مصر روند انتقال مالکیت جزایر «تیران» و «صنافیر» به عربستان را متوقف کرد
سرویس خارجی: رسانه آمریکایی «آکسیوس» از توقف روند انتقال مالکیت جزایر «تیران» و «صنافیر» در دریای سرخ به عربستان سعودی، از سوی مقامات مصری خبر داد.

پایگاه خبری «آکسیوس» در گزارشی نوشت: مصر اجرای توافق انتقال مالکیت جزایر «تیران» و «صنافیر» در دریای سرخ به عربستان سعودی را متوقف کرده است. این رسانه آمریکایی به نقل از منابع آگاه اسرائیلی و آمریکایی که نام آن‌ها را فاش نکرد، افزود: مصر در هفته‌های گذشته ملاحظاتی که بیشتر آنها‌ فنی است از جمله در ارتباط با نصب دوربین در این دو جزیره داشته است.بر اساس این گزارش، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید در همین راستا، هفته گذشته با «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهوری مصر که برای شرکت در اجلاس سران آمریکا و آفریقا در واشنگتن حضور داشت، دیدار کرده است.

سالیوان در این دیدار مساله انتقال مالکیت جزایر را مطرح و عنوان کرد که «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا خواستار اجرای این توافق است.منابع موثق اما اعلام کردند که به علت ملاحظات فنی مصر، این توافق به ویژه در ارتباط با خروج نیروهای چندملیتی، تا اواخر ماه دسامبر جاری، اجرایی نخواهد شد.

برخی منابع عبری گفتند: تردید مصر در اجرای این توافق مربوط به روابط دوجانبه آمریکا و مصر و حمایت نظامی آمریکا از مصر است و دولت بایدن ۱۰ درصد از کمک سالانه به مصر را که ۱.۳ میلیارد دلار است، متوقف و این موضوع را به مسائل حقوق بشری در مصر مرتبط دانسته است.

در خبر دیگری، وزارت دفاع فرانسه ضمن اشاره به سفر وزیر دفاع این کشور در آینده به عربستان سعودی، اعلام کرد که همکاری دو کشور در زمینه دفاعی توسعه خواهد یافت.

نسخه مناسب چاپ