کوتاه از سراسر جهان
 

موافقت آمریکا و عربستان با انتخاب فرمانده ارتش لبنان برای ریاست جمهوری

تسنیم: «جوزف عون» فرمانده ارتش لبنان که یکی از گزینه‌های ریاست‌جمهوری این کشور است از دو سال قبل زمزمه‌های زیادی درباره انتخابش به عنوان جانشین «میشل عون» رئیس جمهوری سابق لبنان (که دوره اش ۳۱ اکتبر سال جاری به پایان رسید) شنیده می‌شود. گزارش رسانه‌ها و منابع سیاسی لبنان حاکیست که آمریکا و عربستان روی انتخاب جوزف عون اتفاق نظر دارند اما در عرصه داخلی لبنان احزاب مهم از وی حمایت نمی‌کنند و به ویژه جریان آزاد ملی به ریاست جبران باسیل تاکید کرده که کاملا با انتخاب جوزف عون مخالف است. این در حالی است که رئیس حزب التوحید العربی لبنان فاش کرد دیدار هفته گذشته میان جوزف عون و وفیق صفا نماینده حزب الله، در بردارنده ماهیت سیاسی بود، نه امنیتی.

ژاپن برای مقابله با چین درخواست افزایش بودجه نظامی داد

فارس: مسئول سیاسی حزب حاکم لیبرال دموکرات ژاپن در جریان سفر به تایوان بر لزوم افزایش بودجه نظامی توکیو برای مقابله با پکن تأکید کرد. «کوئیچی هاگیودا» گفت توکیو در مواجهه با واقعیت تلخ تهدید چین و کره شمالی به بودجه نظامی بیشتری نیاز دارد. این عضو حزب حاکم لیبرال دموکرات و وزیر سابق صنعت ژاپن تصریح کرد که از زمان جنگ جهانی دوم، ژاپن در مسیر صلح گام برداشته است و این مسیر در آینده نیز تغییر نخواهد کرد اما فقط بکاربردن کلمه صلح قطعاً برای محافظت از صلح کافی نیست.

ممانعت آمریکا از حضور دیپلمات‌های روس در مقبره قربانیان جنگ جهانی

مهر: سفارت روسیه در واشنگتن اعلام کرد که مقامات آمریکایی مانع بازدید گروهی از دیپلمات‌های روس حاضر در آلاسکا از قبرستان سربازان کشته‌شده شوروی در جنگ جهانی دوم شدند. نادژدا شومووا، دیپلمات روس گفت: متاسفانه مقامات آمریکا بدون هیچ توضیحی به دیپلمات‌های روس اجازه ندادند از قبرستان ملی «فورت ریچاردسون» بازدید و به خلبانان و ملوانان کشته‌شده شوروی در آلاسکا در سال‌های ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵، ادای احترام کنند. دیپلمات‌های روسیه پیش‌تر از این قبرستان بازدید

کرده بودند.

اردوغان: برای آخرین بار نامزد ریاست جمهوری می‌شوم

ایسنا: رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفت: در سال ۲۰۲۳ با حمایتی که مردم به عمل خواهند آورد، برای آخرین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری خواهم شد و ساختن یکصد سالگی ترکیه را آغاز خواهیم کرد و سپس این پرچم مبارک را به دست جوانان خواهیم داد. وی افزود: در یکصد سالگی ترکیه، نویدها، پیشرفت‌ها و تحولاتی بزرگ پیش ‌روی ما قرار دارد. وی گفت: من از ۵۰ سال پیش در عرصه سیاسی حضور دارم و فقط برای خدمت به مردم فعالیت کرده‌ام، به نمایندگی از مردم حرف زده‌ام و به خاطر خشم آنها خشمگین شده‌ام.

بیعت داعش با چهارمین سرکرده خود

فارس: گروه تروریستی داعش در حال انتشار تصاویر متعدد از بیعت با چهارمین سرکرده خود در مناطق مختلف جهان به ویژه کشورهای آفریقایی است. در پی اعلام هلاکت «ابوالحسن القرشی» سومین سرکرده گروه تروریستی داعش از زمان اعلام موجودیت، این گروه تروریستی از بیعت با سرکرده جدید خبر داد و در حال بیعت با «ابوالحسین الحسینی القرشی» چهارمین سرکرده خود است. این در حالی است که هویت سرکرده جدید این گروه تروریستی حتی برای اکثر اعضای آن نامشخص است و هنوز عکسی از او منتشر نشده است.

دبیرکل سازمان ملل:گرسنگی و فقر در حال افزایش است

ایرنا: آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل اظهار داشت: جهان با چالش های بی سابقه و پیچیده در ارتباط با حقوق بشر مواجه است و گرسنگی و فقر در حال افزایش است، موضوعی که نقض حقوق اقتصادی و اجتماعی صدها میلیون نفر را رقم می زند. وی اضافه کرد: آزادی رسانه ها و امنیت خبرنگاران تقریباً در همه مناطق جهان به شکل خطرناکی در حال کاهش است و اعتماد به نهاد ها بویژه در بین جوانان در حال نابودی است. گوترش تصریح کرد: همه گیری کرونا نیز منجر به افزایش خشونت علیه زنان و دختران شده است و نژادپرستی، عدم تحمل و تبعیض هم

بیداد می کند.

تظاهرات ضد دولتی در بنگلادش به خشونت کشیده شد

ایسنا: هزاران معترض در جریان اعتراض بزرگ در داکا، پایتخت بنگلادش خواهان استعفای دولت «شیخ حسینه» نخست وزیر و روی کار آمدن دولت موقت تا زمان برگزاری انتخابات در سال ۲۰۲۴ شدند. معترضان شعار “مرگ بر حسینه” و “ما انتخابات عادلانه می‌خواهیم” سر می‌دادند. معترضان بیشتر در حمایت از حزب اپوزیسیون ملی‌گرای بنگلادش بودند که رهبری آن را «خالده ضیا» نخست وزیر سابق بر عهده دارد. در جریان این اعتراض بزرگ، هفت تن از اعضای حزب ملی‌گرای بنگلادش استعفای خود را از پارلمان اعلام کردند.

بازگشت پسر نخست وزیر پاکستان از لندن برای پاسخگویی

به اتهامات فساد

ایسنا: «سلیمان شهباز» پسر «شهباز شریف» پس از چهار سال اقامت در لندن به پاکستان بازگشت تا به اتهامات فسادی که علیه او در سال ۲۰۲۰ مطرح شده بود، پاسخ گوید. وکلای سلیمان شهباز هفته گذشته برای او وثیقه‌ای به دادگاه عالی اسلام آباد ارائه کردند که تا روز سه شنبه قابل اجراست. این قانون بازرسان فدرال را از دستگیری پسر نخست وزیر پاکستان تا آن زمان منع می‌کند که بتواند در برابر دادگاه حاضر شود. آژانس تحقیقات فدرال در لاهور، شهباز شریف و دو پسرش حمزه و سلیمان را به فساد و پولشویی متهم کرده بود.

خشم مسکو از توهین فنلاند به پرچم روسیه

ایرنا: مسکو مراتب اعتراض رسمی خود را به دولت فنلاند در پی آتش زدن پرچم روسیه توسط گروهی از تظاهرکنندگان فنلاندی در روز استقلال این کشور، اعلام کرد. این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعتراض رسمی خود را به مقام‌های فنلاندی به دلیل آنچه اقدام غیرقابل قبول و بی‌سابقه و توهین به نماد ملی روسیه دانست، اعلام کرد. در تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، گروهی که به نظر می‌رسد در تجمعات جشن استقلال فنلاند حضور دارند پرچم کشور روسیه را آتش می‌زنند و شعارهای توهین‌آمیز علیه روسیه سر می دهند.

نسخه مناسب چاپ