چهل سال پیش در همین روز
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز یکشنبه ۵ دی ماه ۱۳۶۱ (برابر با ۱۰ ربیع‌الاول ۱۴۰۳، ۲۶ دسامبر ۱۹۸۲) نقل شده است.
ستاد پیگیری فرمان امام ۶ مقام قضایی و اجرایی را به محکمه فراخواند

ستاد مرکزی پیگیری فرمان امام امت با حضور آقایان موسوی اردبیلی رئیس دیوان عالی کشور و میرحسین موسوی نخست وزیر دیشب تشکیل جلسه داد. در این نشست که حجت‌الاسلام حاج سید احمد خمینی نیز حضور داشت، در رابطه با جلوگیری سریع از تخلفات و تحقق همه جانبه فرمان امام امت، تبادل نظر به عمل آمد. پس از قرائت گزارشات واصله و بررسی و مطالعه پرونده‌های مختلف، تصمیماتی به این شرح اتخاذ شد:۱ـ معاون اداری و مالی وزارت کار به جهت صدور و دستور بازداشت غیرقانونی در وزارتخانه و دادستانی مستقر در وزارت کار به جهت تخلف در محل وزارتخانه به محکمه احضار شد.۲ ـ مسئول سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوکان جهت ادای توضیح در مورد انتخابات میاندوره‌ای بوکان به محکمه فراخوانده شد.۳ ـ دادستان ایلام به علت دخالت در امور خارج از صلاحیت و مسئولیت خود به محکمه احضار گردید.

امام به ستاد پیگیری فرمان ۸ ماده‌ای اجازه دادند متخلفین را عزل کنند

امام خمینی رهبر انقلاب و بنیانگزار جمهوری اسلامی ایران در اجرای هرچه سریعتر پیام تاریخی و ۸ ماده‌ای اخیرشان پیامی خطاب به اعضای مرکزی ستاد پیگیری فرمان امام صادر فرمودند که متن آن به این شرح است:بسم‌الله الرحمن الرحیم ـ حضرات آقایان حجج‌‌اسلام و آقایان موسوی اردبیلی رئیس دیوان عالی کشور، میر حسین موسوی نخست وزیر ـ امامی کاشانی رئیس دیوان عدالت اداری، محقق رئیس بازرسی کل کشور، ناطق نوری وزیر کشور و آقا زاده وزیر مشاور با اکثریت آراء حق دارند، متخلف یا متخلفین را پس از تشخیص عزل نمایند. توفیق آقایان را از خداوند متعال خواستارم.

روح‌الله الموسوی الخمینی ـ چهارم دیماه ۱۳۶۱

خمس و زکات جزو اموال مردم و مالیات کشور اسلامی است و اختیار آن دست ولی امر است

خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران، دیروز از نظر خوانندگان گرامی گذشت و خطبه اول به علت تراکم اخبار و مطالب مختلف ایران و جهان دیروز چاپ نشد. خطبه اول نماز تهران، ذیلاً از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد:حجت‌الاسلام والمسلمین هاشمی رفسنجانی اما جمعه موقت تهران در خطبه اول با بهره‌گیری از آیاتی از قرآن مجید به بحث عدالت اجتماعی پرداخت و در مورد مالیات‌های ثابت اجتماعی گفت: مالیات‌های اجتماعی دو نوع است: ثابت یا قطعی و فصلی و مقطعی. مالیاتهای قطعی ذکات و خمس است، یعنی کسانی که خمس به مالشان تعلق میگیرد، باید آنرا پرداخت کنند. امام جمعه موقت تهران ضمن تشریح جزئیات این بحث گفت: مقدار زکات نیز با خمس فرق دارد. در مورد زکات مقدار آن گفته نشده و بنظر میرسد در مجموع ۵ر۲درصد باشد و طلا نیز ۵ر۲درصد است و گوسفند نیز اگر از ۴۰۰ رأس بالا رود، یک درصد می‌باشد. گاو در حدود ۵ر۲درصد و شتر نیز در حدود ۵ر۲درصد است.وی گفت: این یک رقم عظیم است. ما در حدود ۲۸ تا ۳۰ میلیون رأس گوسفند داریم که باید یک درصد آن زکات داده شود و در حدود ۴۵ میلیون رأس گاو داریم، در حدود ۸۰ تا صد هزار شتر داریم و ۶ میلیون تن تولید گندم داریم که ۵ر۲درصد آنها مشمول زکات میشوند. به هر حال این دو منبع عظیم درآمد، یعنی خمس و زکات جزو مالیات کشور اسلامی و جزو اموال مردم است و اختیار آن دست ولی امر است و …

شرایط واگذاری زمین در قم اعلام شد

قم:بگزارش واحد مرکزی خبر سازمان زمین شهری شهرستان قم شرایط متقاضیان و ضوابط و چگونگی واگذاری زمین را در قم بدین شرح اعلام کرد:۱ـ متقاضی و همسر و اولاد تحت تکفل او از تاریخ ۵ر۴ر۵۸ فاقد واحد مسکونی و زمین شهری باشد.۲ ـ پیش از تسلیم تقاضای زمین متقاضی باید حداقل پنج سال بطور متوالی در قم سکونت داشته باشد.۳ ـ متقاضی توانائی احداث واحد مسکونی را داشته باشد.۴ ـ حداقل افراد تحت تکفل با متقاضی ۱۰ نفر باشد و این شرط پس از واگذاری زمین به خانواده‌های ۱۰ نفره کاهش یافته و به خانواده‌های از ۱۰ نفر کمتر تعلق می‌گیرد، که زمان ثبت نام آنها بعدا اعلام خواهد شد.

code

نسخه مناسب چاپ