۴ پروژه دفاعی امروز با حضور رئیس جمهوری به بهره‌برداری می‌رسد
 

سرویس سیاسی ـ اجتماعی: «همزمان با نخستین روز از هفته دولت که به نام روز صنعت دفاعی نامگذاری شده است، امروز با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر روحانی رئیس جمهوری، چهار پروژه مهم دفاعی در حوزه موشکی، هوایی و نقشه‌برداری رونمایی و نمایشگاه خودباوری و مدیریت جهادی افتتاح می‌شود.»

به گزارش خبرنگار ما، سردار سرتیپ دکتر حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح دیروز در نشست خبری با اعلام این مطلب به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ گفت.

وی ابتدا درباره بازدید مأموران آژانس انرژی اتمی از پارچین اظهار داشت: تاکنون آژانس انرژی اتمی به دفعات از پارچین بازدید کرد و نمونه‌برداری خود را انجام داد و به هیچ مورد غیرقانونی دست نیافته است.

وی افزود: متأسفانه آژانس اطلاعات خود را از دشمنان نظام می‌گیرد که تاکنون هیچ‌گاه صحت نداشته است. بنابراین، هیچ دلیلی برای دسترسی مجدد به پارچین وجود ندارد، زیرا هیچ اتفاقی بعد از آخرین بازرسی آن‌ها در پارچین رخ نداده است.

وزیردفاع درباره حضور نیروهای فرامنطقه‌ای در منطقه اظهار داشت: ایران لنگرگاه ثبات در منطقه بوده و به دنبال حفظ امنیت در منطقه است، اما تا زمانی که نیروهای فرامنطقه‌ای در منطقه حضور داشته و سیاست‌های کشورهای منطقه در راستای تعامل با این نیروها باشد، امنیت و ثبات منطقه دچار بی‌تعادلی می‌شود و جمهوری اسلامی ایران هم هیچ چشمداشتی به کشورهای همسایه ندارد و به دنبال مشکل‌سازی در مرزها نیست، اما با عوامل بی‌ثباتی در منطقه مبارزه می‌کند. با این وجود ما آماده همکاری با کشورهای منطقه برای تأمین امنیت و ثبات در منطقه هستیم.

سردار دهقان درباره فعالیت‌های داعش در عراق گفت: گروه داعش یک گروه تکفیری ـ صهیونیستی است که به دنبال حفظ امنیت و منافع رژیم صهیونیستی و نظام سلطه است؛ اما کسانی که از این گروه دفاع می‌کردند، امروز به این گفته ایران رسیده‌اند که داعش خطری برای امنیت منطقه و جهان است و آن‌ها باید از حمایت‌های خود دست بردارند و علیه این گروه فعال شوند.

سردار دهقان همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا اطلاعات دانشمندان صنعت دفاعی کشورمان در اختیار آژانس انرژی اتمی قرار می‌گیرد گفت: ما اطلاعات دانشمندان را در اختیار آن‌ها قرار نداده‌ایم و هیچ‌گاه هم قرار نمی‌دهیم.

وی درباره تأثیر دیپلماسی دفاعی در تغییر نگاه نظام بین‌الملل به ایران گفت: توان موشکی ایران موضوع مذاکره نیست و نخواهد بود، زیرا مقوله دفاعی ما با هیچ مرجعی قابل مذاکره نیست.

وزیردفاع همچنین با بیان این که نیروهای مسلح همواره تلاش دارند اقتدار دفاعی کشور را ارتقا دهند، خاطرنشان کرد: ما تهدیدهای فراروی کشور را رصد و متناسب با آن سیستم دفاعی خود را تولید می‌کنیم. ما هیچ‌گاه از توانمندی دشمنان غافلگیر نشده‌ایم بلکه به دنبال غافلگیری آن‌ها و بازدارندگی مؤثر هستیم.

سردار دهقان ادامه داد: ما به دنبال ایجاد یک فضای ذهنی منطبق با واقعیت‌های دفاعی کشور هستیم و می‌خواهیم به دنیا بگوییم کشور ایران رویکرد تهاجمی ندارد.

وی تصریح کرد: وقتی که دیپلماسی دفاعی فعال‌تر شود، همکاری بیشتر و سوء تفاهم‌ها رفع می‌شود؛ من در این زمینه دورنمای مطلوبی را برای کشور تصور می‌کنم.

وزیر دفاع درباره خودداری روسیه از تحویل موشک‌های اس۳۰۰ اظهار داشت: قراردادی را با روسیه برای دریافت موشک‌های اس۳۰۰ داشتیم، اما به لحاظ تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه کشورمان شده، تحویل این موشک‌ها لغو شده است، در حالی که لغو این قرارداد هیچ نسبتی با قطعنامه‌های سازمان ملل نداشت، چون در آنجا هیچ بندی درباره نقض قراردادها نداریم.

وی افزود: اقدام روسیه یک بده بستان سیاسی با آمریکا بود و ما این قرارداد را متوقف شده نمی‌دانیم و در دولت یازدهم، رئیس جمهوری و من در ملاقات و مذاکره با مسئولان روسیه پیگیر این مسأله بوده‌ایم. آن‌ها علاقه‌مندند این قرارداد به شکل دیگری جز اس۳۰۰ عملیاتی شود. با این وجود امروزه اراده سیاسی ایران و روسیه به گونه‌ای است که این قرارداد می‌تواند اجرایی شود.

سردار دهقان درباره کمیته بررسی سانحه سقوط هواپیمای آنتونوف ۱۴۰ گفت: این هواپیما در صنایع «هسا»ی وزارت دفاع تولید می‌شود و هر هواپیمایی هم که بخواهد وارد ناوگان هوایی کشور شود، باید استانداردهای مربوط به ایکائو و سازمان هواپیمایی کشوری را کسب کند که این هواپیما این استانداردها را داشته است و مجوزهای لازم را برای پرواز کسب کرده بود. اکنون وزارت دفاع تیم‌هایی را در اختیار سازمان هواپیمایی کشوری قرار داده و همه ظرفیت‌های فنی وزارت دفاع در اختیار این سازمان قرار دارد تا موضوع سقوط این هواپیما را مورد بررسی قرار دهد.

یک تیم از اوکراین هم برای بررسی علت سانحه به ایران آمده است و تیمی هم از روسیه به ایران می‌آید موضوع را بررسی کند.

سردار دهقان در پاسخ به پرسشی درباره موضع دولت درباره رزمایش‌های نیروهای مسلح گفت: دولت هیچ‌گاه مخالف برگزاری رزمایش‌ها نبوده و خبر توقف رزمایش موشکی هم صحت نداشته است.

وی همچنین خبر داد که تا پایان سال، یک هواپیمای جت آموزشی رونمایی می‌شود که سرعت آن زیر سرعت صوت است و از آن می‌توانیم برای پشتیبانی استفاده کنیم.

وزیردفاع در ادامه با بیان این که مقدمات سفر وزیران دفاع کشورهای بزرگ به ایران فراهم شده و به زودی شاهد حضور آنان در کشورمان خواهیم بود، تصریح کرد: وزارت دفاع به دنبال حمایت از نخبگان و دانشگاهیان و حرکت به سمت سازمان‌های دانش‌‌بنیان است.

وی درباره فعالیت‌های ماهواره‌ای هم گفت: به تمامی تجهیزات ارسال ماهواره دست یافته‌ایم و طبق برنامه‌های زمانبندی حرکت می‌کنیم و امیدواریم در زمان خود خبرهای خوشی به مردم بدهیم.

سردار دهقان درباره همکاری وزارت دفاع با سایر شرکت‌ها گفت: ما امروز با بیش از ۱۳۰۰ شرکت بیرون از صنایع دفاعی همکاری داریم و به دنبال همکاری با بخش خصوصی هستیم.

وی در پایان با بیان این که وزارت دفاع با کشورهای مختلفی همکاری و قرارداد دارد، گفت: در این راستا، ما آماده همکاری با کشور لبنان هستیم.

نسخه مناسب چاپ