وزیر نفت: ظرفیت تولید نفت تا ۳ سال آینده به ۷/۴ میلیون بشکه می‌رسد
 

*ظرفیت تولید نفت ایران تا سه سال آینده با افزایش ۷۰۰ هزار بشکه‌ای از محل توسعه میادین آزادگان جنوبی، آزادگان شمالی و یادآوران به ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه افزایش می یابد. علاوه بر این با بهره‌برداری از فازهای پارس جنوبی ظرفیت تولید میعانات گازی به یک میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

*سال آینده اولین مرحله پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان دومین طرح استراتژیک در دست اجرای وزارت نفت وارد مدار تولید خواهد شد،که با راه‌اندازی آن، واردات بنزین نه تنها متوقف می‌شود بلکه ایران به صادرکننده نفتا، گازوئیل و نفت سفید و گاز مایع تبدیل خواهد شد.

*بر اساس تصمیم اتخاذ شده ظرف چهار سال آینده علاوه بر افزایش یک میلیون بشکه ای ظرفیت میعانات گازی، مقرر شده صدور این فرآورده متوقف شده و در داخل فرآورش شود.

به گزارش مهر، بیژن زنگنه وزیر نفت در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما ضمن اعلام این مطالب، با اشاره به برنامه ریزی برای افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز با اولویت توسعه میادین مشترک در طول یک سال فعالیت دولت یازدهم، گفت: هم اکنون حدود ۶۰ میلیارد دلار طرح و پروژه نفتی در دست اقدام است.

وی با اعلام اینکه عرضه بنزین پاک با استاندارد یورو چهار در برخی از کلانشهرهای کشور از دیگر دستاوردهای دولت است، تصریح کرد: وضع آلودگی هوای تهران و برخی کلانشهرها تغییر کرده و این موضوع کاملا ملموس است.

وزیر نفت با اشاره به بهره‌برداری از اولین مرحله فاز ۱۲ پارس جنوبی، از راه‌اندازی دو سکوی دریایی بزرگترین فاز پارس جنوبی در آینده ای نزدیک خبر داد و افزود: همچنین امسال بخش‌هایی از فاز ۱۶ پارس جنوبی و فاز ۱۸ پارس جنوبی راه اندازی خواهند شد.

وی با اعلام اینکه تا پایان سال جاری در مجموع ۱۰۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز ایران افزوده می‌شود، تبیین کرد: در مجموع تا سه سال آینده باید کل ۱۷ فاز در دست اجرای پارس جنوبی در مدار بهره برداری قرار گیرد هر چند طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی کمی از سایر فازها با تاخیر و عقب ماندگی روبرو است.

نامبرده با تاکید بر اینکه پارسال به علت دیر به مدار رسیدن فازهای پارس جنوبی و کمبود گاز ۲۷ میلیارد لیتر فرآورده نفتی به ارزش ۱۸ میلیارد دلار در نیروگاه‌ها مصرف شد، یادآور شد: در پنج ماهه امسال ۵۴ درصد صرفه‌جویی در دادن سوخت مایع به نیروگاه‌ها در مقایسه با سال گذشته شده که برای محیط زیست بسیار مهم است، در آمد زیادی هم برای کشور ایجاد می کند.

وی در ادامه در باره آخرین وضع احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس، توضیح داد: عملیات اجرایی این پالایشگاه برای مدتی متوقف شد، اما هم اکنون از پیشرفت حدود ۷۵ درصدی برخوردار است.

زنگنه با اعلام اینکه با بهره برداری کامل از پالایشگاه ستاره خلیج فارس ایران تا ۱۳ سال نیازی به واردات بنزین و گازوئیل ندارد، تاکید کرد: علاوه بر این بنزین تولیدی این پالایشگاه منجر به ارتقای کیفیت سایر پالایشگاه ها خواهد شد.

وی میزان تولید روزانه بنزین در این پالایشگاه را ۳۶ میلیون لیتر بیان کرد و افزود: هدف کوتاه مدتی را برای نیمه اول ۱۳۹۴ تعریف کردیم که بر مبنای آن واحد اول این پالایشگاه حتی نه به طور کامل بلکه در زمان تعیین شده نفت گاز، نفت سفید، گاز مایع و نفتا تولید کند و سپس هر چند ماه واحدهای بعدی وارد مدار شوند.

عضو کابینه دولت درباره آخرین وضع توسعه صنعت پتروشیمی هم تصریح کرد: با بهره برداری از فازهای پارس جنوبی اتان پتروشیمی کاویان که با یک تن کمبود خوراک روبرو است، تامین می شود.

وی با اشاره به راه اندازی طرح های جدید پتروشیمی در مسیر خط لوله اتیلن غرب همچون مجتمع پتروشیمی لرستان، همدان، ایلام، کردستان و مهاباد، اظهار داشت: هم اکنون ارزش تولید محصولات پتروشیمی ایران ۲۵ میلیارد دلار برآورد می شود که با ۸۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری،ارزش این تولیدات به ۸۰ میلیارد دلار در سال افزایش می یابد.

وی با یادآوری اینکه بقیه واحدهایی هستند که پبشرفت فیزیکی قابل ملاحظه‌ای ندارند و بزرگترین مشکل آنها فاینانس طرح ها بوده است، تاکید کرد: برخی از این واحدهای در دست ساخت پتروشیمی را با فاینانس‌های چین تامین اعتبار و توسعه خواهد یافت.

وزیر نفت در ادامه گفت : بر اساس برنامه ریزی های انجام شده،بین شش تا هشت واحد عظیم پتروشیمی هم در نقاط مختلف کشور ایجاد می شود که گاز طبیعی را به پلاستیک تبدیل کند و زیر دست آنها هم شهرک های پتروشیمی پایین دستی احداث شود که کار بزرگی برای جلوگیری از خام فروشی، ایجاد اشتغال در کشور، ارزش افزوده، تولید محصولات نهایی و عرضه آن به بازار است.

وی ضمن استقبال از فروش نفت، فرآورده‌های نفتی یا میعانات گازی به بخش خصوصی ،از بورس به عنوان سالم‌ترین ومنطقی ترین مسیر عرضه نفت‌خام و میعانات گازی نام برد و افزود: هم اکنون به صورت نامحدود میعانات گازی در بورس انرژی عرضه می شود و خوراک صنایع تکمیلی به طور کامل تامین می شود.

زنگنه با تاکید بر اینکه به رانت‌خواران نفت نمی فروشیم، دلایل خرید نکردن نفت از بورس انرژی را قیمت‌گذاری این کالا با فرمول ۱۰۰ درصد فوب خلیج فارس اعلام کرد و گفت: اگر مطمئن باشیم نفت تحویل در پالایشگاه‌های داخلی مصرف می شود مطابق با قانون نفت را با ۹۵ درصد فوب خلیج فارس در بورس عرضه می کنیم.

وی در مورد اقتصاد دانش بنیان در صنعت نفت گفت: مذاکراتی با وزارت علوم انجام شد تا دانشگاه ها در افزایش ضریب بازیافت نفت از میدان های نفتی مشارکت جدی کنند.

این مقام مسئول افزود:‌ هم اکنون شش تا هفت دانشگاه داریم که امکان چنین پژوهش هایی را دارند از این رو ما گفتیم به هر یک از این واحدها تعدادی از میدان های نفتی اختصاص داده شود تا آنها بر مبنای موافقت نامه های ۱۰ ساله و تمام وقت مسائل این میدان ها را کامل دنبال کنند به صورتی که ما افزایش تولید داشته باشیم و مشکلات بهره برداری آنها حل شود.

وی به بندی در قانون بودجه امسال درمورد بهینه سازی اشاره کرد و گفت: در این چارچوب کارهای زیادی را شروع کردیم که از جمله آن صرف بالغ بر ۸ هزار میلیاد تومان در سه سال آینده برای گاز رسانی به شهرهای کوچک و روستاهایی است که گاز ندارند. البته در این زمینه همه کارهای آن انجام شده و ما در حال ارسال موضوع به شورای اقتصاد برای کسب مجوز آن هستیم.

وزیر نفت همچنین در همین خصوص از پرداخت مبلغی برای کمک به توسعه مترو در ۸ شهری در جهت خرید واگن‌ها و دستگاه های جدید نام برد و افزود: در راه آهن و توسعه حمل و نقل ریلی هم همین موضوع گفته شده است . در ضمن حدود ۱۴۰ هزار تاکسی هم گاز سوز خواهد شد.

وی همچنین گفت: با تفاهمی که با شهرداری تهران انجام شد قرار است ۴۰۰ هزار موتورسیکلت برقی وارد شود که تاثیر زیادی در بهبود هوای تهران دارد.

آمادگی برای صادرات گاز به اروپا

از سوی دیگر، معاون وزیر نفت هم اظهار داشت:ایران به منظور صادرات گاز به کشورهای اروپایی آمادگی دارد و قطعا می تواند یک منبع تامین پایدار و مطمئن گاز مورد نیاز کشورهای اروپایی باشد.

وی همچنین از آغاز صدور گاز به عراق از سال ۹۴ خبر داد و اعلام کرد:صادرات گاز طبیعی به عراق به صورت مرحله به مرحله از سال آینده آغاز خواهد شد .به طوری که در سه سال اول ۴ تا ۷ میلیون مترمکعب در روز، در دو سال بعد آن حدود ۱۵ میلیون مترمکعب در روز و از سه سال بعد از آن روزانه ۲۵ میلیون مترمکعب گاز به عراق صادر می شود.

حمیدرضا عراقی در گفتگو با مهر با اعلام اینکه ایران همچنین قصد دارد به صادرکننده LNG تبدیل شود، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال متنوع کردن سناریوهای صادرات گاز خود از طریق مسیر خطوط لوله یا محموله‌های ال.ان.جی است.

وی با یادآوری اینکه سیاست فعلی ایران صادرات گاز به اروپا است، اظهار داشت: از این رو عملیات توسعه زیرساخت های صادرات گاز به کشورهای همسایه و حتی کشورهای اروپایی به شرکت ملی گاز واگذار شده است.

نامبرده با تاکید بر اینکه گازرسانی به نیروگاه ها و تبدیل گاز طبیعی به برق هم یکی از سناریوهای صادرات انرژی از ایران است، گفت: هم اکنون زیرساخت‌های افزایش ظرفیت صادرات گاز طبیعی در حال انجام است.

وی یکی از سیاست های کلان صنعت گاز ایران را در اختیار گرفتن سهمی حدود ۱۰ درصدی از تجارت جهانی گاز دانست وگفت:ایران با در اختیار داشتن حدود ۳۴ تریلیون مترمکعب گاز به عنوان بزرگترین دارنده این حامل انرژی پاک، صادرات گاز طبیعی به کشورهای اروپایی، حاشیه جنوبی خلیج‌فارس و شبه قاره هند را در دستور کار قرار داده است.

نسخه مناسب چاپ