شکسته شدن رکورد معاملات
ارزش معاملات بورس کالای ایران از ابتدای سال تا پایان معاملات روز ۲۹ آذر به مرز ۶۳۱ هزار میلیارد تومان رسید تا رکورد ارزش کل معاملات سال ۱۴۰۰ در ۹ ماهه امسال جابه جا شود؛ اتفاقی که به معنای رشد شفافیت در اقتصاد ایران است.

به گزارش پایگاه خبری بورس کالای ایران، پارسال در رکوردی تاریخی معامله ۱ر۷۶ میلیون تن کالا به ارزش ۶۳۰ هزار میلیارد تومان به ثبت رسید تا همه رکوردهای قبلی از سال ۱۳۸۶ (زمان تاسیس) تا ۱۴۰۰ جابه جا شود اما روند پرشتاب بورس کالا در مسیر توسعه باعث شد تا ارقام تاریخی این بورس در ۹ ماهه امسال تغییر کند و در رکوردی جدید، علاوه بر حجم، ارزش معاملات بازار فیزیکی ۹ ماهه از کل معاملات سال ۱۴۰۰ سبقت بگیرد.

طبق آمار، از ابتدای امسال تا روز ۲۹ آذر بیش از ۵۳ر۸۶ میلیون تن انواع کالا و محصول به ارزش نزدیک به ۶۳۱ هزار میلیارد تومان در بازار فیزیکی بورس کالا داد و ستد شد که این رقم بیانگر روند مطلوب تامین مواد اولیه تولید از مسیر بورس کالا و سرایت شفافیت به بسیاری از بازارهای کالایی کشور است.

داد و ستد ۸۶ میلیون و ۵۳۷ هزار تن انواع کالا و محصول در تالارهای مختلف بورس کالا در شرایطی طی ۹ ماهه امسال به ثبت رسیده که مجموع معاملات صورت گرفته در بازار فیزیکی بورس کالا در پایان دوازده ماهه پارسال ۷۶ میلیون و ۱۴۶ هزار و ۸۳۰ تن بود.

ارزش معاملات بورس کالا هم در ۹ ماهه امسال به حدود ۶۳۱ هزار میلیارد تومان رسید؛ در حالی که ارزش کل معاملات سال ۱۴۰۰ حدود ۶۳۰ هزار میلیارد تومان بود تا چتر شفافیت بورس کالا بر بخش بزرگی از بازار کالای کشور سایه بیاندازد و فعالان اقتصادی امیدوار باشند معضل قیمت گذاری دستوری در صنایعی که هنوز درگیر این رویکرد نامیمون اقتصادی هستند هم با استفاده از ظرفیت بورس کالا مرتفع شود.

معاملات هر یک از تالارهای بورس کالا از ابتدای سال‌جاری تا پایان ۲۹ آذر، نشان می دهد که در مدت مذکور بیشترین حجم و ارزش معاملات مربوط به تالار محصول‌های صنعتی و معدنی بود به طوری که در این تالار ۷۲ میلیون و ۱۹ هزار و ۹۹۳ تن کالا و محصول به ارزش ۵ر۳۸۰ هزار میلیارد تومان داد و ستد شد.

در تالار محصول‌های پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی هم ۱۳ میلیون و ۹۲۲ هزار و ۷۵۱ تن کالا و محصول به ارزش ۲۳۲ هزار میلیارد تومان معامله شد.

همچنین در تالار محصول‌های کشاورزی و بازار فرعی در بخش کشاورزی ۱۰ تن محصول به ارزش ۳۰۴ میلیارد تومان و در بازار فرعی ۵۹۴ هزار و ۳۳۷ تن کالا به ارزش ۳ر۸ هزار میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.

اما در تالار خودرو از ابتدای سال تا ۲۹ آذر تعداد ۱۳ هزار و ۷۶۶ دستگاه خودرو به ارزش نزدیک به ۹ هزار میلیارد تومان داد و ستد شد.

در بازار املاک و مستغلات هم دو واحد مسکونی در بخش اموال غیرمنقول به ارزش ۳۰ میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.

از سوی دیگر شرکت نفت ستاره خلیج فارس مقدار۶۵ هزار تن نفتای صادراتی روی تابلوی بازار فیزیکی بورس انرژی ایران قرار ‌داد.

به گزارش پایگاه خبری بورس انرژی، رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران میزبان عرضه ۳۵ هزار تن فول‌رنج نفتا و ۳۰ هزار تن نفتای سبک شرکت نفت ستاره خلیج فارس،حدود ۱۰ هزار تن متانول صنایع پتروشیمی سبلان و یکهزار تن پنتان‌پلاس پتروشیمی پارس بود.

در رینگ داخلی هم مقدار سه هزار تن سی‌او پالایش نفت آبادان، حدود یکهزار و ۱۲ تن پنتان‌پلاس پتروشیمی پارس، مقدار ۳۰۰ تن بنزول خام ذوب‌آهن اصفهان و بیش از ۲۰۰ تن پروپیلن پالایش نفت آبادان عرضه شد.طبق این گزارش، درمجموع مقدار ۸۰ هزار و ۵۱۲ تن فراورده هیدروکربوری در بورس انرژی ایران عرضه شد.

خبر دیگر اینکه با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک اجاره شرکت لبنیات و بستنی دومینو (سهامی خاص) به مبلغ ۳۵۰ میلیارد تومان از طریق فرابورس ایران از روز سوم دی ۱۴۰۱ به مدت سه روز کاری در نماد دومینو۰۶ عرضه عمومی شد.

به گزارش شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، دارایی مبنای انتشار اوراق اجاره دومینو خط فرایند تولید ماست و پروسس دسر به همراه پنج دستگاه تولید بستنی و دسر این شرکت می‌باشد که توسط نهاد واسط از شرکت دومینو خریداری شده و سپس به صورت اجاره به شرط تملیک به وی واگذار می‌گردد.

این اوراق پنج ساله و با نرخ اجاره‌بهای ۱۸ درصد می‌باشد که این اجاره‌بها هر سه ماه یک‌بار توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به حساب دارندگان اوراق واریز می‌گردد.

نسخه مناسب چاپ