مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز به ایران می‌آیند
نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین از سفر مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران استقبال کرد.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری تاس نوشت: میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین در گفتگو با این خبرگزاری اعلام کرد که کشورش از رایزنی‌های آتی میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران استقبال می‌کند، اگرچه کسی انتظار هیچ گشایشی را ندارد.

وی افزود : این رایزنی‌ها قرار است در نیمه دوم ماه نوامبر[اواخر آذر] انجام شود اما قطعنامه «بدموقع و غیرسازنده» آمریکا، انگلیس، آلمان و فرانسه که اخیراً علیه ایران در شورای حکام آژانس با هدف اعمال فشار بر ایران صادر شد، این گفتگوها را به تعویق انداخت.

یک سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خبرنگاران گفت: تیم فنی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تاریخ ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲(امروز ) به دعوت ایران و با هدف رسیدگی به مشکلات پادمانی باقی‌مانده که پیشتر توسط گروسی، مدیرکل آژانس اتمی گزارش شده بودند، به تهران سفر خواهد کرد.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی نیز در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران با اعلام این که مسئولان آژانس در روزهای آینده به ایران می‌آیند گفته بود که تعاملات‌ ما با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برقرار است و امیدواریم در جهت رفع این موانعی که وجود دارد، گامی به جلو برداشته شود.

ظرفیت غنی سازی ۲ برابر شده است

رئیس سازمان انرژی اتمی در دیداراعضای فراکسیون راهبردی مجلس گفت: قانون اقدام راهبردی، قانون خوبی برای توسعه صنعت هسته ای بود و اجرای این قانون غنی سازی را به سطحی رساند واکنون ظرفیت غنی سازی کشور به بیش از دو برابر کل تاریخ این صنعت رسیده است.

به گزارش خانه ملت، اعضای فراکسیون راهبردی مجلس با حضور در سازمان انرژی اتمی و دیدار با رئیس و متخصصان و مدیران این سازمان از نزدیک در جریان پیشرفت های صنعت هسته ای و آخرین تحولات فنی و سیاسی در باره مذاکرات با طرف های خارجی و تاثیرات اجرای قانون اقدام راهبردی مصوب مجلس قرار گرفتند.

در این دیدار میرتاج‌الدینی، رئیس فراکسیون با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هسته ای گفت: با توجه به نزدیکی به روزهای بررسی لوایح بودجه و برنامه و نگاه راهبردی اعضای فراکسیون به موضوعات کشور بر آن شدیم تا درجلسه ای از نزدیک با پیشرفت ها و البته مطالبات و انتظارات سازمان انرژی اتمی آشنا شویم.

وی افزود:با وجود تلاش دشمنان برای خاموش کردن مشعل فروزان دانش و فناوری هسته ای کشور، همه ساله شاهد ثمرات جدیدی در این صنعت به دست متخصصان داخلی هستیم و شهدای هسته ای با خون خود حق مسلم صنعت هسته ای صلح آمیز مارا اثبات کردند.

نماینده مردم تبریز تاکید کرد: از حق‌ هسته ای خود کوتاه نمی آییم و با وجود دشمنی ها و مانع تراشی های غرب و شرق دنیا، در راه کسب دانش و فناوری

هسته ای با تلاش دانشمندان ایرانی به جایی رسیدیم که هم به دانش بومی و هم بازدارندگی دست پیدا کردیم.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی هم در این دیدار افزود: سند جامعی برای پیشرفت صنعت و ایجاد ظرفیت بومی در سطح صنایع کشور تدوین شده است که بر اساس آن برنامه های سازمان پیش می‌رود .

وی با بیان اینکه انرژی هسته ای و تولید برق اتمی صرفه جویی اقتصادی زیادی برای کشور داشته و در کاهش مصرف سوخت فسیلی و تجدید ناپذیر و مشکلات محیط زیستی موثر است، گفت: در صورت توجه به این موضوع می توان منابع خوبی برای توسعه دانش هسته ای و کمک به بخش های دیگر نظیر پزشکی و کشاورزی تأمین کرد. البته توجه به سهم بودجه عمرانی سازمان که سال ها مغفول مانده است در فصل بودجه نیز یکی از مطالبات ما از دولت و مجلس است.

در این نشست کمالوندی، سخنگو و معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی درباره آخرین دستاوردهای فنی و تاثیر آن در مذاکرات و اجرای قانون اقدام راهبردی گفت: قانون اقدام راهبردی شرایط خوبی را برای کشور ایجاد کرد وغنی سازی بر اساس این قانون و بطور رسمی به ۶۰درصد رسیده است و در کنار تحقیق و توسعه مستمر و بدون وقفه، تکامل

ماشین های سانتریفیوژ نسل جدید در بهترین شرایط قرار دارد . وی با اشاره به اظهارات رسانه ای گاه و بیگاه غرب درباره دیگر گزینه ها گفت: این یک واقعیت روشن است که اینگونه حرف ها فقط کاربرد رسانه ای و تبلیغاتی دارد و بی تردید ظرفیت ها و توانایی های هسته ای ایران واقعیت ها را بر آنها تحمیل می کند . دکتر محمد قنادی، معاون برنامه ریزی هسته ای و نظارت راهبردی سازمان با اشاره به برنامه راهبردی طولانی مدت سازمان انرژی اتمی گفت: سازمان از یک مجموعه تحقیقاتی به یک مجموعه صنعتی و کار آمد برای کشور تبدیل شده و ورود به حوزه تامین دارو برای بیماری های مختلف از جمله سرطان ها و بیماری های قلبی،دفع آفات کشاورزی، پرتو دهی مواد غذایی برای افزایش ماندگاری و حفظ خواص محصولات کشاورزی و کاهش فساد پذیری از جمله گام های نوین در عرصه عمومی برای استفاده مردم از دانش هسته ای است، همچنین توسعه نیروگاهی و تولید انرژی با به کارگیری صنعت هسته ای و طراحی و ساخت رآکتور بومی از برنامه های اصلی سازمان است تا مردم طعم شیرین دانش هسته ای را بچشند.

نسخه مناسب چاپ