امدادرسانی به مردم در هوای برفی ۱۶ استان کشور
 

سرویس حوادث: بارش برف و باران و وقوع کولاک طی ۳ روز گذشته در ۱۶ استان کشور، علاوه بر خوشحالی مردم، سبب بروز مشکلاتی هم شد به نحوی که شمار زیادی از ساکنان استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، زنجان، فارس، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و لرستان به خدمات امدادی نیاز پیدا کردند.

رئیس سازمان امدادونجات این جمعیت در این باره گفت: از اول دی‌ تا ساعت ۷ صبح دیروز سوم دی، ۱۶ تیم عملیاتی شامل ۵۶ امدادگر و نجاتگر جمعیت در ۱۲ منطقه (٩ محور، یک شهر و ۲ روستا) به حادثه دیدگان امدادرسانی کردند.

مهدی ولی‌پور در تشریح خدمات امدادی ارائه شده در سوانح جوی اخیر افزود: در این مدت، امدادگران به ٢٨١ نفر امدادرسانی کردند و ۲۸ نفر دیگر را به طور اضطراری اسکان دادند؛ همچنین ۵۴ دستگاه خودرو از برف رهاسازی و ۸ واحد مسکونی هم از آب تخلیه شدند و برخی اقلام از جمله نایلون، پتو، برنج و کنسرو بین حادثه‌دیدگان توزیع شد.

انسداد برخی راه ها به ویژه در مناطق روستایی، از جمله مشکلاتی بود که هموطنانمان در برخی مناطق کشور شاهد آن بودند. در همین باره بارندگی روزهای گذشته منجر به انسداد مقطعی مسیرهای ارتباطی روستاهای زیادی در استان لرستان شد .

مهدی پازوکی مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان از مسدود شدن راه دسترسی ۵۰۲ روستا خبر داد و گفت: تمامی مسیرهای ارتباطی روستایی در الیگودرز، فیروزآباد سلسله و بیرانشهر خرم آباد به علت بارش سنگین برف مسدود شدند.

محمد ایرانشاهی، رئیس راهداری و حمل و نقل جاده ای بروجرد هم از مسدود شدن راه ارتباطی ۴۵ روستای بخش اشترینان، مرکزی و شیروان بروجرد خبر داد و اظهار داشت: ۱۵ تیم راهداری به بازگشایی راه‌های روستایی پرداختند. بارش برف همچنین جاده ارتباطی ۱۵ روستا در شهرکرد را مسدود کرد.

همچنین بارش باران باردیگر سبب بروز مشکلاتی برای مردم خوزستان شد به نحوی که در اهواز مردم برای با آبگرفتگی معابر و خانه هایشان مواجه شدند . معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: ۷ خانواده متاثر از بارش باران در شهرستان شوشتر در پایگاه اسکان اضطراری اسکان داده شدند. امیر عباس نجفی با اشاره به این که صبح دیروز اسکان اضطراری این خانواده ها انجام گرفت، تاکید کرد: این خانوارها در روستای چم کنار شهرستان شوشتر براثر بارش باران در معرض خطر قرار گرفته بودند که توسط هلال احمر اسکان داده شدند. همچنین امدادرسانی به اهالی روستای چم کنار شوشتر که احتمال ریزش خانه آن ها به علت ناایمن بودن وجود داشت انجام شد.تیم های امدادی هلال احمر همدان هم به ۱۷۵ حادثه دیده امداد رسانی کردند و همچنین به ۷ مسافر گرفتار در برف و سرما اسکان اضطراری دادند.از سوی دیگر، مرکز مدیریت راه‌های کشور از بارش برف و باران در محورهای شمالی از جمله چالوس، هراز، فیروزکوه و آزادراه تهران- شمال خبر داد و اعلام‌ کرد: بارش برف و باران در جاده‌های ۲۰ استان دیگر از جمله کردستان، اردبیل، اصفهان، ایلام و فارس گزارش شده است.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از فعالیت سامانه بارشی در اکثر نقاط کشور به جز سیستان و بلوچستان خبر داد.

صادق ضیاییان افزود: امروز (۴ دی) در استان‌های واقع در غرب، مرکز، شرق، شمال شرق و ارتفاعات زاگرس مرکزی و دامنه‌های البرز و دوشنبه (۵ دی) در استان‌های ساحلی خزر، شمال شرق هرمزگان و جنوب استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان بارش پراکنده گاهی همراه با وزش باد ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: سه‌شنبه (۶ دی) در بخش‌هایی از غرب، جنوب غرب، جنوب و جنوب شرق سواحل دریای خزر و دامنه‌های البرز مرکزی بارش پیش‌بینی می‌شود. چهارشنبه (۷ دی) هم بارش در جنوب غرب، جنوب، جنوب شرق، مرکز و برخی مناطق شرق کشور بارش ادامه خواهد داشت.

بنا به این گزارش، بارش برف همچنین دیروز سبب تعطیلی تمامی مدارس شهرستان‌های استان زنجان به‌ جز طارم شد . نوبت صبح مدارس شهرستان سپیدان، پاسارگاد، بخش‌های ارژن، کامفیروز و خسرو و شیرین در استان فارس هم دیروز به طور غیر حضوری تشکیل شد.

همچنین دیروز تمامی مقاطع تحصیلی کبودرآهنگ، رزن، فامنین، درگزین، اسدآباد، گل‌تپه، سردرود، لالجین، بهار و قهاوند استان همدان و مدارس ابتدایی شهرستان مارگون و بخش لوداب در استان کهگیلویه و بویراحمد به‌دلیل بارش شدید باران، برف و برودت هوا تعطیل شدند. مدارس استان های لرستان، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، پردیس تهران و تمامی مدارس استان قزوین هم به دلیل فعالیت سامانه بارشی دیروز تعطیل و غیرحضوری شدند.

نسخه مناسب چاپ