اختصاص ۷۷۰ میلیون دلار فاینانس به پروژه‌های مهم استان زنجان
 

زنجان ـ خبرنگار اطلاعات: امسال ۷۷۰ میلیون دلار سهم استان زنجان از منابع فاینانس است که ساخت دو پروژه‌ نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی (زنجان ـ ۱) و پروژه سد مشمپا از محل منابع این فاینانس نهایی شده است.

جمشید انصاری، استاندار زنجان با بیان مطلب بالا در جمع خبرنگاران افزود:‌ استان زنجان تاکنون برای هیچ پروژه‌ای از منابع فاینانس استفاده نکرده است ولی با پیگیریهای به عمل آمده اجرای این دو پروژه از محل فاینانس انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه ۲۵۰ میلیون یورو معادل ۳۳۰ میلیون دلار به پروژه نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی (زنجان ـ ۱) تخصیص یافته است افزود: با برگزاری جلسات متعدد در شورای اقتصاد، مجوز استفاده سد مشمپا از منابع فاینانس صادر شده مقام عالی دولت در استان، سد مشمپا را از پروژه‌های بزرگ منطقه دانست و گفت:‌ ۵۰۰ میلیون دلار از اعتبارات مورد نیاز این پروژه از محل فاینانس قابل تامین است و امیدواریم در پاییز، مناقصه بین‌المللی آن برگزار و تمام مراحل آن نهایی شود. استاندار زنجان یادآور شد: در صورتی که مراحل اداری این پروژه طی شود سد مشمپا تا ۳ سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

مهندس انصاری به پیشنهاد شرکت برق منطقه‌ای زنجان برای استفاده از فاینانس برای اجرای پروژه‌های شرکت اشاره کرد و گفت: شرکت برق منطقه‌ای زنجان نیز برای اینکه بتواند پروژه‌های برق‌رسانی به شهرک‌ها و واحدهای صنعتی را شتاب دهد درخواست استفاده از منابع فاینانس را داده که اگر این طرح نیز نهایی شود، در مجموع ۶۰۰ میلیون دلار از منابع فاینانس جذب خواهد شد.

وی در ادامه از برگزاری جلساتی با وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات برای حل مشکلات و کاستی‌های حوزه ICT در استان خبر داد و گفت: بر اساس توافق به عمل آمده تا پایان امسال همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان از خدمات تلفن ثابت بهره‌مند و روستاهای زیر ۲۰ خانوار نیز که در مسیر این روستاها قرار دارند دارای تلفن ثابت خواهند شد.

مهندس انصاری استقرار (Call center) در استان را یکی از اقدامات، در توسعه استان دانست و افزود: فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با داشتن مهارت کامپیوتری می‌توانند در این مرکز مشغول کار شوند.

استاندار زنجان افزایش ۳۰۰ مگابایت پهنای باند اینترنت استان و امکان دسترسی به اینترنت از طریق وای‌فای در روستاهای فاقد پوشش تلفن ثابت را از جمله توافقات استان زنجان با وزارت ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات برشمرد.

وی از ساخت شهرک جدید صنعتی در استان خبر داد و گفت: ساخت شهرک صنعتی جدید استان به عنوان شهرک تخصصی برق، الکترونیک و ICT در مسیر اتوبان زنجان ـ‌ تهران نهایی شده است و امیدواریم با فراهم شدن مقدمات پروژه عملیات اجرایی آن در هفته دولت آغاز شود.انصاری پیش‌بینی سرمایه‌گذاری اولیه طرح سبزه میدان زنجان را ۴۵۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: برنده مشارکت این طرح یکی از شرکت‌های وابسته به بنیاد تعاون ناجا است و هیات عالی سرمایه‌گذاری شهرداری و معاونت عمرانی استانداری در حال نهایی کردن جزئیات این طرح هستند.

استاندار زنجان از تشکیل اتاق فکر در استان خبر داد و گفت:‌ اتاق‌های فکر صنعت و معدن، آب و کشاورزی، امور فرهنگی و عمران شهری از جمله ۴ اتاق فکر هستند که از دی ماه سال گذشته در استان شکل گرفته و با مطالعه فرصت‌ها و تهدیدها، نقاط ضعف و قوت استان، برنامه‌های راهبردی برای توسعه استان ارائه و بر اساس این برنامه‌ها پروژه‌ها در طول برنامه پنجم و ششم توسعه مشخص می‌شود.

او افزود: ‌متناسب با نیازهای حوزه اجتماعی نیز یک اتاق فکر تشکیل شده است و مسائل مربوطه به صورت جداگانه در آن بررسی خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ