اخبارکوتاه مجلس
هشدار نسبت به شیوع مجدد کرونا

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در نامه‌ای به رئیس جمهوری نسبت به شیوع مجدد ویروس کرونا درکشورهشدار داد.

در نامه حسینعلی شهریاری به حجت الاسلام والمسلمین رئیسی آمده است:استحضار دارید دوران سخت شیوع بیماری کویید ۱۹که به فضل الهی و با درایت و برنامه ریزی‌های مسئولان کشورمان خصوصا در دوره کنونی قوه مجریه و با هوشیاری و همت همگانی شهروندان به نزولی‌ترین آمارهای مبتلایان و صدمه دیدگان در کشور عزیزمان منتهی شده است، با غفلت یا تغافل از بازگشت این ویروس منحوس می‌تواند تکرار شود و بازهم تلفات روزافزون به بار آورد.این احتمال با توجه به اخبار شیوع در آسیای جنوب شرقی و برخی از کشورهای اروپایی و غیر اروپایی ، احتمالی قوی و خطری بسیار جدی است .

این کمیسیون حسب وظیفه این نکته را به محضر حضرتعالی به عنوان پیش آگهی لازم و صدور دستورات مقتضی برای جلوگیری از آسیب‌های حداقلی محتمل تقدیم می‌دارد و انتظار دارد مسئولان ذی ربط نیز با تمام توان از آن پشتیبانی کرده و علاج واقعه قبل از وقوع کنند.

تعیین حقوق کارگران براساس تورم

نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از تدوین لایحه ۲فوریتی دولت برای اصلاح قانون کار خبر داد.

ولی اسماعیلی درگفتگوبا تسنیم، افزود: برای اصلاح قانون کار طرحی در کمیسیون اجتماعی مطرح بود اما در جلسه‌ای که با برخی از مسئولان دولتی برگزار شد ، اعلام کردند که دولت لایحه‌ای برای اصلاح این قانون به مجلس ارائه خواهد کرد.

اسماعیلی در توضیح طرح نمایندگان مجلس برای اصلاح قانون کار، گفت: طبق این طرح دست شورای عالی کار را باز خواهد بود که اگر تورم در میان سال تحمیل شد، شورا بتواند تشکیل جلسه داده و حقوق‌ها را افزایش دهد تا حق کارگران ضایع نشود یعنی به این صورت نباشد که شورای عالی کار به صورت سنتی فقط در پایان سال تشکیل جلسه دهد و حقوق یک سال را تعیین کند.

نماینده گرمی در مجلس اظهار داشت :در این طرح قرار شد تا موضوع سبد معیشتی را برای کارگران در نظر بگیریم و حقوق‌ بر اساس آن تعیین شود وحقوق این قشر بر اساس تورم افزایش یابد. یعنی گزارش تورم از بانک مرکزی و مرکز آمار اخذ و طبق آن حقوق کارگران تعیین شود.

رشد اقتصادی ۸ درصدی محقق نشد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: اگرچه در جریان بررسی بودجه سال ۱۴۰۱وعده‌های فراوانی برای دسترسی به رشد اقتصادی ۸درصدی از سوی دولت داده شده بود، اما این اتفاق نیفتاد.

مجتبی رضاخواه در گفتگو بامهر، درباره میزان تحقق وعده دولت برای رشد اقتصادی ۸درصدی، اظهار داشت: یکی از دلایل عمده این مساله آن است که منابع درآمدی پیش بینی شده در بودجه سال ۱۴۰۱محقق نشده است و این عدم تحقق سبب شده است که سرمایه گذاری‌های مختلف دچار اختلال شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد: اعتبارات مشخصی در تبصره ۱۸بودجه برای اشتغالزایی در نظر گرفته شده بود که عملکرد خوبی را در این باره هم شاهد نبودیم.

وی ادامه داد: تخصیص بودجه‌های عمرانی هم با مشکل مواجه بوده است. عدم تحقق بودجه ناشی از عدم تحقق درآمدهای بودجه است و مقصر اول آن دولت است، چرا که نباید برآوردهای بیش از اندازه انجام می‌داد.

رضاخواه تأکید کرد: یک بخش از عدم تحقق رشد ۸درصدی اقتصادی هم ناشی از کاهش بهره وری در اقتصاد بوده که طبیعتاً دولت باید پاسخگو باشد که چرا این بخش محقق نشده است؟

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به این که به عملکرد تیم اقتصادی دولت انتقاد داریم، گفت: ترمیم تیم اقتصادی دولت بسیار مهم است که بخشی از این کار را مجلس با استیضاح پیگیری خواهد کرد و بخش دیگر را هم به نظر می‌رسد دولت به نتیجه رسیده باشد که تغییراتی را در کابینه ایجاد کند. در مجموع باید هماهنگی بهتری بین تیم اقتصادی دولت ایجاد شود.

نسخه مناسب چاپ