کاهش ۲۰ درصدی عفونت‌های ویروسی در کشور
یک فوق تخصص ریه کودکان با اشاره به شیب نزولی پیک عفونت‌های ویروسی، در عین حال درباره تأثیر آلودگی هوا بر بروز بیماری‌های تنفسی در کودکان،‌ گفت: کودکان معمولا با دهان تنفس می‌کنند و تعداد تنفس بیشتری نسبت به بزرگسالان دارند؛ بنابراین تنفس هوای آلوده در کودکان می‌تواند سبب فلج مژک‌های تنفسی و حتی تشدید حملات آسم شود.

دکتر سید احمد طباطبایی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه مراجعات آنفلوآنزایی کاهش یافته است،‌ گفت: البته این به معنای آن نیست که موارد بیماری نداشته باشیم اما می‌توان گفت میزان مراجعات ۱۵الی ۲۰درصد کاهش یافته است و این می‌تواند ناشی از مسائل مختلفی مانند تعطیلات ناشی از آلودگی هوا باشد که سبب کاهش مراودات می‌شد. از سوی دیگر طی دو ماه گذشته به دنبال ابتلای افراد به آنفلوآنزا و سایر ویروس‌های تنفسی، ایمنی لازم در بدن افراد شکل گرفت و این نیز عاملی دیگر برای کاهشی شدن روند ابتلا به بیماری‌های تنفسی بود.

عضو کمیته علمی کشوری کرونا، تأکید کرد: ما در حال حاضر در قسمت‌های نزولی پیک عفونت‌های ویروسی هستیم. شرایط تفکیک برای ما فراهم نیست و ویروس‌های مختلفی از جمله کرونا، آنفلوآنزا، سرماخوردگی،‌ عفونت‌های آنتروویروس و… می‌توانند در بروز بیماری‌های تنفسی نقش داشته باشند. از سوی دیگر بروز عفونت آر اس وی در کودکان سبب پنومونی می‌شود؛ ایمنی ناشی از این عفونت پایدار نیست و به تدریج کاهش می‌یابد. وی افزود: اینکه به دنبال آلودگی هوا، مدارس را غیرحضوری کنیم، خوب است اما این اقدام به تنهایی کافی نیست. باید در زمینه مصرف سوخت باکیفیت، تولید و استفاده از وسایل حمل و نقل استاندارد، سوخت مصرفی کارخانه‌ها و… دقت کنیم.

نسخه مناسب چاپ