۹۲فیلم در اسکار بین‌المللی رقابت می‌کنند
آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار، فهرست رسمی فیلم‌های واجد شرایط در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی، انیمیشن بلند و مستند بلند را منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، آکادمی اسکار پس از بررسی فیلم‌های ارسالی در نهایت ۹۲فیلم در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی، ۱۴۴مستند بلند و ۲۷انیمیشن بلند را برای رقابت در نود و پنجمین دوره جوایز سینمایی اسکار واجد شرایط دانست.

در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی (فیلم غیرانگلیسی زبان)، «جنگ جهانی سوم» ساخته هومن سیدی نماینده رسمی سینمای ایران خواهد بود و فیلم «برنده‌ها» به کارگردانی حسن ناظر با مجموعه‌ای از بازیگران و عوامل ایرانی که در ایران نیز مقابل دوربین رفته، نماینده سینمای انگلیس می‌شود.

«کورساژ» ساخته «ماری کروتزر» به نمایندگی از سینمای اتریش، «آرژانتین ۱۹۸۵» ساخته «سانتیاگو میتره» از آرژانتین، «نزدیک» به کارگردانی «لوکاس دونت» از بلژیک، «باردو» جدیدترین فیلم «الخاندرو گونزالس ایناریتو» از مکزیک، «سنت عمر» ساخته «آلیس دیوپ» از سینمای فرانسه، «تصمیم برای ترک کردن» به کارگردانی «پارک چون ووک» از کره جنوبی از مهم‌ترین رقبای اسکار ۲۰۲۳در شاخه فیلم بین‌المللی محسوب می‌شوند.

شانس‌های اصلی شاخه بهترین مستند بلند نیز شامل «گاو»، «اوالنی»، «خانه‌ای ساخته شده از تراشه‌ها»، ««بازماندگان»، «بلک اند بلوز»، «سه دقیقه – طولانی شدن» و «خاطرات میانمار» است.

همچنین فهرست نامزدهای اولیه شاخه بهترین فیلم بین‌المللی شامل ۱۵فیلم، در تاریخ ۲۱دسامبر ۲۰۲۲ (۳۰آذر) و پنج نامزد نهایی نیز روز ۲۴ژانویه ۲۰۲۳ (۴بهمن) معرفی می‌شوند.

گفتنی است مراسم نود و پنجمین دوره جوایز سینمایی اسکار روز ۱۲مارس ۲۰۲۳ (۲۱اسفند) در تئاتر دالبی در هالیوود برگزار می‌شود.

نسخه مناسب چاپ