وزیر صمت: تولید خودروهای قدیمی تا پایان سال آینده متوقف می شود
 

سرویس شهرستان ها: ۹ نفر از وزرای دولت سیزدهم در نخستین سفر دور دوم سفرهای استانی رئیس جمهوری، به همراه وی در مناطق مختلف خراسان جنوبی حضور یافتند.

وزرای کشور، صمت، نیرو، راه و شهرسازی، کار، بهداشت، جهاد کشاورزی، اقتصاد و نفت همزمان با آغاز دور دوم سفرهای استانی حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی، به استان خراسان جنوبی سفر کردند و ضمن حضور در مناطق مختلف این استان و افتتاح چندین طرح عمرانی، به بررسی مسائل و مشکلات مردم این دیار پرداختند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه بازدید از کارخانه چدن خوسف در جمع خبرنگاران گفت: موضوع خودرو مساله‌ای نیست که یک شبه قابل حل باشد، لذا تمرکزمان بر افزایش تولید و ثبات است.

به گزارش ایرنا، سید رضا فاطمی‌امین با بیان این که بر همین اساس در آبان ماه  ۱۲۲هزار دستگاه خودرو سبک و سنگین تولید شد که در ۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده است،ادامه داد: امسال و سال آینده ۱۲محصول جدید تولید خواهد شد و تا آخر سال آینده هم تولید تمامی خودروهای قدیمی را کنار خواهیم گذاشت.وی گفت: پارسال در زیرساخت‌هایی مانند برق و گاز سرمایه‌گذاری نکردیم، در حالی که در سال گذشته باید ۳ هزار مگاوات در نیروگاه تولید می شد تا امسال با کمبود برق و گاز مواجه نشویم.

وی با ابراز امیدواری از رفع مشکلات و کمبودها در جریان همکاری وزارت صمت، نیرو و نفت، افزود: اکنون با وزارت نفت برای تامین گاز واحدهای تولیدی در حال مذاکره هستیم که در این باره تولید بیش از ۱۴هزار مگاوات برق در نیروگاه برای واحدهای صنعتی و معدنی شروع شده است که در این صورت سال آینده مشکل برق در حوزه صنعت نخواهیم داشت.

وزیر صمت درباره واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل هم گفت: برای بازگردان واحدهای صنعتی به چرخه تولید برنامه داریم، همین کارخانه چدن هم تعطیل شده بود که دوباره فعال شده است.

وی با بیان این که شهرستان خوسف ظرفیت خوبی در حوزه معادن دارد، اظهار داشت: مطالبه مردم در خصوص آسیب زدن معادن به مناطق تا حدی طبیعی است، لذا بر اساس قانون معادن باید ۱۵درصد درآمد معادن دولتی برای منطقه استفاده شود که پیگیر تحقق آن هستیم.

فاطمی‌امین درباره کمک‌های تسهیلاتی دولت هم گفت: تبصره ۱۸برای کمک به واحدهای تولیدی فعال شده است،اما باید سرمایه در گردش را در بانک‌ها به حرکت در بیاوریم، لذا در بخش سرمایه ثابت نباید پروژه‌ای شروع کنیم که ۱۰۰درصد وابسته به تسهیلات بانکی باشد.همچنین برای تامین سرمایه در گردش پیگیری‌هایی را با بانک مرکزی داشته‌ایم که سازو کارهایی در حال شکل‌گیری است که امیدواریم اجرایی شود.

آغاز آبرسانی به ۱۰ هزار روستا

وزیر نیرو هم در سفر به استان خراسان جنوبی در بازدید از مرکز پایش تاسیسات شرکت آب و فاضلاب خراسان جنوبی هوش مصنوعی سامانه اسکادا این مرکز را افتتاح کرد.

علی اکبر محرابیان از خدمات انجام گرفته در این مرکز قدردانی کرد و وضعیت منابع آب استان را از نزدیک مورد بررسی قرار داد.

وزیر نیرو همچنین در جریان سفر به خراسان جنوبی از پروژه آبرسانی به مجتمع خونیک چهارتنگ به نمایندگی از پروژه‌های جهاد آبرسانی استان دیدن کرد و اظهار داشت: در جهت رفع مشکل تنش آبی روستاهای کشور با استفاده از ظرفیت سپاه، بسیج و گروه‌های جهادی آبرسانی به ۱۰هزار روستا با عنوان جهاد آبرسانی آغاز شده و قرار است طی ۳ سال به پایان برسد که از این تعداد ۱۱۰روستا مربوط به خراسان جنوبی است.

تامین زمین خانه‌های یک طبقه سرعت می‌گیرد

وزیر راه و شهرسازی هم در مراسم آغاز عملیات اجرایی آماده‌سازی سایت ۳۵۰هکتاری شهرستان طبس گفت: تامین زمین برای ساخت خانه‌های یک طبقه مطابق با سبک الگوی ایرانی – اسلامی سرعت می‌گیرد.

مهرداد بذرپاش افزود: این مدل بهترین روش مطابق با سبک الگوی ایرانی – اسلامی است و در هر نقطه از کشور که زمین کافی داشته باشد، اجرا خواهد شد.وی گفت: خوشبختانه بخش اعظمی از واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن در شهرستان طبس در حال اتمام و عملیات یک سایت ۳۵۰هکتاری هم آغاز شده که اقدام قابل توجهی است.به این ترتیب حدود ۷ هزار واحد مسکونی تحویل مردم شهرستان طبس می‌شود.

بذرپاش همچنین در مراسم آغاز عملیات اجرایی آماده‌سازی سایت ۳۵۰هکتاری برای ساخت خانه‌های یک طبقه حیاط ‌دار مطابق با سبک الگوی ایرانی – اسلامی در شهر طبس حضور یافت و همچنین در بازدید از سایت ۵۰هکتاری طرح نهضت ملی مسکن طبس به صورت نمادین کلید یکی از واحدهای آماده بهره‌برداری که بصورت ویلایی ساخته شده است را به صاحبش تحویل داد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم که همراه رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت به خراسان جنوبی سفر کرده بود، گفت: حقوق دولتی معادن باید در شهرستان محل فعالیت معدن هزینه شود و اکنون زمینه ایجاد ۱۵هزار فرصت شغلی در طبس فراهم است.

سید صولت مرتضوی در جلسه شورای اداری شهرستان طبس افزود: در مورد سهم ۲درصد حقوق دولتی معادن که باید در منطقه مورد نظر هزینه شود، این موضوع در جلسه هیات دولت مطرح شد و رئیس جمهوری تاکید کرد صندوق پیشرفت و عدالت تشکیل شود تا این مبلغ به ۱۵درصد افزایش پیدا کند.

وی با بیان این که با ایجاد و پیشرفت این میزان بستر شغلی در خراسان جنوبی می‌توانیم شاهد مهاجرت معکوس باشیم،تاکید کرد: مدعی الحقوق کارگران هستیم.

اختصاص ۹میلیارد تومان برای ساخت بیمارستان زیرکوه

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در سفر به استان خراسان جنوبی گفت: ساخت بیمارستان ۶۴تختخوابی زیرکوه از شهریور امسال آغاز شده و تاکنون ۹میلیارد تومان اعتبار برای آن تخصیص یافته است.

بهرام عین اللهی در سفر به شهرستان‌های قاینات و زیرکوه از چند پروژه بهداشت و درمان دیدن کرد و در حاشیه بازدید از بیمارستان ۶۴تختخوابی زیرکوه در جمع خبرنگاران افزود: اکنون این پروژه حدود ۱۵درصد پیشرفت فیزیکی دارد.وی با اشاره به پیگیری‌های نماینده مردم شهرستان‌های قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی افزود: امید است با ادامه پیگیری‌ها بتوانیم بیمارستان ۶۴تختخوابی که نیاز منطقه است به سرعت احداث، نیروی انسانی آن تامین و خدمات درمانی خوبی به مردم ارایه شود.

عین اللهی همچنین به طور سرزده و بدون برنامه‌ریزی قبلی ،از مراکز خدمات جامع سلامت شهری روستایی اسفدن قاین و زهان زیرکوه دیدن کرد و در جریان روند ارائه خدمات در این مراکز قرار گرفت.

همچنین دانشکده پرستاری و مامایی قاینات با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این شهرستان به‌طور رسمی به دانشکده علوم پزشکی ارتقاء یافت.

تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان برای مکانیزاسیون بخش کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی هم در نشست کمیته برنامه‌ریزی کشاورزی شهرستان سرایان گفت: ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای مکانیزاسیون بخش کشاورزی تخصیص یافته است که بزودی به استان‌ها ابلاغ می‌شود.

سیدرضا ساداتی‌نژاد اظهار داشت: اقدامات اساسی در حوزه کشاورزی دنبال می‌شود و حمایت از کشاورزان با انجام کشاورزی قراردادی در حال انجام است.

وی کشاورزی قراردادی را راه خروج از بحران دانست و گفت: در کشاورزی قراردادی، کشاورز خرده مالک با داشتن قرارداد با یک صنعت تبدیلی شروع به کشت و کار می‌کند و بسیاری از دغدغه‌هایش کاهش می‌یابد. همچنین شرکت پشتیبان، از مرحله کاشت تا برداشت از کشاورز حمایت می کند.

ساداتی‌نژاد در بخش دیگری از سخنانش به موضوع الگوی کشت در کشور اشاره کرد و گفت: باید کشاورزی این منطقه به سمتی برود که اقتصادی و با شرایط منطقه همخوانی داشته باشد.

دیدار وزیر کشور از مناطق حاشیه شهر بیرجند

همچنین وزیر کشور که همراه رئیس جمهوری به خراسان جنوبی سفر کرده بود ،از روستاهای امیرآباد و حاجی‌آباد در حاشیه شهر بیرجند دیدن کرد.

احمد وحیدی با حضور در برخی محلات کمتربرخودار بیرجند ، از نزدیک با اهالی این مناطق دیدار و گفتگو کرد. کمبود فضای آموزشی و بهداشتی ودرمانی، توجه بیشتر به ایجاد فضای سبز و توجه بع تکمیل زیرساخت‌های این مناق از جمله فاضلاب از مهمترین خواسته‌های اهالی امیرآباد و حاجی‌آباد بود که وزیر کشور قول پیگیری این مشکلات را داد.

وزیر کشور همچنین در جمع علما و روحانیون شیعه و اهل سنت خراسان جنوبی در حوزه علمیه رضوی بیرجند تاکید کرد: این که می‌گویند این نسل عوض شده دروغ است، البته تعداد اندکی عوض شده‌اند که باید با کار فرهنگی آنها را آگاه کنیم.

همچنین وزیر امور اقتصادی و دارایی در شورای هماهنگی مدیران دستگاه‌های تابعه وزارت اقتصاد در خراسان جنوبی گفت: سازمان امور مالیاتی به طور ویژه و ظرف ۱۰روز آینده انتقال پرونده‌های مالیاتی واحد های معدنی به محل فعالیت آن ها در خراسان جنوبی را تعیین تکلیف کند.

سیداحسان خاندوزی با بیان این که تلاش‌های خوب، مخلصانه، جدی و با پشتکار مدیران استان مشهود است، ادامه داد:عملکردها نشان می‌دهد تیم اقتصادی خراسان جنوبی همه تلاش خود را به کار گرفته‌اند برای اینکه شاخص‌های عملکردی استان رشد داشته باشد.

نسخه مناسب چاپ