ایرنا: دستیابی به موفقیت با« کی روش» محال است
 

تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر با ۲ شکست و یک پیروزی عملکردی ضعیف داشت؛ اما با این وجود صحبت از تمدید قرارداد کی‌روش می‌شود.

به گزارش ایرنا، در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر هم همچون ۲ دوره پیشین این رقابت‌ها اتفاق خاصی برای فوتبال ایران رخ نداد و کارلوس کی‌روش و شاگردانش ذوق‌زده همان ۳ امتیازی شدند که مقابل ولز کسب کردند و دستاورد دیگری نداشتند.

پیش از بازگشت کی‌روش به ایران، دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی بود؛ مربی که تصور نمی‌کرد روزی به سرمربیگری تیمی همچون ایران برسد؛ اما فضای آشفته آن زمان فوتبال ایران که درگیر ماجرای مارک ویلموتس بود به سود این مربی تمام شد تا صعودی نردبانی داشته باشد و از صنعت نفت آبادان به تیم ملی ایران برسد.

اسکوچیچ با وجود موفقیت در انتخابی جام جهانی به لحاظ کاریزماتیک و مهمتر از آن سبقه مربیگری در حد و اندازه‌های نشستن روی نیمکت تیم ملی در جام جهانی نبود و تصمیم رئیس فدراسیون فوتبال برای برکناری او را می‌توان منطقی قلمداد کرد؛ اما کی‌روش مربی‌ای نبود که بتواند ناجی تیم ملی شود و نتایجی که با این تیم در جام جهانی کسب کرد اثبات‌کننده این موضوع بود. بخش زیادی از این ناکامی به خاطر تصمیمات کی‌روش بود و این واقعیتی است که امکان کتمان یا رد آن وجود ندارد.

اولین تصمیم جنجالی کی‌روش پیش از جام جهانی انتخاب ۲۵ بازیکن تیم ملی بود. در حالی که همه تیم‌های حاضر در جام جهانی قطر می‌توانستند نام ۲۶ بازیکن رادر لیست خود قرار دهند کی‌روش با یک بازیکن کمتر راهی قطر شد. هنوز مشخص نیست چرا او چنین تصمیمی گرفت. مگر می‌شود یک مربی اینگونه تیمش را از داشتن یک بازیکن محروم کند؟ محمد محبی، امید نورافکن و میلاد سرلک بازیکنانی بودند که می‌توانستند برای تیم ملی مثمرثمر باشند؛ اما کی‌روش ترجیح داد تیمش با یک بازیکن کمتر به جام جهانی برود.

کی‌روش تصور می‌کرد می‌تواند با همان فرمولی که در ۲ جام جهانی ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ از آن استفاده کرده در جام جهانی قطر هم شانس موفقیت مقابل انگلیس و آمریکا و ولز را دارد؛ اما او دچار اشتباه بزرگی شد؛ اشتباهی که نتیجه آن دریافت ۶ گل از سه‌شیر و شکست مقابل آمریکا بود.

نتایج تیم ملی ایران در جام جهانی قطر و نوع بازی این تیم مورد انتقاد بسیاری از اهالی فوتبال و به خصوص مردم قرار گرفت؛ اما کی‌روش در اقدامی رو به جلو پس از پایان کار این تیم در قطر پستی اینستاگرامی را منتشر کرد. در این پست اینستاگرام آمده:«بچه ها و دوستان عزیز؛ در فوتبال چیزی از بردهای اخلاقی وجود ندارد، اما زمانی که به رویاهای خود نرسید هیچ چیز غیر اخلاقی وجود ندارد، تا جایی که با میل کامل و ذهنیت قهرمانی شجاعانه بهترین کار را انجام دادید. من به شما افتخار می کنم و یک بار دیگر در داخل و خارج از زمین فوق العاده بودید. این یک افتخار و افتخار بود که بخشی از این خانواده فوتبال بودم. من معتقدم که شما سزاوار احترام کامل هستید. اعتبار برای هواداران کشور و فوتبال شما. برای همه شما آرزوی شادی، آرامش، موفقیت و سلامتی دارم. متشکرم.»

اینکه یک مربی حمایت تمام قد خود را از بازیکنانش نشان می‌دهد رفتاری حرفه‌ای است؛ اما کی روش در پست اینستاگرامی‌اش به گونه از عملکرد شاگردانش در جام جهانی تعریف و تمجید کرده که انگار آنها نبوده‌اند که از انگلیس ۶ گل دریافت کرده‌اند و مقابل آمریکا مغلوب شدند.

با توجه به اظهارات مسئولان فدراسیون فوتبال به نظر می‌رسید ادامه سرمربیگری کی‌روش در تیم ملی ایران قطعی است؛ اما صحبت‌های اخیر مهدی تاج مبنی بر اینکه علاوه بر کی‌روش مربیان دیگری هم جزو گزینه‌های سرمربیگری تیم ملی هستند باعث شد ادامه حضور مربی پرتغالی روی نیمکت این تیم با اما و اگر روبرو شود.

کی‌روش سال‌ها سرمربی تیم ملی بوده و انصافا در فوتبال ایران تاثیر مثبتی از خود به جا گذاشته؛ اما جام جهانی قطر نشان داد فوتبال دنیا با سرعت رو به پیشرفت است و سطح بازی تیم‌های ژاپن، کره جنوبی و عربستان فراتر از فوتبال آسیاست و با ادامه حضور کی‌روش باید شاهد ناکامی دوباره ایران در جام ملت‌های آسیا بود. دیگر نمی‌توان صرف تاکتیک‌های دفاعی و ارائه فوتبالی که شبیه جنگ‌های چریکی است موفقیتی کسب کرد. هر چند با سایر گزینه‌ها هم نمی‌توان آینده روشنی را برای تیم ملی ایران ترسیم کرد.

نسخه مناسب چاپ