دهها نظامی عربستانی مخالف رژیم سعودی در صف اعدام قرار گرفتند
سرویس خارجی: موسسه حقوقی «سند» در گزارشی اعلام کرد که رژیم آل سعود درصدد است تا دهها نفر از نظامیان خود را که به دلایل عقیدتی ، سیاسی و مخالفت با حکومت سعودی بازداشت شده اند، اعدام کند.

موسسه حقوقی «سند» که مصادیق نقض حقوق بشر و اعدام مخالفان را در عربستان رصد می کند، در این گزارش آورده است: دادگاه نظامی رژیم آل سعود حکم اعدام دهها نفر از زندانیان نظامی خود که به دلایل عقیدتی و سیاسی بازداشت شده اند را صادر کرده است و آنها از دو ماه پیش به زندان «الحائر» در نزدیکی ریاض منتقل شده اند. بر اساس این گزارش، خانواده دو نفر از نظامیان عربستان که به علت ابراز عقیده و مخالفت با رژیم سعودی بازداشت شده اند، هیچ خبری از آنها ندارند.

موسسه حقوقی «سند» اعلام کرد که به تلاش های خود برای شناسایی همه نظامیان بازداشت شده که قرار است حکم اعدام آنها اجرا شود، ادامه می دهد . این نهاد حقوقی از همه فعالان حقوق بشری خواست برای توقف اعدام ها و افشای موارد نقض حقوق بشر توسط رژیم آل سعود تلاش کنند.

پیش از این منابع خبری از جمله روزنامه «تلگراف» هشدار دادنده بودند که عربستان سعودی قصد دارد از تعطیلات سال نو میلادی برای اجرای اعدام های جمعی استفاده کند. اخیرا نیز برخی منابع آگاه اعلام کرده بودند که مقامات عربستان سعودی در صدد هستند از عید سال نو میلادی به عنوان پوششی برای ارتکاب جنایات استفاده کنند، همان گونه که در سال ۲۰۱۶، دست کم ۵۰ نفر از جمله چندین کودک را در اواخر دسامبر اعدام کردند.

منابع موثق هشدار دادند: رژیم آل سعود که سابقه اجرای احکام اعدام در طول تعطیلات سال نو میلادی را دارد، ممکن است در کریسمس ۲۰۲۳ مجدداً طرح خطرناک قتل عام مخالفان را اجرایی کند. گفته می شود رژیم آل سعود در نظر دارد در دور جدید اعدام ها دست کم ۶۰ مخالف را گردن بزند. بر همین اساس، مقامات سعودی با توجه به اینکه کشورهای اروپایی و آمریکا در این ایام درگیر تدارکات و جشن های سال نو میلادی هستند، در نظر دارد با سوء استفاده از این رخدادها اعدام های جدیدی را به اجرا بگذارد.

از طرفی، برخی منابع از صدور حکم ۲۵ سال زندان برای سرلشکر «خالد بن قرار الحربی» مدیر امنیت عمومی عربستان به اتهام «فساد» خبر دادند . به گفته منابع، وی ماه سپتامبر سال گذشته به این اتهام دستگیر و زندانی شد. «سلمان بن عبدالعزیز » شاه سعودی در سپتامبر سال گذشته دستور برکناری وی از سمتش و ارجاع پرونده او برای تحقیق درباره اتهامات فساد را صادر کرده بود. «دست اندازی به اموال عمومی، استفاده شخصی، تقلب ، رشوه خواری و سوء استفاده از موقعیت»، مهمترین اتهامات «خالد بن قرار الحربی» هستند.

در چنین شرایطی، رسانه آمریکایی «هیل» در گزارشی نوشت: با توجه به نقش ریاض در اعدام مخالفان سعودی و همچنین کشتار یمنی ها، اکنون وقت آن رسیده است که کنگره، عربستان را پاسخگو کند.

در ادامه آمده است: مجموعه ای از مخالفت ها از سوی دولت «جو بایدن» و فقدان آرای کافی، اخیرا اجازه نداد تا قطعنامه اختیارات جنگی علیه عربستان در کنگره تصویب شود .این گزارش می افزاید: «بایدن» تهدید کرده بود که تصویب این قطعنامه را که به شکل موثری حمایت نظامی واشنگتن از عربستان را کاهش می دهد، «وتو» خواهد کرد و این تهدید با حمایت شماری از دموکرات ها مواجه شد. این قطعنامه که از سوی «برنی سندر»، سناتور مستقل از ایالت «ورمونت» ارائه شده بود، در مواجهه با مخالفت های شدید از جمله تهدید «وتو» از سوی «بایدن» پس گرفته شد.

همزمان، روزنامه «تایمز» در گزارشی نوشت : با وجود هشدار سازمان‌های حقوق بشری و بین‌المللی، اما «برده ‌داری مدرن» در عربستان همچنان ادامه دارد.این رسانه انگلیسی آورده است: پرطرفدارترین اپلیکیشن الکترونیکی خرید و فروش در عربستان سعودی به نام «الحراج»، شاهد تعداد زیاد قاچاق کارگران خارجی با کمتر از ۲۳ ریال سعودی در روز است.

در این حال دکتر «راشد الراشد» از رهبران جنبش معارض بحرین و از دوستان نزدیک آیت الله «نمر باقر النمر»، با توجه به نقض حقوق بشر در انحاء مختلف از سوی عربستان سعودی از جمله گردن زدن یک شخصیت برجسته دینی بدون توجه به حقوق و ارزش های دینی، انسانی، اجتماعی و بین المللی، آل سعود را سرآمد نقض حقوق بشر در جهان خواند. وی در آستانه هفتمین سالگرد شهادت آیت الله نمر، رهبر شیعیان عربستان، افزود: ایشان از شخصیت ها و چهره های بزرگ و نماد و سمبل مبارز سیاسی در عصر حاضر در جامعه عربستان با توجه به شرایط حاکم بر این کشور بود. آیت الله نمر پس از چهار سال زندان در ۱۲ دی ماه ۱۳۹۴ (دوم ژانویه ۲۰۱۶) از سوی آل سعود گردن زده شد. این اقدام عربستان با موجی از اعتراضات مردم عربستان، مراجع و شیعیان جهان و سازمان های منطقه ای و بین المللی مواجه شد. قرار است مراسمی از سوی کمیته بین المللی برگزاری سالگرد آیت الله شهید نمر امروز پنجشنبه ۸ دی ماه از ساعت ۷ شب در مجتمع امام صادق(ع) در شهر مقدس قم با حضور شخصیت هایی چون حجت الاسلام و المسلمین سید عباس موسوی نماینده جنبش النجباء عراق و شیخ عبدالله الدقاق نماینده حوزه علمیه بحرین برگزار شود.

نسخه مناسب چاپ