برگزاری جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب باید توسعه پیدا کند
برگزاری جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب باید توسعه پیدا کند

یاسر احمد‌وند در نخستین جلسه شورای برنامه‌ریزی جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، این رویداد را بهانه‌ای برای توجه به مناطق روستایی و عشایری دانست و گفت: جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب باید به‌عنوان کانون محوری برنامه‌های فرهنگی توسعه یابد.

به گزارش ایبنا، نخستین جلسه شورای برنامه‌ریزی نهمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب به ریاست یاسر احمدوند، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیروز برگزار شد.احمد‌وند درباره اهمیت جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب اظهار کرد: برگزاری این جشنواره نشان‌دهنده اهمیت موضوع فعالیت فرهنگی در روستا‌ها و عشایر و بهانه‌ای برای توجه به این مناطق است. معتقدم مؤثر‌ترین اتصال فرهنگی حول محور کتاب، تعریف می‌شود. اثر‌گذاری، تأثیر‌فرهنگی و توانایی برقراری ارتباط و توانایی در تولید کتاب از‌جمله مزایای فرهنگی جامعه ایرانی است.وی با تأکید بر اثر‌‌گذاری جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب افزود: جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب باید به‌عنوان کانون محوری برنامه‌های فرهنگی توسعه یابد.معاون فرهنگی ارشاد بر تغییر دیدگاه دستگاه‌ها نسبت به جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب تأکید کرد و از دستگا‌‌‌های اجرایی خواست نگاهشان به این رویداد فرهنگی، فقط به برگزاری آن محدود نباشد؛ بلکه به ارائه ایده خلاقانه و اثر‌‌گذار نیز توجه داشته باشند.

احمد‌وند گفت: درجریان تعامل با روستا‌ها در قالب جشنواره به این نکته رسیدیم می‌توان از ظرفیت کانون‌های فرهنگی، ورزشی و مذهبی این مناطق همچنین دهیاری‌های ۳۸ هزار روستای کشور برای برنامه‌های فرهنگی کتاب‌محور بهره‌برداری کرد. توجه به ظرفیت‌ها و مزایای فرهنگی روستا‌ها و عشایر به‌ویژه سنت‌های فرهنگی شامل قصه‌گویی، اساطیر افسانه‌ها، آداب و رسوم، بازی‌ها و صنایع خلاق در ارتقاء جایگاه جشنواره روستا‌‌ها و عشایر دوستدار کتاب مؤثرند.وی تصریح کرد: نگاه دقیق به روستا‌‌ها، آورده‌های فرهنگی بسیاری دارد که امید‌واریم با خلاقیت‌ها، شاهد برگزاری جشنواره متفاوتی در دوره نهم باشیم.

در ادامه این نشست اسماعیل جانعلی‌پور، مدیر‌کل دفتر مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی درباره نهمین دوره جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب بیان کرد: این جشنواره با هدف توجه جدی به روستا‌ها و عشایر در حوزه کتاب شکل گرفت. در برخی ادوار مشارکت روستا‌ها بسیار قابل توجه بود به‌طوری که آمار این مشارکت به ۲۰۰۰ روستا‌ها رسید؛ اما با شیوع ویروس کرونا، میزان مشارکت کاهش پیدا کرد و به ۲۸۰ روستا رسید. در عین حال، اختتامیه هشتمین دوره جشنواره در هفت روستای برگزیده با استقبال و مشارکت قابل توجه مردم برگزار شد.

نسخه مناسب چاپ