خط ارتباطی مردم با اطلاعات
چین بی‌اعتباری بند مربوط به جزایر ایرانی را اعلام کند

چین رسماً و کتباً علیه تمامیت ارضی ایران اقدام می‌کند و شفاهاً می‌گوید تمامیت ارضی ایران را به رسمیت می‌شناسد! اگر راست می‌گویند، رسماً بگوید آن بند مربوط به سه جزیره ایرانی را معتبر نمی‌دانیم. کار آنها مصداق شعر شهریار است: با دیگران خوری می و با ما تلوتلو!

تحریم کالاهای چینی

دولت‌‌ها باید در جهت گسترش روابط خود با جهانیان و کشورهای دیگر باشند؛ اما این اصل هیچ منافاتی با این موضوع ندارد که ملت‌ها نیز تصمیم خودش در راستای حفظ منافع ملی بگیرند؛ مثلاً دو‌ دولت ایران و چین قراردادهای متعددی با هم ببندند، امام مردم ایران کالاهای چینی را تحریم کنند، کاری که خود چینی‌ها یا ژاپنی‌ها با کالاهای آمریکایی می‌کردند و آمریکا نمی‌توانست کاری بکند؛ چون ورود کالاهایشان مجاز بود، اما مردم از آن استقبال نمی‌کردند.

حمید یزدان‌پرست

اما و اگرهای افزایش سن بازنشستگی به ۶۰ سال

این که بر اساس برنامه هفتم توسعه کشور سن بازنشستگی به ۶۰ سال افزایش می‌‌یابد، البته طرح خیلی خوبی برای جبران کمبود‌های مالی صندوق‌های بازنشستگی است که در کشورهای پیشرفته صنعتی هم اجرا می‌شود، با این تفاوت که اوضاع معیشتی شاغلان در آن کشورها به قدری مساعد است که بعد از پایان کار روزانه، به جای پرداختن به کار دوم و از جمله مسافربری به استراحت و تفریح می‌پردازند و پس از بازنشستگی هم بدون چشم انتظاری برای همسان‌سازی حقوق‌هایشان، یا مستمری دریافتی به سیر و سفر در کشورهای جهانی می‌پردازند و از زندگی حسابی لذت می‌برند، بدون آن‌که در اسنپ و یا تاکسی‌‌های خطی موتور کار و تلاش‌هایشان را از نو صفر کنند!

بازنشسته کشوری

دست دلالان را از خودروهای ثبت‌نامی کوتاه کنند

یکی از ۲ شرکت خودروسازی مطرح کشور علیرغم وعده‌های گوناگون که برای حل مشکلات متقاضیان به هنگام ثبت‌نام برای پیش‌خرید خودروها داده است، اما این بازار همچنان در دست دلالان و به نوعی می‌توان گفت که نمایشگاه‌داران خودرو است. تاکنون چندین بار برای ثبت‌نام خرید خودرو از شرکت ایران‌خودرو اقدام کرده‌ام، اما موفق نشده‌ام. مسئولان ذی‌ربط باید برای کاهش تفاوت قیمت خودروهای ثبت‌نامی و بازار آن‌ها اقدامات اساسی به عمل آورند، تا مردم عادی نیز بتوانند در این قرعه‌کشی‌ها شرکت کنند و خودروهای ارزانتری را بخرند.

متقاضی محصولات ایران‌خودرو

ضرورت مقابله با رفت و آمد خودروهای سنگین در روزهای هوای آلوده

روزهایی که در شهرهای بزرگ با شدت آلودگی هوا روبرو هستیم، به غیر تعطیلی مدارس باید فعالیت‌های برخی از مشاغل نیز تعطیل شود؛ از جمله این‌که رفت‌و‌آمد خودروهای سنگین حمل نخاله‌های ساختمانی و یا عملیات تخریب بناهای قدیمی به وسیله بولدوزرها که با سوخت گازوئیل کار می‌کنند و اغلب دودزا هستند نیز باید متوقف شود و همچنین از تردد خودروهای سنگین گازوئیل‌سوز در داخل شهرها هم باید جلوگیری به عمل آید.

شهروندی از نارمک

اعتصاب اجباری کامیون‌داران با سنگ‌پرانی و شلیک گلوله!

معمولا در کشورهایی که کامیونداران به مواردی مانند مشکلات صنفی اعتراض دارند، خود و یا از طریق اتحادیه‌های صنفی‌شان این کار را انجام می‌دهند و از جمله اعتصاب می‌کنند. اما متاسفانه عده‌ای نادان در بعضی از جاده‌های کشور با پرتاب سنگ و شلیک گلوله از کامیون‌داران خواسته بودند که اعتصاب کنند، وگرنه شاهد خرد‌‌شدن شیشه‌های خودروهایشان و حتی خطرات جانی می‌شوند! بر اساس گزارش پلیس تاکنون ۱۰۷ نفر از این قبیل سنگ‌پرانان و شلیک‌کنندگان به کامیون‌ها در خطوط مواصلاتی کشور شناسایی و دستگیر شده‌اند که امیدواریم منبعد شاهد اذیت و آزار و فشار به کامیون‌داران زحمتکش برای حضور اجباری در اعتراض‌ها و اعتصاب‌ها نباشیم.

هموطن

چو به گشتی، پرستار از خود مرنجان!

در دورانی که کرونا در کشورمان شیوع داشت، همه مسئولان یکصدا از زحمات و فداکاری‌های پرستاران بیمارستان‌ها تشکر و قدردانی می‌کردند و مسئولان هم قاطعانه برای استخدام رسمی آنان وعده می‌دادند، اما حالا که دیگر از کرونا خبری نیست، آنان انگار وعده‌هایشان را فراموش کرده‌اند و این در حالی است که ۱۱ هزار تخت بیمارستانی در کشور همچنان بدون پرستار است. مسئولان محترم لطفاً این بیت شعر را که ضرب‌المثل ساده‌ای است، فراموش نکنند که گفته‌اند چون به گشتی طبیب (پرستار) از خود مرنجان!»

دانش‌آموخته پرستاری

طرح مالیات بر عایدی سرمایه به تصویب نمایندگان مجلس برسد

دریافت مالیات بر عایدی سرمایه از طرح‌های مهم و ویژه اقتصادی در دولت قبل بود که گویا در آن زمان تصویب و اجرا نشد، حال آنکه در صورت تصویب و اجرای آن در کشور، می‌توان با بسیاری از سودجویان و رانتخواران در بخش اقتصادی کشور مقابله کرد. امید است در دولت محترم برای کاهش مشکلات و مقابله با مفسدان اقتصادی، برای تصویب طرح یاد شده در مجلس شورای اسلامی اقدام کند.

تلفن به خط ارتباطی

چرا افزایش حقوق فرهنگیان بازنشسته اعمال نشده است؟

در سال ۹۸ و همزمان با همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، قرار شد افزایش حقوق فرهنگیان بازنشسته با ۱۰ درصد اختلاف نسبت به فرهنگیان شاغل مورد بررسی قرار گیرد و بعد از رتبه‌بندی معلمان اجرا شود، اما تاکنون این طرح اجرا نشده است، از دیوان عدالت اداری تقاضای رسیدگی به این تقاضا را داریم.

فرهنگی بازنشسته

افزایش چاپ چک‌پول‌ها به ضرر اقتصاد کشور است

علیرغم گلایه هموطنان از توزیع چک‌پول ۵۰ و ۱۰۰ و ۲۰۰ هزار تومانی به جای اسکناس‌های ۵ و ۱۰ هزار تومانی در عابر بانک‌ها به نظر می‌رسد که بانک مرکزی بی‌توجه به این تقاضاها، سرگرم چاپ چک‌پول‌های هرچه بیشتر و توزیع آن در کشور است، زیرا اکثر این پول‌ها در عابر بانک‌ها بسیار نو و تانخورده است، با توجه به اینکه چاپ پول‌های بدون پشتوانه در شرایط کنونی باعث افزایش نقدینگی و نرخ تورم و در نتیجه کاهش ارزش پولی ملی می‌شود، انتظار می‌‌رود که کارشناسان اقتصادی در این مورد ورود کنند و مانع از افزایش مشکلات اقتصادی کشور شوند.

تلفن به خط ارتباطی

برای صدور کارت بنزین موتورسیکلت‌های فرسوده اقدام کنند

عدم صدور کارت سوخت بنزین از سوی پلیس راهور ناجا برای موتورسیکلت‌های با عمر بالای ۱۰ سال به دلیل فرسوده بودن آن‌ها در شرایطی که بسیاری از افراد ضعیف و کم درآمد جامعه با این وسیله امرار معاش می‌کنند، باعث تشدید مشکلات آنان شده است و مجبور شده‌اند که از بنزین آزاد استفاده کنند. با توجه به افزایش بیرویه قیمت انواع موتورسیکلت، بسیاری از راکبان آن‌ها متأسفانه قادر به جایگزینی و تعویض موتورهای فرسوده خود نیستند و از اینرو انتظار می‌رود که مسئولان ذی‌ربط برای طرح تعویض موتورسیکلت‌های فرسوده با انواع نو و جدید ساخت داخل آن و با اقساط چند ساله، اقدام کنند.

متقاضی جایگزینی موتورسیکلت فرسوده

دلیل افزایش دوباره قیمت تخم‌مرغ چیست؟

علیرغم اخبار منتشره درباره کاهش قیمت گوشت مرغ و توزیع مازاد آن در کشور، اما این کاهش قیمت در بازار احساس نمی‌شود و همچنان گوشت مرغ به قیمت کیلویی ۶۰ تا ۶۵ هزار تومان به فروش می‌رسد، چرا به این آشفتگی بازار مواد پروتئینی پایان داده نمی‌شود و چرا خبری از افزایش بی‌رویه قیمت تخم‌‌مرغ در بازار به گوش نمی‌رسد؟

شهروندی از تهران

نسخه مناسب چاپ