طالبان: کارکردن زنان خارج از منزل ممنوع است
سرویس خارجی: تنها چهار روز پس از اقدام ضد حقوق بشری طالبان در ممانعت از تحصیل دختران دانشجوی افغان در دانشگاهها، این گروه متحجر و تندرو بار دیگر و این بار با صدور فرمانی، مانع از کار و فعالیت زنان و دختران افغان در خارج از منزل به ویژه در ادارات و شرکت های غیردولتی و خصوصی شد؛ تصمیمی که عرصه هنر و نمایش در این کشور بحران زده را نیز شامل شد و طالبان ضمن ممانعت از فعالیت تمامی بازیگران دختر و زن افغان، مجوز پخش تمامی برنامه ها و فیلم های تلوزیونی رسانه «میلی» این کشور را که زنان در آنها ایفای نقش داشته اند نیز لغو کرد تا تصویر پازل ضد حقوق بشری امارت اسلامی افغانستان علیه زنان و دختران این سرزمین کامل شده باشد.

بر اساس گزارش منابع، دولت طالبان به سازمان‌های غیردولتی داخلی و بین‌المللی در افغانستان دستور داد که فوراً کارمندان زن و دختر را تا اطلاع ثانوی از آمدن سر کار و فعالیت منع کنند.

طالبان همچنین مجوز تمامی مراکز آموزش بازیگری زنان و دختران در افغانستان را لغو کرد. در همین حال، سازمان ملل اعلام کرد : از ممنوعیت حضور و ادامه فعالیت کارمندان زن و دختر در سازمان‌های غیردولتی عمیقاً نگران هستیم. همچنین، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در سخنانی گفت: اتحادیه اروپا تصمیم اخیر طالبان برای ممنوعیت کار و فعالیت زنان و دختران در سازمان‌های غیردولتی ملی و بین‌المللی را به شدت محکوم می‌کند.در چنین شرایطی، هیات علمای ارشد عربستان در بیانیه ای از طالبان خواست زنان افغانستانی را از تحصیل در دانشگاه‌ها محروم نکند چرا که این اقدام براساس شریعت اسلام جایز نیست.

در این بیانیه آمده است: اسلام با قوانین محکم و کامل خود زنان و مردان را از حقوقی برخوردار و وظایفی را برای آنها مشخص کرده است. در ادامه آورده است: در رأس این حقوق، «حق تحصیل و آموزش» است که در این حق زنان با مردان مساوی هستند.

در چنین شرایطی و همزمان با این واکنش ها، دانشجویان پسر دانشگاه «هرات» افغانستان در اعتراض به ممنوعیت تحصیل دختران این کشور از تحصیل در دانشگاه ها، اعتصاب کردند.به گزارش منابع، در پی تصمیم حکومت طالبان مبنی بر ممنوعیت تحصیل دختران در مراکز دانشگاهی، دانشجویان پسر دانشگاه «هرات» با انتشار بیانیه ای با تاکید بر حق همگانی تحصیلات، اعلام کردند : تا زمانی که دختران افغان از این حق برخوردار نشوند، در کلاس های دانشگاه حاضر نخواهیم شد.

نسخه مناسب چاپ