کوتاه از سراسر جهان
 

افشای طرح ترور صدراعظم آلمان توسط راست‌های افراطی

ایسنا: رسانه‌های آلمان فاش کردند که گروهی ۲۵ نفره متشکل از عناصر راست ‌افراطی و نظامیان سابق با تشکیل سازمانی که قصد حمله به ساختمان پارلمان آلمان و سرنگونی دولت را داشتند، می‌خواستند

«اولاف شولتس» صدراعظم را هم ترور کنند. برنامه‌های شورشیان راست افراطی که قصد کودتای نظامی در آلمان را داشتند، ایجاد ۲۸۰ واحد مسلح برای دستگیری و اعدام بود. جنبش «رایش‌بورگر» یا «شهروندان رایش» تحت رهبری فردی ۷۱ ساله به نام «شاهزاده هاینریش سیزدهم»، یک جنبش افراطی کوچک است که وجاهت قانونی آلمان مدرن پس از جنگ جهانی دوم را باور ندارد .

تظاهرات هزاران مخالف اردوغان در خیابان های استانبول

ایرنا: هزاران تن از مخالفان دولت اردوغان در برابر ساختمان شهرداری استانبول تجمع کردند. معترضان که هواداران “اکرم امام اوغلو” شهردار استانبول و رهبر حزب جمهوریخواه خلق بودند، برای دومین روز متوالی در اعتراض به ممنوع الفعال شدن وی به خیابان ها آمدند. دادگاهی در استانبول برای امام اوغلو، شهردار مخالف دولت اردوغان در استانبول حکم دو سال و ۷ ماه حبس صادر کرده است.

گوترش خواستار کاهش تنش میان ارمنستان

و جمهوری آذربایجان شد

ایسنا: دبیرکل سازمان ملل از ارمنستان و جمهوری آذربایجان خواست ضمن کاهش تنش‌ها، امنیت تحرک از کریدور “لاچین” را نیز تضمین کنند. آنتونیو گوترش گفت با نگرانی تحولات کنونی در اطراف کریدور لاچین را دنبال می‌کند. گوترش بار دیگر بر حمایت خود از تلاش‌های میانجی‌گری در این منطقه تاکید کرد. گفتنی است از دوشنبه گذشته تنها مسیری که از ارمنستان به منطقه قره‌باغ کوهستانی در جمهوری آذربایجان می‌رسد و موسوم به گذرگاه لاچین است، توسط گروهی از شهروندان آذربایجانی مسدود شده است.

تصویب بودجه نظامی ۸۵۸ میلیارد دلاری آمریکا

ایرنا: سنای آمریکا بودجه نظامی ۸۵۸ میلیارد دلاری این کشور را تصویب کرد و آن را برای امضای ریاست جمهوری، به کاخ سفید فرستاد. این بودجه ۴۵ میلیارد دلار بیشتر از مبلغ درخواستی جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و با ۸۳ رای موافق در مقابل ۱۱ رای مخالف به تصویب رسید. تعدادی از سناتورهای لیبرال که مخالف افزایش بودجه نظامی هستند و گروهی از سناتورهای محافظه‌کار که بر کاهش هزینه‌های دولتی تاکید دارند به این لایحه رای منفی دادند.

۱۸ ماه زندان برای رئیس جمهوری برکنارشده پرو

ایرنا: «پدرو کاستیلو» رئیس جمهوری برکنار شده پرو به ۱۸ ماه زندان محکوم شد و دیوان عالی پرو این حکم را تایید کرد. وی در جلسه استماعی در دادگاه که بصورت مجازی برگزار شد، گفت: از آرمان مردم که من را به اینجا رسانده است، دست نخواهم کشید. کاستیلو افزود: از نیروهای مسلح و پلیس می‌خواهم سلاح‌هایشان را زمین گذاشته و کشتار مردمی را که تشنه عدالت هستند، متوقف کنند. کاستیلو افزود: من دزد، متجاوز، فاسد و رذل نیستم. وی در عین حال گفت: آمریکا دستور استقرار نیروهای پرویی برای سرکوب معترضان را داد.

ضرب ‌و شتم یک شهروند سیاهپوست توسط پلیس آمریکا

فارس: وکلای یک شهروند سیاهپوست که سابقه خدمت در ارتش آمریکا را دارد، عکس‌های دلخراش وی بعد از ضرب و شتم توسط پلیس این کشور را منتشر کردند. این سیاهپوست آمریکایی در جریان توقف اتومبیلش توسط پلیس در کلرادو به طرز وحشیانه مورد ضرب و شتم قرار گرفت. «دالوین گادسون» گفت: مورد حمله نژادپرستانه چند مامور پلیس در کلرادو قرار گرفت در حالی که سایر ماموران تماشا می کردند و مداخله‌ای برای توقف آن انجام نمی دادند.

دولت «ادوارد هگر» نخست وزیر اسلواکی سقوط کرد

ایرنا: ۷۸ قانونگذار پارلمان ۱۵۰ نفری اسلواکی به دولت راست میانه این کشور رای عدم اعتماد دادند و دولت «ادوارد هگر» نخست وزیر اسلواکی سقوط کرد. اما هگر فعلا می‌تواند به عنوان سرپرست دولت به فعالیت خود ادامه دهد. احتمال می‌رود اسلواکی با بی‌ثباتی سیاسی بیشتری روبرو شود و انتخابات پارلمانی که برای سال ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده است در سال ۲۰۲۳ برگزار شود.

کشته شدن یک نظامی ایرلندی عضو یونیفل در جنوب لبنان

ایسنا: نخست وزیر مکلف لبنان و همچنین حزب الله به دنبال کشته شدن یک نظامی ایرلندی عضو نیروهای حافظ صلح سازمان ملل(یونیفل) در حادثه ای در خارج از محدوده عملیاتی این نیروها در جنوب لبنان، ضمن تسلیت به رئیس جمهوری ایرلند و نیروهای یونیفل، خواستار خردورزی و شکیبایی تا مشخص شدن نتایج تحقیقات شدند. وزارت دفاع ایرلند با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که یکی از سربازان این کشور در یونیفل، پس از آنکه کاروانی متشکل از دو خودروی زرهی هدف تیراندازی قرار گرفت، جان خود

را از دست داد.

نسخه مناسب چاپ