ساماندهی ‌ تعاونی های سهام عدالت
معاون وزیر اقتصاد با بیان این‌که ارزش سهام عدالت واگذارشده به مردم بالغ بر ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار میلیارد تومان است، گفت: در زمان حاضر از طریق سازمان خصوصی‌سازی در تلاشیم که جاماندگان سهام عدالت هم بتوانند سهام عدالت خود را دریافت کنند.

به گزارش تسنیم، هادی قوامی در رابطه با نقش تعاون در اقتصاد ایران اظهار کرد: بخش تعاون یکی از بخش‌های مهم اقتصاد ایران است و تلاش می‌شود که سهم بخش تعاون در اقتصاد افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به ساماندهی شرکت‌های تعاونی سهام عدالت افزود: یکی از اتفاقات خوبی که در سال‌های اخیر افتاد، تعاونی‌های سهام عدالت بود که شرکت‌های تعاونی آن‌ها در شهرستان‌ها و استان‌ها تشکیل شد.

سهام عدالت در قالب این شرکت‌های تعاونی به حدود ششدهک از جمعیت کشور داده شد و هم‌اکنون نزدیک ۴۹ میلیون نفر و عمدتاً از دهک‌های پایین جامعه سهامدار شرکت‌های تعاونی سهام عدالت هستند.

معاون وزارت اقتصاد گفت: ارزش اسمی سهام‌ عدالت در تاریخی که واگذار شد حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان بود اما به ‌نرخ روز الآن بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار میلیارد تومان است.

این مقام مسئول بیان کرد: در زمان حاضر هر سهام عدالت که با قیمت یک میلیون تومان واگذار شده بود حداقل ۲۰ میلیون تومان ارزش دارد و ارزش سهام عدالت ۵۰۰هزارتومانی هم الآن تقریباً بین هشت تا ۱۰ میلیون تومان است.

قوامی متذکر شد: در زمان حاضر از طریق سازمان خصوصی‌سازی در تلاشیم که جاماندگان سهام عدالت هم بتوانند سهام عدالت خود را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه مدل واگذاری‌ها در سال‌های اخیر تغییر ماهیتی پیدا کرده است تا گروه‌های هدف بیشتری را در بر گیرد، افزود: تلاش وزارت اقتصاد بر این است که اصل قانون اساسی تحقق پیدا کند تا اقتصاد در سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی اداره شود.

همچنین دستیار ویژه رئیس سازمان بورس در سهام عدالت، ضمن اشاره به فلسفه اصلی سهام عدالت که نگهداری آن و بهره بردن از عواید سود سالانه آن است، از پرداخت سود این سهام در دو قسط خبر داد.

پیمان حدادی، در مورد جزئیات پرداخت سود سهام عدالت گفت: مبلغ دقیق سود سهام عدالت به‌دلیل اینکه هنوز سه مجمع شرکت هایی که سهام عدالت دارند برگزار نشده است، مشخص نیست و یکی از دلایل اینکه قرار شده است علی‌الحساب و در دو قسط این سود پرداخت شود همین مسئله است، ولی در شرایط فعلی می‌توان گفت که تا آخر آذر سال جاری مبلغ دقیق این سود پس از برگزاری مجامع مشخص می‌شود و تا آخر پاییز به‌طور قطعی قسط اوّل سود سهام عدالت پرداخت می‌شود.

وی افزود: پرداخت قسط دوم سود دارندگان سهام عدالت به تأمین نقدینگی شرکت‌های سرمایه‌پذیر بستگی دارد و بنابراین می‌توان گفت که قسط دوم، اواخر اسفند یا اوایل فروردین سال آینده پرداخت می‌شود، یعنی این امکان وجود دارد که پرداخت قسط دوم به اوایل سال بعد موکول شود.

مشاور رئیس سازمان بورس در پاسخ به سؤالی در مورد آخرین وضع آزادسازی و فروش سهام عدالت، گفت: نکته‌ای که لازم است به آن اشاره کنم، فلسفه اصلی سهام عدالت، نگهداری این سهام است و قصد از واگذاری سهام عدالت این نبوده است که این سهام در اختیار مردم قرار گیرد و مردم آن را بفروشند چرا که اگر چنین قصدی وجود داشت مانند طرح یارانه‌های معیشتی از ابتدا پول آن به مردم پرداخت می‌شد.

بنابراین باید به این نکته توجه شود که فلسفه اصلی سهام عدالت این بوده است که مردم به‌صورت بلندمدت این سهام را نگهداری کنند و از عواید آن که همان سود سالانه است و هر سال از سال قبل بیشتر می‌شود (امسال هم حداقل دو برابر سال قبل است)، بهره ببرند، اما این‌که اختیار فروش این سهام مجدداً کی آزاد می‌شود و در اختیار دارندگان آن قرار می‌گیرد بستگی به مصوبات شورای‌عالی بورس در این زمینه دارد که هنوز چنین تصمیمی اتخاذ نشده است.

حدادی با بیان اینکه اگر مجدداً اختیار فروش سهام عدالت آزاد شود، به‌طور حتم در شرایط بازار سرمایه تأثیرگذار است، گفت: باید توجه داشت که علت اصلی عدم صدور مجوز آزادسازی از سوی شورای‌عالی بورس، تأثیرگذاری آن بر شرایط بازار سرمایه نیست.

نسخه مناسب چاپ