نقل و انتقال سالانه ۵۰۰۰۰ هزار میلیارد تومان در سامانه‌های بین بانکی
هر ایرانی روزانه به طور متوسط پنج تراکنش بانکی انجام می‌دهد که در روز تقریباً ۴۰۰ میلیون تراکنش بانکی می شود.
مهران محرمیان معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی ضمن اعلام این مطلب اظهار داشت: در سال حدود ۵۰۰۰۰ هزار میلیارد تومان در سامانه‌های بین بانکی جابه‌جا می‌شود و اگر سامانه‌های درون بانکی را هم اضافه کنیم این عدد افزایش پیدا می‌کند. از این مقدار ۱۲۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ هزار میلیارد تومان مربوط به شبکه شتاب بوده و عمده آن که حدود ۱۶۰۰۰ هزار میلیارد تومان است، در شبکه ساتنا جابه‌جا می‌شود.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، وی گفت: این تراکنش‌ها هم از نظر تعداد و هم از نظر مبلغ در حال افزایش است، با این وجود مطالبی تحت عنوان کاهش تراکنش‌ها در شاپرک مطرح می‌شود که اگر به آمار و ارقام نگاهی بیندازیم به لحاظ مبلغ ۶ ماهه اول پارسال حدود ۳۱۰۰ هزار میلیارد تومان تراکنش داشتیم و در شش ماهه اول امسال همین مبلغ به ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: طبیعتاً میزان تراکنش در سال‌های مختلف تفاوت دارد، اما همین عدد حدود ۲۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد و از نظر تعداد هم از ۳۹ میلیارد تراکنش در شش ماهه اول پارسال به ۴۵ میلیارد تراکنش در شش ماهه اول امسال رسیده‌ایم.
وی اظهار داشت: در دهه هفتاد مشتریان به تدریج از مشتری شعبه بودن به مشتری بانک تبدیل شده اند و در دهه هشتاد به سمت اتصال بانک‌ها با یکدیگر رفتیم که این مسئله با شبکه شتاب آغاز شد و پس از آن ساتنا و پایا اضافه شدند.
محرمیان افزود: در دهه ۹۰ تقریباً منظومه ارتباطات بانکی کشور شکل گرفت و با تکمیل سامانه‌ها ارتباطات فیزیکی به‌ مرور زمان کم و پول از جیب‌ها حذف شد و ابزارهای پرداخت اینترنتی و پوزها گسترش پیدا کردند. در دهه ۹۰ یا همان دهه تجارت الکترونیک به بلوغ خوبی در این زمینه رسیدیم که نام آن را دهه تراکنش می‌گذارم.
وی افزود: دهه ۱۴۰۰ تا ۱۴۱۰ که در حال حاضر در آن قرار داریم هم دهه نظارت است و به نحو مناسبی در حال حرکت به سمت الکترونیک شدن تراکنش‌ها هستیم. در بسیاری از حوزه ها حضور فیزیکی بسیار کاهش یافته است. در حوزه خدمات بانکی در حدود ۹۵ درصد خدمات به صورت غیر حضوری ارائه شده و با برداشته شدن موانع در یک سال گذشته این عدد به ۹۸ درصد رسیده است.
معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اشاره به اینکه حوزه نظارتی از این روند عقب مانده است، گفت: بخشی از نظارت به زمانی مربوط می‌شود که پول از حساب خارج می‌شود که در این باره بیشتر نگرانی به تقلب بازمی‌گردد. البته سامانه‌های کشف تقلب (Frog Management) در این میان به کمک مان می‌آیند، در حوزه کشف تقلب در جای مناسبی نیستیم و تلاش بسیار زیادی برای ارتقای سامانه‌های کشف تقلب انجام می‌دهیم و فعالان فین‌تک هم در این زمینه می‌توانند محصولات خود را عرضه کرده و به ارتقای این سطح کمک کنند.
وی افزود: از سوی دیگر برای ورود پول به حساب‌های بانکی، در نظر گرفتن سیستم‌های مقابله با پولشویی مطرح می‌شود. در این حوزه هم در ابتدای راه هستیم و کارهای مهمی باید انجام شود.
بانک مرکزی و بانک‌ها هر دو نسبت به این مسئله اهتمام دارند و فعالان این حوزه در بخش فناوری می‌توانند محصولات خود را در این زمینه به بانک‌ها عرضه کنند.
محرمیان با بیان اینکه بحث دیگری که در حوزه نظارت وجود دارد، موضوع سلامت بانکی است، گفت: اگر سلامت بانکی رعایت نشود، در بلندمدت کل شبکه بانکی با ریسک‌های بزرگی مواجه می‌شود. در رابطه با خلق پول بانک‌ها هم باید بگوییم این خلق پول باید تحت ضوابط تعیین شده باشد. بحث اصلی سلامت بانکی هم تمرکز روی این حوزه است که باید نظارت بر اجرای درست ضوابط توسط بانک‌ها وجود داشته باشد.
وی تاکید کرد: افرادی که در حوزه فین‌تک فعالیت می‌کنند باید محدودیت‌ها را هم در نظر بگیرند.البته چند نکته وجود دارد که باید به کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند توصیه کنیم. فعالان فین‌تک باید از هر گونه خلق پول جلوگیری کنند و به سمت آن نروند. بسیاری از کارهایی که صورت می‌گیرد مبتنی بر خلق پول است. همانطور که می‌دانیم خلق پول موجب افزایش نقدینگی و تورم می‌شود؛ بنابراین هر فناوری که موجب خلق پول شود، به هیچوجه پذیرفته شده نیست و فعالان این حوزه مسئله فوق را به عنوان یک خط قرمز در نظر بگیرند.معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با تاکید بر اینکه رد پول در فعالیت‌های فین‌تک نباید گم شود، گفت: این بحثی است که در مبارزه با پولشویی مطرح می‌شود. پول‌هایی که وارد کسب و کاری شده و از آن خارج می‌ گردد باید به راحتی ردگیری شود و نبود امکان ردگیری پول در برخی فناوری‌های فین‌تک بعضاً مورد سوءاستفاده افراد برای پولشویی کلان قرار می‌گیرد.
وی افزود: مورد دیگری که در این باره مطرح می‌شود، سپرده گیری است، موضوع سپرده گیری برخی فعالیت‌ها در فین‌تک وقفه‌ای چند ساله را در فعالیت‌های آنان به وجود آورد و برخی افراد که در این حوزه فعالیت داشتند، شروع به سپرده‌گیری کردند و این سپرده‌گیری ریسک‌هایی را به وجود آورد و باید مدیریت شود.

نسخه مناسب چاپ