امیرعبداللهیان: ابتکارات سلطان عمان برای احیای برجام
 

وزیر امور خارجه پس از دیدار با «هیثم بن طارق ال سعید» سلطان عمان در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد:سلطان عمان برای به نتیجه رسیدن مذاکرات، ایده‌های رو به جلو و ابتکاراتی را مدنظر دارد.

به گزارش خبرنگاراعزامی اطلاعات، حسین امیرعبداللهیان درباره اهداف سفرش به عمان گفت : این سفر با هدف پیگیری پرونده‌های مربوط به مناسبات دوجانبه، مسائل منطقه‌ای مانند موضوع یمن و افغانستان و مسائل بین‌المللی ازجمله اوکراین، انجام شد. در پی دعوت رسمی از آقای رئیسی و سفر وی به مسقط، توافقات مهمی بین مقامات عالی دو کشور شکل گرفت و سفارتخانه‌ها و وزارتخانه‌های دوطرف توانستند گام‌های مهمی در توسعه روابط بردارند. برای من مایه خرسندی بود که سلطان عمان دراین دیدار تأکید کرد که در این مقطع زمانی، شاهد اجرای توافقات امضا شده قبلی هستیم.

وی ادامه داد: در چارچوب استقرار صلح و ثبات در منطقه، با وزیر امور خارجه عمان هم گفتگوهایی داشتم.

امیرعبداللهیان درباره تأثیر این سفر بر ادامه مذاکرات برجامی بیان کرد: درباره مذاکره برای لغو تحریم‌ها، هفته گذشته دکتر باقری با آقای مورا در اردن گفتگو کرد و من هم در حاشیه نشست بغداد ۲دراردن ،با آقای بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ملاقات کردم و توافقاتی داشتیم. سلطان عمان ایده‌های رو به جلو و ابتکاراتی را مدنظر داشت تا مذاکرات به نتیجه عملی برسد. اتحادیه اروپا به‌عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات به تلاش‌های خودش برای احیای برجام ادامه می‌دهد.وی افزود: عمان از ابتدا در زمینه توافق برجام میانجی اصلی بوده‌است و در ماه‌های گذشته هم تلاش‌های جدی در این رابطه داشته است. ما امروز تأکید داریم که هدفمان نه مذاکره‌ برای مذاکره بلکه مذاکره برای رسیدن به نتیجه است و البته پنجره رسیدن به توافق از سوی جمهوری اسلامی همیشه باز نیست. این پنجره امروز باز است و اگر آمریکایی‌ها ریاکارانه برخورد کنند و غربی‌ها رویکرد واقعگرایانه نداشته باشند، بسته می‌شود.

وزیر امور خارجه گفت: در صورتی که غربی‌هابه رفتارهای مداخله‌جویانه خود ادامه دهند، در مسیر دیگری حرکت خواهیم کرد. ما از رفتار غیرسازنده و مداخلات سه کشور اروپایی و آمریکا در اغتشاشات اخیر ایران به شدت ناخرسندیم و به آقای بورل و سلطان عمان اعلام کردیم که رفتار مداخله‌آمیز و تشویق آمریکا و سه کشور برجامی اروپایی به ترور، اغتشاش و ناامنی در ایران، بی‌اعتمادی ما را در حوزه‌های مختلف افزایش داده و این طرف غربی است که امروز باید این خطای خود را جبران کند.

وی در پایان از ابتکارات، اقدامات و تلاش‌های سلطان عمان تشکر کرد.

این گزارش حاکی است : وزیر امور خارجه دیروز با «هیثم بن طارق» پادشاه عمان دیدار و با تقدیم پیام کتبی رئیس جمهوری کشورمان به وی ، پیرامون موضوعات مورد علاقه مشترک دو کشور گفتگو کرد.رئیس جمهوری درپیام خودبا دعوت از سلطان عمان برای سفربه ایران اهمیت مناسبات دوجانبه و انجام رایزنی در مسائل منطقه ای و بین المللی را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه با یادآوری دستاوردهای سفر رئیس جمهوری ایران به عمان، بر اهمیت اجرای کامل توافقات به عمل آمده در جریان سفر مذکور تاکید کرد. امیرعبداللهیان توسعه همه جانبه روابط و همکاری های میان دو کشور در زمینه‌های تجاری، اقتصادی، انرژی،گردشگری و حمل و نقل و سایر زمینه ها را موردتاکید قرارداد.

در این ملاقات پادشاه عمان ابراز امیدواری کردد در آینده نزدیک به ایران سفر کند و با این دیدار، موضوعات در دستور کار مناسبات دو کشور توسعه بیش از پیش

یابد.

نسخه مناسب چاپ