در دیدار رئیس قوه قضائیه با دادستان کل فدراسیون روسیه مطرح شد
تاکید برهمکاری ایران وروسیه درباره توسعه حقوق محیط زیست
رئیس قوه قضائیه ، موضوع محیط زیست را از مباحث بسیار مهم و حیاتی برای بشر دانست و گفت: رویه‌ها و نظامات قضائی، واجد نقشی مهم در توسعه «حقوق محیط زیست» هستند؛ لذا ایران و روسیه می‌توانند با کمک همدیگر و تشکیل کارگروه‌های تخصصی، درباره توسعه حقوق محیط زیست، مساعی مشترک و مترقی داشته باشند.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، در دیدار«ایگور کراسنوف» دادستان کل فدراسیون روسیه، افزود: روابط دوجانبه میان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه به ویژه طی دو سال اخیر در بخش‌های سیاسی و اقتصادی و سایر موضوعات، رو به ارتقاء است؛ لذا توسعه و بسط ارتباطات حقوقی و قضائی میان دو کشور هم اجتناب‌ناپذیر و ضروری است.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به انعقاد دو سند همکاری حقوقی و قضائی در دیدار دادستان‌های کل ایران و روسیه، بر تعبیه سازوکارهای مناسب برای عملیاتی‌سازی جامع و کامل این اسناد همکاری تاکید کرد وگفت: دستگاه قضائی ایران از گسترش همکاری‌های حقوقی و قضائی با نظامات قضائی کشورهای همسایه و فدراسیون روسیه استقبال می‌کند و امیدواریم بتوانیم براساس مصالح و منافع دو ملت ایران و روسیه، معاضدت‌های قضائی و حقوقی را پیش ببریم.

وی با اشاره به شکست و ناکامی برخی مکاتب عمدتاً غربی مدعی در به ارمغان آوردن سعادت برای بشر، اضافه کرد: امروز جهان در حال تغییر است؛ مابا توجه به تعریف اصولی‌ و درستی که از بشر و حقوق او داریم، باید در این تغییر و تحول جهانی، نقش‌آفرین و اثرگذار باشیم.

محسنی اژه‌ای اظهارداشت : شاهدیم که عده‌ای مشغول ارائه تعریفی ناقص و مغلوط از بشر هستند و در مقابل، هر جامعه‌ای را که منکر این تعریف غلط از بشر باشد، ناقض حقوق بشر می‌نامند.

رئیس قوه قضائیه اضافه کرد: می توان با مساعدت یکدیگر و مشارکت همه اندیشمندان و نخبگان آزاداندیش جهانی، مبانی درست و اصولی از بشر و حقوق او، ارائه کرد و بدین واسطه، مفاهیم و مصادیق حقوق بشر، ناقض حقوق بشر و حامی حقوق بشر، تعیین و ارزش‌گذاری شوند.

وی با اشاره به اقدام های تروریستی که علیه مردم و کشور ایران طی بیش از چهار دهه اخیر از ناحیه آمریکا، رژیم صهیونیستی و ایادی و اذناب آنها صورت گرفته است، گفت: علی‌رغم همه دشمنی‌ها و توطئه‌هایی که علیه مردم و نظام جمهوری اسلامی ایران روا شد،ما در سطح منطقه‌ای و جهانی از جایگاه و منزلت بالا و برجسته‌ای برخورداریم و در زمینه‌هایی نظیر مقابله با تروریسم و جریان‌های افراطی ، مبارزه با انواع جنگ‌های سخت و نرم و خنثی‌سازی تحریم‌های غیرانسانی و ظالمانه غربی‌ها از تبحّر و تجربیات گرانسنگی بهره‌مندیم و درباره این مقولات، قوانین جامع و متناسبی را وضع کرده‌ایم.

محسنی اژه ای به تشریح اهمیت مقوله امنیت سایبری پرداخت و با یادآوری سفر سال ۱۳۸۴خود به مسکو و شرکت در اجلاسیه‌ای تخصصی ناظر بر تهدیدات و چالش‌های پیش‌روی امنیت بشر، گفت: من در جریان اجلاسیه فوق‌الذکر در حدود دو دهه قبل، بر اهمیت موضوع امنیت سایبری و تهدیداتی که در آینده از این ناحیه متوجه کشورهای مستقل می‌شود، تاکید کردم و اکنون بر اتخاذ بهترین استراتژی‌ها در حوزه امنیت سایبری به گونه‌ای که بیشترین زمینه بهره‌مندی برای مردم در فضای مجازی فراهم شود، تاکید دارم.

وی ، بر پیشبرد همکاری‌های طرفین برای رفع مسائل و مشکلات حقوقی و قضائی اتباع ایرانی ساکن روسیه و اتباع روسی ساکن ایران تاکید کرد و تسهیل دستیابی اتباع دو طرف به مساعدت‌ها و معاضدت‌های حقوقی و قضائی را مورد تاکید قرار داد.

دراین دیدار، «ایگور کراسنوف» دادستان کل فدراسیون روسیه، با قدردانی از مهمان‌نوازی مقامات ایرانی و ابراز خشنودی از ملاقات با عالی‌ترین مقام قضائی جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت : تهدیدات و چالش های مشترکی نظیر افراطی‌گری و تروریسم، امنیت سایبری، جرم علیه اطفال و قاچاق سلاح و موادمخدر وجود دارد که ما در روسیه متمایل به تبادل تجربیات و اطلاعات در این زمینه‌ها با طرف ایرانی هستیم و با توجه به عضویت دائم ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای، این تبادل تجربیات و اطلاعات می‌تواند گسترده‌تر و جامع‌تر باشد.

دادستان کل فدراسیون روسیه اضافه کرد: با توجه به تلاش‌های صورت گرفته از سوی رؤسای جمهور دو کشور ایران و روسیه، اکنون روابط دو طرف در تمام سطوح از جمله بخش دادگستری‌ و تعاملات قضائی، اهمیت استراتژیک پیدا کرده است؛ بر همین مبنا ما تمایل داریم روابط قضائی و حقوقی خود را با جمهوری اسلامی ایران در تمام حوزه‌ها گسترش دهیم و این بسط تعاملات فی‌مابین در عرصه‌های جهانی هم متجلی باشد.

دادستان کل فدراسیون روسیه با اشاره به مکانیسم‌های تعبیه شده در این کشور برای مقابله با جرائم حوزه رمزارزها ، اعلام آمادگی کرد که در صورت تمایل طرف ایرانی، مسکو این سازوکارها را با تهران به اشتراک بگذارد.

کراسنوف با اشاره به تشکیل کارگروه مشترک میان دادستانی کل روسیه و ایران برای پیشبرد همکاری‌های حقوقی و قضائی در بخش‌ها و زمینه‌های مختلف، اضافه کرد: کلید موفقیت بسط تعاملات حقوقی و قضائی ایران و روسیه، ایجاد سازوکارهای همکاری‌هاست و روسیه از این مهم، استقبال می‌کند.

دادستان کل فدراسیون روسیه همچنین به ارائه توضیحاتی درباره ساختار و کارکرد نهاد قضائی و دادستانی در این کشور پرداخت.

شایان ذکر است، دادستان کل فدراسیون روسیه که به ایران سفر کرده است، در دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری، همتای ایرانی خود، دو سند همکاری حقوقی و قضائی به امضا رساند.

نسخه مناسب چاپ