موافقت نمایندگان با کلیات طرح مربوط به خدمت پزشکان در مناطق محروم
نمایندگان مجلس با کلیات طرح اصلاح قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی و تخصصی مربوط به خدمت پزشکان در مناطق محروم موافقت کردند.

به گزارش ایسنانمایندگان در جلسه علنی چهارشنبه، همچنین در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه یک فوریتی معافیت واردات مواد اولیه دارویی، شیرخشک و تجهیزات پزشکی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، جزئیات این لایحه را به شرح زیر به تصویب رساندند:

«ماده واحده- واردات مواد اولیه دارویی، مواد اولیه شیرخشک اطفال، موارد مصرفی در حوزه پزشکی و توانبخشی شامل لوازم کار، مواد اولیه و قطعات ساخت و یدکی تجهیزات که فاقد مشابه تولید داخل باشند، صرفاً با مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تائید وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال ۱۴۰۱ در مبادی گمرکی از پرداخت مالیات و عوارض ارزش افزوده معاف است.

تبصره ۱- در صورت عدم استفاده از کالاهای وارداتی مذکور در این قانون، در صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی یا عدم ارسال شناسه‌گذاری اقلام محصول نهایی تولید شده از ماده اولیه در «سامانه رهگیری و کنترل اصالت» موضوع بند (پ) ماده ۷قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور- مصوب

۱۰ر ۱۱ر ۱۳۹۵، واردات مذکور مشمول مالیات و عوارض متعلق با نرخ موضوع ماده ۷ قانون مالیات بر ارزش افزوده- مصوب ۰۲ر ۰۳ر ۱۴۰۰ می‌شود. وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است مراتب را برای اخذ مالیات و عوارض موضوع این تبصره به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کند.

تبصره ۲- در صورت ضرورت واردات کالاهای مذکور به دلیل کمبود تولید داخل نسبت به نیاز بازار، واردات آنها به تشخیص وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تائید وزارت صنعت، معدن و تجارت با رعایت قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی- مصوب ۱۵ر ۰۲ر ۱۳۹۸ و شمول مالیات بر ارزش افزوده با نرخ دو درصد (۲%) در مبادی گمرکی، مجاز است.»

نمایندگان مجلس در جلسه روز یکشنبه ، کلیات این لایحه را به تصویب رسانده بودند.

بنابراین گزارش ، نمایندگان بادرخواست بررسی مجدد طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس که از سوی ۱۱۳ نفر از نمایندگان مطرح شد هم موافقت کردند.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامیدراین باره گفت : ۱۱۳ نفر از نمایندگان درخواستی را امضا کردند تا طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس که کلیات آن هفته گذشته بررسی شد اما رای نیاورد مجدداً براساس ماده ۱۳۰ آیین‌نامه در مجلس بررسی شود. اگر این درخواست رای بیاورد مجلس اجازه داده است تا مجدداً فرآیند رسیدگی به این طرح شروع شود و این به منزله اعلام وصول مجدد طرح است و طرح باید به کمیسیون برود و سپس گزارش کمیسیون مجدداً در صحن مجلس با بحث کردن موافقان و مخالفان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در ادامه رئیس مجلس این درخواست را به رای گذاشت و با موافقت ۱۰۹ نفر از نمایندگان مجلس با بررسی مجدد این طرح موافقت شد.

بیانیه ۱۹۴ نماینده مجلس

یک عضو هیات رئیسه مجلس هم بیانیه نمایندگان در پاسخ به دخالت های مکرر فرانسه در امور داخلی ایران را قرائت کرد.

دراین بیانیه آمده است:

«اخیراً نمایندگان مجلس ملی فرانسه و مقامات ارشد این کشور از جمله رئیس جمهوری و وزیر خارجه این کشور در اقدامی مداخله جویانه و برخلاف اصل عدم مداخله در امور داخلی کشورها که یکی از اصول بنیادین حقوق بین الملل و از اصول مندرج در منشور ملل متحد است به ویژه بند ۷ ماده ۲ منشور ملل متحد اظهارات و اقدامات مداخله جویانه ای در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران داشته اند و ایران را متهم به اقداماتی کرده اند که فرانسه ید طولانی در آنها دارد.رئیس جمهوری فرانسه از یک سو رهبران منافقین را که یک گروه تروریستی است در خاک خود جای داده و از آنها حمایت می کند،‌ در اقدامی هتاکانه با مخالفین جمهوری اسلامی ایران که رسماً دنبال براندازی کشور عضو سازمان ملل است، جلسه برگزار می کند و از سوی دیگر جاسوسان خود را با پوشش های مختلف به داخل کشور می فرستد تا با حضور در آشوب ها و مدیریت آنها و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران آسیب بزند و آن را خدشه دار کند. یا به مراکز حیاتی ایران آسیب بزند و زمانی که دستگیر می شوند با فشارهای رسانه ای و سیاسی دنبال آزادی جاسوسان خود می افتند.

فرانسه در حالی از حقوق زنان در ایران دفاع می کند که کتب تاریخی مملو از تصاویر جنایتی است که این کشور در ۳۰ سال جنایت در الجزایر مرتکب شده به ویژه قتل عام اکتبر ۱۹۶۱ که در الجزایر انجام داده اند. فرانسه با این تاریخ طولانی در جنایت حق ندارد از حقوق بشر دم بزند و با دخالت های نابجای خود در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران پرچم سفیدی در دستان ناپاک خود بلند کند.

این موارد و مسائل مهم دیگر نشان می دهد که نمایندگان مجلس فرانسه مسائل مهمتری برای بررسی و بازخواست از دولت فرانسه دارند تا شاید پاسخی برای مردم این کشور داشته و بهتر است به جای دخالت در امور داخلی ایران در اسرع وقت پاسخ این همه جنایت فرانسه در تاریخ و در دوران معاصر را بدهند.»

نسخه مناسب چاپ