رونمایی از ۱۵۰ عنوان کتاب اسنادی و تاریخ شفاهی دفاع مقدس در کتابخانه ملی
 

مراسم رونمایی از ۱۵۰عنوان کتاب اسنادی و تاریخ شفاهی با عنوان و اختتامیه «جشنواره ملی اسناد افتخار- گفتار ماندگار» برگزار شد.

به گزارش ایسنا، سرهنگ عبدالله اسماعیلی، معاون اسناد سازمان اسناد و تحقیقات تاریخ شفاهی دفاع مقدس در مراسم رونمایی از ۱۵۰عنوان کتاب اسنادی و تاریخ شفاهی در سالن اهل قلم سازمان اسناد و کتابخانه ملی، توضیح داد: تاریخ اگر با سازه‌های ایمانی و دینی همراه شود، می‌تواند مردمی بسازد که هویت‌ساز باشند. انقلاب اسلامی و دفاع مقدس همواره در تاریخ کشورمان سرنوشت‌ساز هستند. حفظ تاریخ این دوران‌ خواسته مقام معظم رهبری و جامعه علمی کشور است.

وی ادامه داد: در ۱۰سال گذشته با تدوین شیوه‌نامه و آیین‌نامه‌های تخصصی به ثبت و ضبط تاریخ شفاهی رزمندگان پرداخته‌ایم. در همین راستا تاکنون حدود ۷۵هزار ساعت مصاحبه ثبت و ضبط شده است. همچنین نزدیک به ۱۱۳هزار صفحه از مصاحبه‌ها پیاده‌سازی و حدود بیش از ۱۰۷هزار برگ تدوین شده است.

در ادامه، محمد جواد جعفریان، معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه‌ملی جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: اکنون عصر رسانه است و لحظه به لحظه رسانه‌های قدیمی در عرصه روایت می‌بازند. زمانی رادیو، روزنامه و رسانه‌های مکتوب و اکنون شاهد عقب‌نشینی تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی هستیم. در این شرایط سند به عنوان ابزار اصلی جهاد تبیین و ثبت موضوعات در رسانه دیجیتال مطرح شد.

وی گفت: اهمیت اسناد زمانی مشخص‌تر می‌شود که روایتی از یک تناقض و جنگ باشد، چراکه طرفین تخاصم خواهان این هستند که بگویند روایت من صحیح است. ما در همسایگی بسیار نزدیک یک جنگ بزرگ و متفاوت هستیم و از یک موضوع سه هزار ساله سخن نمی‌گوییم. کتاب دفاع مقدس حلقه اتصال و وحدت تمام اقشار ایرانی است. در حوزه تولید محتوا دیگر از چاپ کتاب حرف نمی‌زنیم، باید در این عرصه بسیار وسواس داشته باشیم.

جعفریان تأکید کرد: حفظ میراث مکتوب ایرانیان بسیار مهم است. ما در معاونت اسناد ملی میزبان ۶۰میلیون برگ اسناد تخصصی دفاع مقدس هستیم که همه آن برداشت نشده است و این فرض بر ما است که پیش از قضا شدن موضوعات آنها را آماده استفاده نسل جدید کنیم. امیر سرتیپ نبی سهرابی جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس نیز در بخش دیگر این مراسم بیان کرد: این همایش به مناسبت هفته پژوهش برگزار شده است. ۱۲۰عنوان کتاب تاریخ شفاهی و ۵۰کتاب اسنادی دفاع مقدس که ۱۱جلد آن ترجمه‌ای از آرشیو کشور انگلستان است رونمایی خواهد شد. مرکز آرشیو بین‌المللی و بزرگ در کشور انگلستان قرار دارد. آنها در این زمینه سیستم ایجاد کرده‌اند. در جنگ اول و دوم خلیج فارس هم آمریکایی‌ها وابستگی شدیدی به آرشیو انگلستان داشتند تا تحقیقات مردم‌شناسی و اجتماعی خود را تکمیل کنند. وی ادامه داد: حدود چهار یا پنج میلیون نفر در دفاع مقدس مشارکت کردند. آماری که از پیاده‌سازی خاطرات رزمندگان وجود دارد، بسیار کم است. ما بخش کوچکی از کار را انجام داده‌ایم. دفاع مقدس در نزدیکی‌های ما قرار دارد و هنوز باید به سراغ تمامی رزمندگان برویم و تا کنون فقط سراغ فرماندهان در دسترس رفته‌ایم .

امیر سرتیپ سهرابی با اشاره به اهمیت اسناد دفاع مقدس توضیح داد: این اسناد برای محققین ما در حال و آینده اهمیت دارد و دانشجویان و دانش‌آموزان ما هم به آن نیاز دارند. علاوه بر این، برای جلوگیری از تحریف در روایت دفاع مقدس، ضرورت دارد به اسناد آن مراجعه کنیم. یکی از مأموریت‌های بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس چاپ کتاب‌های اسنادی و تاریخ شفاهی است. ما بخشی از اسناد را جمع‌آوری کرده‌ایم و از همه دستگاه‌ها و نهادها می‌خواهم که این اسناد را به سازمان اسناد و تاریخ شفاهی بنیاد حفظ آثار ارسال کنند.

رونمایی از سایت جامع اسنادی، انتخاب کتاب برتر، معرفی و تجلیل از برگزیدگان کتاب‌های تاریخ شفاهی و اسنادی دفاع مقدس تدوین و چاپ شده در سال۱۴۰۰-۱۴۰۱از برنامه‌های جانبی این مراسم بود .

نسخه مناسب چاپ