وزیر راه: بخش حمل و نقل نمی تواند با روش های سنتی در دنیا رقابت کند
وزارت راه و شهرسازی برای حمایت از برنامه های توسعه ای بخش حمل و نقل شروط جدیدی اعلام کرد تا مسیر پیشرفت فعالان این حوزه مشخص شود.
مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی دیروز در مراسم افتتاح ششمین نمایشگاه حمل و نقل در محل مصلی تهران با بیان اینکه اداره بخش حمل و نقل باید فناورانه‌تر شود و نمی‌توانیم با روش سنتی در دنیا رقابت کنیم، گفت: دست نیاز ما برای تحول در بخش حمل و نقل به سمت شرکت‌ها و جوانان دانش بنیان است.
وی ادامه داد: جهت‌گیری جدید وزارت راه و شهرسازی حمایت از این بخش با داشتن ویژگی هایی است که یکی از آنها «فناورانه» و دیگری «مردم پایه» است.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به آسیب‌شناسی از بخش حمل و نقل بیان کرد: فناورانه اداره‌ شدن صنعت حمل و نقل اولویت است. اما از این مفهوم فاصله گرفتیم و نتوانستیم رضایت مردم را داشته باشیم و قیمت تمام شده محصول و خدمات را کاهش دهیم.
وی تصریح کرد: نتوانستیم ابتکارات لازم متناسب با شرایط روز را داشته باشیم زیرا وقتی با صنعت فناورانه مواجه هستیم که هر لحظه در حال اخذ فناوری جدید است، نمی‌توان نو نشد.بذرپاش با طرح این سوال که برای فناورانه شدن این صنعت مهم چه باید کرد، افزود: وظیفه دولت تسهیلگری است؛لذا باید از اجرا پا را عقب بکشیم و کمتر مداخله کنیم و باید مداخله بخش خصوصی بیشتر باشد.
وی اضافه کرد: این رویدادها و نمایشگاه‌ها برای این است که نشان دهیم ظرفیت فناورانه ما چقدر است؛ نه ناامید شویم که خیلی عقب ماندیم نه دچار تعریف و محاسبه غلط؛ اما باید مشخص شود فاصله ما با مرز فناوری و دانش چقدر است؟
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه کمک‌کننده اصلی، بخش خصوصی، شبکه دانش بنیان و مجموعه‌های جوانی هستند که هم بیش از ما مسلط به دانش روز هستند و هم محافظه‌کاری ما را ندارند، تاکید کرد: در فصل نوین وزارت راه و شهرسازی دست نیاز ما برای رسیدن به این هدف به سمت شرکت‌های دانش بنیان است؛ باید تبدیل به پیشران صنعت شویم و دست نیاز ما به سمت جوانان دانش بنیان است و راه دیگری جز اتکا به جریان جوانِ دانش بنیانی برای ایجاد تحول در بخش صنعت حمل و نقل نداریم.
وی گفت: ویژگی دیگر این صنعت، مردم پایه بودن است. همین مردم که مشتری اصلی صنعت هستند، اگر خدمت ارزان و در دسترس نداشته باشیم، حرف از صنعت مردم پایه شوخی بیش نیست. حتی فناوری در خدمت مردم و مشتریان این حوزه ارزش می‌یابد.

نسخه مناسب چاپ