احتمال حمله آمریکا به مواضع داعش در سوریه قوت گرفت
سرویس خارجی:شبکه سی‌ان‌ان گزارش داد که دولت آمریکا در حال بررسی گزینه حمله به مواضع گروه تروریستی داعش در داخل خاک سوریه است.پیش از این «بن رودز» معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز تلویحا از احتمال اقدام نظامی در سوریه خبر داده و گفته بود:ما به مرزها مقید نخواهیم بود و در حال بررسی اوضاع هستیم تا مشخص کنیم که برای رویارویی
با این تهدید، چه باید کار کرد.
در همین رابطه،روزنامه نیویورک تایمزنوشت، اگرچه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا مدت طولانی در برابر درگیر شدن در جنگ داخلی خونین سوریه مقاومت کرده بود اما مقامات واشنگتن گفتند، پیشروی‌های اخیر داعش صریحاً نشان داد که این گروه تهدیدی برای منافع آمریکا و متحدانش است.
در همین حال،روزنامه «نشنال‌پست» کانادا در گزارشی با اشاره به احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه مواضع داعش در سوریه، نوشته است که واشنگتن ممکن است مجبور به هماهنگی با دمشق شود.این روزنامه با اشاره به موضع‌گیری‌های اخیر مقامات آمریکایی و احتمال اقدام نظامی این کشور در سوریه، نوشت، واشنگتن ممکن است برای رویارویی با داعش مجبور به هماهنگی و همکاری با دولت سوریه شود.
در ابتدای این گزارش آمده است:رئیس‌جمهوری آمریکا قصد دارد حملات هوایی داخل سوریه علیه مواضع تروریست‌های افراط‌گرایی که روزنامه‌نگار آمریکایی را سر بریدند، بررسی کند.به نوشته نشنال‌پست، با وجود آنکه ممکن است آمریکا بدون کسب اجازه از دولت مرکزی سوریه نیز دست به اقدام نظامی در این کشور بزند، اما خواسته‌هایی برای هماهنگی با اسد و حتی توقف مبارزه با وی مطرح شده است .
از طرفی،«کریستوفر میر» سفیر سابق انگلیس در آمریکا طی یادداشتی در روزنامه دیلی تلگراف، ضمن بررسی استراتژی غرب در مبارزه با داعش، اظهار داشت: زمان آن فرا رسیده است که آمریکا و انگلیس دست از دشمنی با دولت بشار اسد بردارند و برای مبارزه با گروه تکفیری داعش به همکاری با آن بپردازند.
در همین حال،وزیر امور خارجه انگلیس گفت: لندن برای مقابله با داعش در سوریه با رئیس جمهوری این کشور همکاری نمی‌کند و نیازی به اجازه وی برای انجام هرگونه مداخله نظامی در سوریه ندارد.
فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه انگلیس گفت: انگلیس هیچ برنامه‌ای برای مسلح کردن مخالفان میانه‌رو دولت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه ندارد و تأکید می‌کند که نیروهای غربی در عراق تنها باعث وخامت اوضاع در این کشور می‌شوند.
وی در پاسخ به اظهارنظرهای ریچارد دانات، فرمانده سابق ارتش انگلیس که مطرح کرده بود: لندن باید به نوعی اتحاد با اسد را مدنظر قرار دهد، هشدار داد که این مسأله تنها باعث عمیق‌تر شدن تنش‌های قومی در منطقه می‌شود.
هاموند گفت: ما به خوبی دریافته‌ایم با افرادی در جنگ هستیم که در برخی موارد اسد نیز با آنها می‌جنگد اما این امر ما را وادار نمی‌کند که با او متحد شویم و ائتلاف تشکیل دهیم.
وزیر امور خارجه انگلیس اظهارات فرمانده سابق ارتش کشور مبنی براینکه مداخله برای مقابله با داعش در سوریه به تأیید اسد نیاز دارد را مورد تردید قرار داد و گفت: من نمی‌دانم این ایده از کجا آمده که برای مداخله نظامی باید اسد مجوز بدهد.
اکنون در سوریه جنگ داخلی جریان دارد و انگلیس می‌تواند از قدرت نظامی خود به عنوان بخشی از تلاش‌های بین‌المللی در متوقف ساختن پیشرفت‌های داعش استفاده کند اما نباید نیروی زمینی اعزام کند.
خبر دیگر اینکه،منابع سوری اعلام کردند که نخست‌وزیر سوریه ظرف چند روز آینده دولت جدید خود را تشکیل خواهد داد. به نوشته روزنامه‌ی السفیر لبنان، وائل الحلقی، نخست‌وزیر سوریه در نشست اخیر خود برای تشکیل دولت در خصوص اوضاع معیشتی، خدماتی، اقتصادی، بازرگانی، تجاری و توسعه بحث و گفتگو کرد.
به گزارش منابع سوری، دولت آتی سوریه که قرار است ظرف چند روز آینده تشکیل شود شاهد تغییرات زیربنایی و مهم نخواهد بود.
در تحولی دیگر،در نبردها و حملات هوایی ۴۸ ساعت گذشته ارتش سوریه علیه مواضع داعش، دست کم ۷۰ تروریست در استان رقه در شمال این کشور به هلاکت رسیدند.
از سویی،یک نوجوان بلژیکی ۱۳ساله که به همراه برادر خود در سوریه دست به جنایت می‌زند، به عنوان کوچکترین عضو گروهک تروریستی داعش لقب گرفت.
از طرفی،کمیته حفاظت از خبرنگاران اعلام کرد، سوریه خطرناک‌ترین مکان در جهان برای خبرنگاران محسوب می‌شود.

نسخه مناسب چاپ