در ماه‌های اخیر مسیر گردشگری کلاسیک ایران بیشترین آسیب را دید
مدیرکل توسعه گردشگری داخلی از آسیبی که مسیر گردشگری کلاسیک ایران طی ماه‌های اخیر دیده است، خبر داد.

به گزارش ایلنا، سیدمصطفی فاطمی فیروزآبادی با اشاره به برگزاری نشست تخصصی معاونان گردشگری ادارات کل استانی، اظهار کرد: باتوجه به تغییراتی که طی یک سال اخیر در معاونان گردشگری استان‌ها اتفاق افتاد، ظرفیت‌ها و چالش‌ها از سوی آن‌ها اعلام شد. در این میان به لزوم توجه به بخش خصوصی و مشکلاتی که با آن روبه رو هستند تأکید شد. تشکیل جلسات ستاد هماهنگی خدمات سفر و برنامه‌ریزی از هم‌اکنون برای نوروز ۱۴۰۲مد نظر قرار گرفت و مباحث آموزشی، نظارت و… احصاء شد.

او، درباره عمده چالش های پیش روی گردشگری گفت: عوارض و مشکلاتی که برخی از دستگاه‌های دیگر برای گردشگری ایجاد می‌کنند یکی از این چالش‌هاست؛ از جمله قوانین حوزه آب و برق و عوارض شهرداری‌ها. همچنین چالش‌های بین بخشی یکی از مشکلات گردشگری در استان‌های مختلف است که سعی‌ می‌کنیم تا با تشکیل میزهای تخصصی گردشگری و حضور نمایندگانی از دستگاه‌های مختلف، برخی از این مشکلات را مطرح و حل کنیم. البته برخی از مسائل از جمله گران شدن انرژی زیرساختی است.

مدیرکل توسعه گردشگری داخلی با اشاره به آنکه آسیبی که استان‌ها طی ماه‌های اخیر در حوزه گردشگری متحمل شده‌اند متفاوت است، گفت: برخی از استان‌ها که در فصول اخیر میزبان گردشگران خارجی می‌بودند، صدمه بیشتری دیدند. زیرا بازار هدفشان، گردشگران خارجی بود. تغییر فصل و زمان پر مسافر و کم مسافر استان‌های مختلف را نیز باید در نظر گرفت.

فاطمی خاطرنشان کرد: در مجموع مسیر گردشگری کلاسیک ایران بیشترین آسیب را دیده است. از یک سو شاهد کاهش تعداد گردشگران خارجی هستیم و از دیگر سو تعطیلات میان‌هفته‌ای در ماه‌های اخیر نداشتیم. همین امر به حوزه گردشگری داخلی خسارت وارد کرده است. حوادث اخیر و مشکلات حوزه اینترنت نیز بر کاهش میزان گردشگری داخلی بی‌تأثیر نبوده است؛ زیرا بیشتر بخش تبلیغات گردشگری در پلتفرم‌های خارجی انجام می‌شد که مشکلات اینترنت ایران آن را با چالش روبه رو ساخت.

به گفته او، فقط در حوزه گردشگران عرب با مشکل خاصی روبه رو نشده‌ایم، زیرا این گردشگران بیشتر در حوزه گردشگری سلامت و گردشگری مذهبی و زیارت هستند که این حوزه‌ها آسیب کمتری را متوجه شده‌اند.

نسخه مناسب چاپ