امیرعبداللهیان:در ضرورت احترام به تمامیت ارضی ایران با هیچ طرفی تعارف نداریم
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در واکنش به بیانیه مشترک چین و شورای همکاری خلیج فارس در توییتر نوشت: جزایر سه گانه ابوموسی، تنب کوچک و تنب بزرگ در خلیج فارس، اجزای جدایی ناپذیر خاک پاک ایران است و به این مام میهن تعلق ابدی دارد. در ضرورت احترام به تمامیت ارضی ایران با هیچ طرفی تعارف نداریم.

دراین حال،مدیرکل دفتر حفاظت از زیست‌بوم‌ها و سواحل دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از تداوم تلاش‌ها برای شناسنامه‌دار کردن جزایر جنوب کشور خبر داد و گفت: فاز اول تمام شده و فاز دوم آن هنوز در جریان است.

محمد طالبی متین در گفتگو با ایسنا، درباره جزئیات شناسنامه‌دار کردن جزایر ایرانی به مراحل لازم برای انجام این اقدامات اشاره کرد و گفت: پس از جمع‌آوری و احصای اطلاعات منطقه‌ای، توپوگرافی و مشخصات دسترسی، به عملیات میدانی تا عمق ۱۲ متر می‌پردازیم، سپس نقشه‌ های حاصل از مطالعات تهیه و در نهایت این نقشه‌ها روی هم گذاری و توان اکولوژیک منطقه جهت بارگذاری تعیین می شود. بدین ترتیب نقشه نهایی برای ما روشن می سازد که کدام قسمت از جزایر پتانسیل حفاظت بیشتر را دارد یا از لحاظ تنوع زیستی دارای اهمیت هستند و نیاز به حفاظت دارند. این مطالعات در مدیریت محیط زیستی منطقه و اظهارنظر در زمینه استقرار طرح های توسعه صنعتی در جزایر بسیار کارآمد است.

وی گفت: با توجه به اینکه اکثر گونه‌ها و زیستگاه‌های حساس تا عمق ۱۲ متر حضور و گسترش دارند، این عمق برای ما بسیار حائز اهمیت است.

مدیرکل دفتر حفاظت از زیست‌بوم‌ها و سواحل دریایی سازمان حفاظت محیط زیست به تبعات عدم تهیه این نقشه‌ها و شناسنامه جزایر اشاره کرد و گفت: اکنون ما با موضوع توسعه در جزایر مواجه هستیم و لذا ضروری است تا سرعت ما از توسعه صنعتی پیشی بگیرد چرا که توسعه منتظر مطالعات نخواهد ماند و نمی توان بیش از اندازه صنایع را معطل مطالعات نگه داشت. در نتیجه نیاز داریم که به‌سرعت جزایری که توسعه در آنها رخ نداده است را شناسایی و مطالعات مدیریت زیست محیطی را انجام دهیم تا بتوانیم در زمان لازم بهترین تصمیمات را بگیریم.

وی افزود: مطالعات در سال گذشته برای چهار جزیره هنگام، هرمز، ابوموسی و لارک مطالعات شروع شد و در سال جاری نیز چهار جزیره سیری، هندورابی، فارور و بنی فارور در دستورکار قرار گرفته و امیدواریم تا پایان سال مالی به سرانجام برسند. این مطالعه درمابقی جزایر نیز به‌تدریج و طی سال‌های آتی انجام خواهد شد. طالبی متین در پایان به چالش‌های موجود برای شناسنامه‌دار کردن جزایر اشاره کرد و گفت: برخی جزایر خالی از سکنه و در اختیار دستگاه‌های خاصی است. به عنوان نمونه جزیره سیری در اختیار شرکت نفت فلات قاره قرار دارد و علیرغم حساسیت این مطالعات برای سازمان حفاظت محیط زیست، مشاهده می‌شود که به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها یا فقدان درک اهمیت موضوع از سوی دستگاه مربوطه، همکاری مناسبی با این سازمان صورت نمی پذیرد البته با پیگیری‌های انجام شده در حال رفع این مشکلات هستیم.

نسخه مناسب چاپ