محسن شکاری به اتهام محاربه اعدام شد
حکم اعدام محسن شکاری یکی از بازداشت‌شدگان حوادث اخیر در خیابان ستارخان تهران اجراشد.

براساس گزارش میزان ، محسن شکاری سوم مهر دستگیر شدو اولین جلسه دادگاه او در ۱۰آبان برگزار شد. این فرد، سوم مهر در منطقه ستارخان تهران با بستن خیابان با در دست داشتن «قمه» مردم را تهدید به همصدایی و همراهی با خود می‌کرد. وی در ادامه اقدامات مجرمانه با حمله مسلحانه به یکی از نیروهای حافظ امنیت با قمه ضرباتی را به بدن وی وارد کرد و کتف سمت چپ این نیروی حافظ امنیت را به نحوی مورد ضربه قرار داد که منجر به بخیه خوردن محل زخم شد. متهم قصد فرار از مهلکه را داشت که در نهایت توسط ماموران امنیتی و انتظامی دستگیر شد.

پس از برگزاری جلسات دادگاه این متهم، در ۲۹آبان و بر اساس مستندات متقن پرونده و اظهارات شهود حاضر در صحنه ، حکم بدوی این پرونده صادر و براساس آن محسن شکاری به اتهام محاربه به مجازات اعدام محکوم شد.دادگاه انقلاب تهران بر اساس شواهد موجود علت محارب تشخیص دادن شکاری را کشیدن سلاح به قصد جان و ایجاد رعب و وحشت و سلب آزادی و امنیت مردم و همچنین جرح عمدی با سلاح سرد به مامور حافظ امنیت حین انجام وظیفه و مسدود کردن خیابان ستارخان تهران و اخلال در نظم و امنیت جامعه اعلام کرد.

در این مرحله پرونده پس از فرجامخواهی متهم برای بررسی های دقیق تر، به دیوان عالی کشور ارسال شد. در نهایت، حکم صادره پس از بررسی در دیوان عالی کشور ، مورد تائید قرار گرفت و صبح پنجشنبه اجرا شد. دیوان عالی کشور در پاسخ به فرجامخواهی حکم اولیه صادر شده که توسط وکیل متهم محسن شکاری به این مرجع قضایی ارجاع شده بود اعلام کرد:فرجامخواهی وکیل محکوم علیه محسن شکاری نسبت به رای صادره وارد و موجه نیست زیرا اقدامات مرتکب یعنی حضور در جمع اغتشاشگران و تلاش برای بستن خیابان‌ و تهدید مردم با سلاح سرد و نیز درگیر شدن با برخی از نیروهای حافظ امنیت و مجروح کردن آنها با سلاح سرد از مصادیق (من شهر السلاح لاخافه الناس) بزه محاربه است و دادنامه صادره از این نظر منطبق با موازین شرعی و قانونی است، لذا به استناد بند الف ماده ۴۶۹قانون آیین دادرسی کیفری تایید و ابرام می‌شود».

واکنش وزارت خارجه به اظهارات ضدایرانی اروپاییان

درهمین حال،وزارت امور خارجه به اظهارات مداخله جویانه برخی از کشورها و مقامات اروپایی درپی اجرای حکم اعدام شکاری واکنش نشان داد .

در صفحه توییتر وزارت امور خارجه در این ارتباط آمده است :« ایران در مقابله با اغتشاشات، نهایت خویشتنداری را به خرج داده است و بر خلاف بسیاری از رژیم‌های غربی که حتی معترضان مسالمت‌جو را نیز بدنام و با خشونت سرکوب می‌کنند، از روش‌های متناسب و استاندارد ضداغتشاش بهره گرفته است. همین امر برای روند قضائی نیز صادق است ،اما امنیت عمومی، خط قرمز است. حمله مسلحانه و تخریبگری قابل تحمل نیست حتی برای آن دسته از رژیم‌های غربی که فرصتی یافته‌اند تا ریاکارانه برای ایران خطابه بخوانند.غرب باید به جای نمایان کردن عدم صداقت خود،از میزبانی، پشتیبانی وتشویق تروریست‌ها دست بردارد.»

گفتنی است که«پیتر استانو»، سخنگوی روابط خارجی اتحادیه اروپا درتوییتی مداخله جویانه نوشت: اتحادیه اروپا با قویترین الفاظ اعدام محسن شکاری را محکوم می‌کندومی‌خواهد که ازاجرای مجازات اعدام جلوگیری شودومراحل قانونی برای حفظ حقوق طی شود.

به گزارش ایسنا ،جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشت: از اعدام محسن شکاری در شوک هستیم که اولین مورد مرتبط با اعتراضات در ایران بود. ما با وزرای اتحادیه اروپا در شورای روابط خارجی در این باره بحث خواهیم کرد. اتحادیه اروپا با اعدام تحت هر شرایطی مخالف است.

پنی ونگ، وزیر امور خارجه استرالیادر صفحه توییترش نوشت: استرالیا عمیقا از گزارش‌ها درباره اعدام یکی از معترضان برآشفته است.‌ ما از ایران می‌خواهیم فورا اعدام‌ها را متوقف کند و از طرق چندجانبه و با شرکایمان به همکاری ادامه می‌دهیم تا ایران را پاسخگو کنیم.

یک منبع دیپلماتیک اعلام کرد:وزارت امور خارجه آلمان هم سفیر ایران در آلمان را فراخوانده است.آنالنا بربوک، در صفحه توییترش مدعی شد: محسن شکاری به دلیل مخالفت با دولت در رویه‌ای نابکارانه محکوم و اعدام شد اما تهدید اعدام میل مردم برای دستیابی به آزادی را خفه نخواهد کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در صفحه توییترش در این باره نوشت: اعدام محسن شکاری برای ما تکاندهنده بود. پیام ما به حاکمیت ایران واضح است: به این سرکوب بی‌رحمانه پایان دهید! ما به پاسخگو کردن رژیم ایران ادامه خواهیم داد.

علاوه بر این، رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در پیامی توییتری مدعی شد: اعدام محسن شکاری پس ازمحاکمه‌ای ساختگی، پیشروی در تلاش‌های این رژیم برای سرکوب عقاید مخالف است. ما به همکاری و هماهنگی با متحدان شرکایمان برای مقابله با نقض حقوق بشر توسط ایران ادامه خواهیم داد.

جیک سالوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در این باره نوشت: اعدام غیرعادلانه و بی‌رحمانه محسن شکاری تلاشی برای ترساندن مردم شجاع ایران است. با خانواده او ابراز همدردی می‌کنیم. ما رژیم ایران را به خاطر خشونت بی‌رحمانه‌ای که علیه مردم خودش به کار می‌بندد، پاسخگو می‌کنیم.

نسخه مناسب چاپ