نحوه واردات و ترخیص طلا و نقره
گمرک ایران چگونگی ورود و اظهار و تشریفات گمرکی و ترخیص شمش طلا، نقره و پلاتین را ابلاغ کرد.

به گزارش مهر، در این بخشنامه آمده است: ورود فلزات گرانبها (طلا نقره و پلاتین) به هر میزان و به صورت شمش استاندارد به عنوان یکی از انواع سرمایه‌های خارجی قابل ورود به کشور توسط سرمایه گذاران خارجی با ارائه مجوز سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران پس از اظهار (با انتخاب نوع پرداخت پته در خانه ۲۸اظهار نامه) به گمرک و بدون ثبت سفارش بلامانع است.

ورود فلزات گران بها (طلا، نقره و پلاتین)به هر میزان و به صورت شمش استانداردتوسط مسافر پس از اظهار به گمرک و بدون ثبت سفارش بلامانع است که بر این اساس گمرکات مسافرت می‌بایست ضمن صدور قبض انبار اقلام مذکور در زمان ورود مسافر حسب رونوشت نامه ۷۳این دفتر و دسترسی ایجاد شده برای ناظرین و مدیران گمرکات اجرایی توسط دفتر فناوری اطلاعات و امنیت قضای مجازی با ایجاد مجوز موردی (در صورت عدم ارائه کارت بازرگانی) برای اظهار کالا در سامانه جامع امور گمرکی با رعایت کامل مقررات اقدام کنند. لازم به ذکر است این بند صرفاً برای اقدام توسط گمرکات مسافری کشور بوده و برای سایر گمرکات اجرایی جهت اطلاع است.

با توجه به ضوابط اجرایی ورود و صدور فلزات گرانبها موضوع ماده ۱۰آئین نامه ورود و صدور فلزات گران بها مصوب شورای پول و اعتبار، شمش استاندارد فلزات گرانبها می‌بایست باحداقل عیار ۹۹۵در هزار و حداقل وزن یک کیلو گرم باشد. ضمناً تعیین ماهیت کالا و عیار آن توسط آزمایشگاه استاندارد و همچنین توزین دقیق کالا برای احراز شرایط اعلام شده الزامی است.

گفتنی است، طبق اعلام رئیس کل سازمان امور مالیاتی، واردات طلا، پلاتین و نقره به صورت خام از عوارض گمرکی و مالیات معاف شده است.

نسخه مناسب چاپ