سخنگوی شورای نگهبان: مصوبه بررسی دو مرحله‌ای لایحه بودجه مغایر قانون است
 

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه ۱۱طرح و لایحه از طرف مجلس و سه اساسنامه از طرف دولت و ۱۱استعلام از طرف دیوان عدالت اداری به شورای نگهبان واصل شده بود که مورد بررسی قرار گرفت، گفت: درباره طرح بررسی دو مرحله‌ای لایحه بودجه سالانه، شورای نگهبان ایراداتی به این طرح وارد کرد که باید در مجلس اصلاح شود. این مصوبه مغایر با اصل سه قانون اساسی شناخته شده است.

به گزارش خبرنگار ما، هادی طحان نظیف در نشست خبری، با ارائه گزارشی از مصوبات اخیر شورای نگهبان درباره طرح شفافیت قوای سه‌گانه اظهار داشت: هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت ، شفافیت قوای سه‌گانه را خلاف سیاست‌های کلی نظام دانسته است. مجلس بر دو مورد از این طرح اصرار دارد که شورای نگهبان آن را نمی‌پذیرد، بنابراین به نظر می‌رسد این طرح به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه درباره این‌که آیا طرح و لایحه ای درباره برگزاری تجمعات به شورا رسیده است گفت: خیر، ما طرح و لایحه ای درباره موضوع تجمعات دریافت نکردیم. در مورد حق اعتراض و تجمعات و راهپیمایی‌ها هم نقش مستقیمی نداریم ولی در پیگیری موضوع احساس وظیفه می‌کنیم.

وی افزود: اخیراً رویدادی را پژوهشگاه شورا به نام «ایده‌نگاری برگزاری اجتماعات و راهپیمایی‌ها»پیش بینی کرده که فرصت خوبی برای جامعه حقوقی کشور درباره بررسی موضوع برگزاری تجمعات است.

طحان نظیف در پاسخ به سئوالی درباره اعدام «محسن شکاری» و تفسیرهای گوناگون از قوانین در این ارتباط ، فارغ از این‌که حکم درست بود یا خیر چرا قوانینی را تائید می‌کنید که تا این اندازه تفسیر در آن وجود داشته باشد گفت: قانون باید به نحوی نوشته شود که تفسیر پذیر نباشد و باید صریح و روشن باشد. ما در شورا بر واژه ها و عبارات قانون حساسیت داریم. البته ابهاماتی را مورد توجه قرار می‌دهیم که خلاف شرع و قانون اساسی باشد ولی اگر در عمل قوانینی را شاهد باشیم که قابل برداشت‌های گوناگون باشد، نگران نیستیم زیرا قانون اساسی پیش بینی هایی هم در این زمینه دارد.

نارضایتی های مردم از نحوه اجرای امور کشور و ظرفیت های قانونی برای جلب رضایت مردم، سئوال دیگری بود که طحان نظیف در پاسخ به آن گفت: مرز قانون مشخص است و در زمینه عدم اجرای قانون اساسی ما مطالبه‌گر هستیم و وظیفه شورای نگهبان پاسداری از اصول و قانون اساسی است. اخیرا رئیس جمهوری هم هیاتی را در این رابطه تشکیل داد . نظرات شورا را ببینید. شورا در بررسی مصوبات دائما به اصول قانون اساسی و اصول ناظر به حقوق ملت توجه دارد.

ظرفیت هایی در قانون اساسی داریم و اگر این ظرفیت ها به اجرا برسد، بن بستی وجود ندارد.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سئوالی درباره اینکه افزایش حقوق ها در بودجه ۱۴۰۲با توجه به وضع تورم و دغدغه مردم چگونه است؟ خاطرنشان کرد: این موضوع معلوم نیست و باید صبر کرد و دید لایحه‌ای که از طرف دولت به مجلس ارسال می‌شود

چگونه است.

وی درباره به سرانجام رسیدن قانون انتخابات هم گفت: بارها گفتیم قانون انتخابات باید به‌روز رسانی شود و برای ما تفاوتی نمی‌کند در قالب طرح یا لایحه انجام شود. مهم این است نمود سیاست‌های کلی انتخابات را در قوانین ببینیم. مهلت رسیدگی باید منطقی باشد.

اینکه با افزایش کاندیداها در انتخابات مواجه هستیم ولی زمان رسیدگی اندک است باید اصلاح شود. برای ما مهم است که نوع نظام انتخاباتی هرچه هست، مشارکت مردم را تحت تاثیر قرار ندهد و همه مردم حتی در دورترین نقطه احساس کنند که در مجلس نماینده دارند.

طحان نظیف در پاسخ به پرسش خبرنگار اطلاعات مبنی بر اینکه در این روزها که با بحران لاینحل «آلودگی هوا» مواجهیم که حق اساسی و حیاتی تنفس را از مردم سلب کرده و خسارات جانی و مالی زیادی بر کشور تحمیل می کند، شما برای احقاق حق مردم چه اقداماتی انجام داده‌اید؟ گفت: بسیاری از مشکلات و معضلات مانند آلودگی هوا، ناشی از عدم اجرای قانون است.

در کشور قانون خوب کم نداریم و درباره همین مساله آلودگی هوا که این ایام درگیر آن هستیم قوانین مختلفی مانند قانون هوای پاک که پنج سال پیش به تصویب رسیده است؛ وجود دارد و لذا همه دستگاهها باید وظایف خود را در این باره انجام دهند. اگر نقص و مشکلی وجود دارد باید آ‌نها را اصلاح کنند و ما هم در این زمینه اگر لازم باشد کمک خواهیم کرد.

نسخه مناسب چاپ