شمار تلفات « کولاک قرن » در آمریکا به ۷۷ نفر رسید
 

سرویس حوادث: در شرایطی که امدادگران و ماموران اورژانس نیویورک در جست و جوی مردم درمانده و گرفتار در برف و کولاک هستند، شبکه خبری “ان‌بی‌سی نیوز” گزارش داد که شمار کشته‌های این توفان زمستانیِ کم‌سابقه و مرگبار در سراسر آمریکا که مقامات ایالتی آن را “کولاک قرن” نامدیده‌اند تاکنون به ۶۰تن رسیده است.

رسانه‌های آمریکا طی چند روز گذشته از افزایش شمار تلفات یخبندان و سرمای شدید در این کشور، مختل شدن روال عادی زندگی بسیاری از مردم و لغو پروازها خبر می دهند.

مقامات ایالتی آمریکا اعلام کردند که با ادامه سرمای کشنده و برف و کولاک شدید روزهای اخیر که از کانادا تا مرز مکزیک امتداد دارد، تاکنون دستکم ۶۰نفر جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش ایسنا، منطقه اطراف شهر “بوفالو” در شمال آمریکا و نزدیکی مرز کانادا بیشترین آسیب را دیده و ۳۰مورد مرگ فقط در این منطقه گزارش شده است .

به گفته فرماندار ایالتی، توفان شدید زمستانی که سراسر آمریکای شمالی را فرا گرفته، شهر بوفالو در نیویورک را شبیه به یک منطقه جنگی کرده است.

فرماندار ایالت نیویورک گفته است که ساکنان این مناطق با خطر جدی و تهدید جانشان مواجهند، چرا که بسیاری از وسایل نقلیه اورژانسی خودشان در برف مانده است و نمی‌توانند به مناطق آسیب‌دیده بروند.

مقامات محلی هم اعلام کردند به احتمال زیاد زمانی که برف‌ها آب شوند و امکان دسترسی به خانه‌های دورافتاده میسر شود، شمار واقعی قربانیان مشخص شود.

فرماندار نیویورک هم گفت که در بخش‌هایی از غرب این ایالت فقط طی یک شب، یک متر دیگر برف باریده است.

پیش‌بینی‌ها حاکیست طی چند روز آینده از شدت این توفان کاسته می‌شود اما به شهروندان توصیه شده است که از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند.

در روزهای گذشته برق حدود ۲۵۰هزار خانه و مغازه قطع شد هرچند به طور پیوسته شبکه توزیع در حال بازسازی و برگرداندن برق بوده است.همچنین دما در جنوب ایالت آفتابی فلوریدا به قدری پایین آمد که “ایگواناها” یخ زدند و از درختان افتادند.

ایالت مونتانا در غرب آمریکا هم با کاهش دما تا ۴۵درجه سانتیگراد زیر صفر بدترین ضربه را از سرما دید.به گزارش بی بی سی، مناطق انتاریو و کبک کانادا هم بیشتر از توفان لطمه دیده اند .

سرما، ژاپن را منجمد کرد

مقام‌های مدیریت بحران در ژاپن هم اعلام کردند که با ادامه بارش برف سنگین و کولاک بی‌سابقه به ویژه در مناطق شمالی این کشور طی روزهای اخیر، تاکنون دستکم ۱۷نفر کشته و بیش از ۹۰نفر دیگر زخمی شده اند.

به گفته مقام‌های دولتی ژاپن، بارش سنگین برف علاوه بر ایجاد مشکلات در جاده‌های این کشور، قطع برق صدها خانه مسکونی را در پی داشته است.

بارش برف از هفته گذشته در مناطق شمالی این کشور آغاز و سبب گرفتار شدن صدها وسیله نقلیه در بزرگراه‌ها شد.

به گزارش گاردین، مقامات محلی می‌گویند که اکثر تلفات زمانی اتفاق افتاده که مردم برای برف روبی از سقف خانه‌ها سقوط کرده و جانشان را از دست داده‌اند.

بارش برف شدید در شمال ژاپن هم باعث شده است که حدود ۲۰هزار خانه مسکونی صبح روز کریسمس، برق نداشته باشند.

نسخه مناسب چاپ