افتتاح مجموعه تاریخی دستکند «سامن» با حضور وزیر میراث فرهنگی
 

سرویس شهرستان ها: فاز نخست مجموعه تاریخی دستکند سامن در شهرستان ویژه ملایر در مراسمی با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، استاندار و جمعی از مسئولان محلی به بهره‌برداری رسید.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این مراسم در سخنانی بر ضرورت آماده‌سازی و ایمن‌سازی دستکند «سامن» ملایر برای بازدید گردشگران تاکید کرد و گفت: با همکاری همه دستگاه‌ها به طور حتم اعتبار مستقلی برای این دستکند در نظر خواهیم گرفت.

سید عزت‌الله ضرغامی با بیان این که دستکند سامن ظرفیت سرمایه‌گذاری بسیار بالایی دارد، افزود: اگرچه اعتبارات ما محدود است و به دلیل مشکلات، بخشی از اعتبارات عمرانی امسال محقق نشد، اما طبق اولویت اقدامات لازم برای اختصاص اعتبار این پروژه انجام می‌شود.وی دستکند سامن را یک مجموعه بی‌نظیر گردشگری دانست و ادامه داد: این مجموعه ، منحصر به فرد و در حد غار علیصدر همدان است و در آینده به طور حتم یکی از جاذبه‌های گردشگری جدی در استان همدان خواهد بود.

ضرغامی تاکید کرد: با مجموع اقداماتی از برنامه‌های تکمیلی و کامل شدن دایره کاوش‌ها و آماده‌سازی دستکند سامن و اتصال نقاط مختلف به هم، شهر زیرزمینی سامن یکی از جاذبه‌های مهم جهانی و پایگاه خوبی برای گردشگری و آشنایی مردم با میراث فرهنگی کشور می شود. وی درباره اثر تاریخی یخدان میرفتاح ملایر هم اظهار داشت: اعتبار مورد نیاز برای مرمت و بازسازی این یخدان امسال در حوزه میراث فرهنگی استان همدان دیده شده است.

ضرغامی قول مساعد داد که پس از بررسی‌های انجام شده در صورت نیاز و پیگیری مسئولان، چنانچه لازم باشد، اعتبارات برای مرمت یخدان میرفتاح افزایش پیدا کند.وزیر میراث فرهنگی همچنین در بازدید از بازار مبل ملایر گفت: از فعالان صنایع دستی در همه استان ها و شهرستان های کشور برای حضور موثر و پررنگ در رویدادهای فرهنگی و نمایشگاه های بین المللی حمایت می شود. فعالان این حرفه باید حضور پررنگ تری در نمایشگاه‌های بین‌المللی داشته باشند تا این ظرفیت بیشتر معرفی شود.

ضرغامی در ادامه سفرش، از مجموعه تفریحی و گردشگری مینی‌وُرلد (جهان کوچک) ملایر هم دیدنم کرد و گفت: مجموعه تفریحی و گردشگری جهان کوچک که به خوبی در شهرستان ملایر اجرا شده است، بدون شک می‌تواند الگوی بسیار مناسبی برای سایر کشورها باشد.

وی اظهار داشت: این اقدامی که در ملایر انجام شده،یکی از کارهای بسیار خوب در حوزه گردشگری بوده که در برخی کشورها انجام شده است. مجموعه جهان کوچک شهر ملایر به صورت موضوعی بسیار جاذبه ایجاد می‌کند و می‌تواند علاوه بر ایجاد گردشگری، محیط تفریحی، شاد و آموزشی باشد.وزیر میراث فرهنگی با بیان این که بازدیدکنندگان در این گونه مجموعه‌های تفریحی و گردشگری با دنیا آشنا می‌شوند ، ادامه داد: این ایده در معاونت گردشگری وزارتخانه مورد بحث قرار گرفت که در نقاط مختلف کشور اینگونه مجموعه‌ها را داشته باشیم. در بازدید از مجموعه جهان کوچک ملایر بسیار خوشحال شدیم که این طرح به خوبی در این شهرستان با سرمایه‌گذاری خوبی اجرا شده است‌. زمین بسیار خوبی به این مجموعه اختصاص یافته و سازه‌های خوبی کار شده‌ و در ارتباط با خود سازه اصلی، در مقیاس پایین‌تر کار شده است.ضرغامی با تاکید بر ضرورت تکمیل این مجموعه بسیار زیبا گفت: این مجموعه پس از تکمیل،به یکی از جادبه‌های بسیار خوب گردشگری بدل خواهد شد و می‌تواند الگو برای کشورهای دیگر شود.

حوزه صنایع دستی از پیمان‌سپاری ارزی معاف می‌شود

وزیر میراث فرهنگی همچنین در نشست شورای اداری شهرستان ملایر گفت: قرار است در لایحه احکام دائمی که توسط دولت تصویب شده است و مجلس رسیدگی آن را آغاز خواهد کرد، حوزه صنایع دستی از پرداخت هرگونه عوارض، دریافت‌های مختلف قانونی و پیمان‌سپاری ارزی (یکی از ابزارهای سیاست کنترل ارز) معاف شود.ضرغامی با تاکید بر این که دولت را قانع کردیم که صنایع دستی از پرداخت هرگونه عوارض و پیمان‌سپاری مستثنی شود، افزود: مطمئن هستیم که این لایحه با تصویب در مجلس برای رونق صادرات و تولید صنایع دستی اثرگذار باشد.وی با بیان این که ۲۹۹رشته صنایع دستی شناسایی شده جنبه تزئینی دارد، ادامه داد: این نوع صنایع چندان در زندگی مردم و در دنیای امروز حضور ندارند و این هم یکی از مشکلات کنونی فراروی صنعتگران است.ضرغامی با تاکید بر این که برخی از رشته‌های صنایع دستی امروزه به فراموشی سپرده شده است، گفت: در این باره یکی از کارها و اقدام های وزارتخانه میراث فرهنگی احیای این رشته ها بوده که تاکنون ۲۰ رشته در سطح کشور

احیا شده است.

وی ثبت جهانی هنر صنعت مبلمان منبت ملایر را اقدامی شایسته برای احیا و توسعه این هنر دانست و افزود: بخش خاصی از هنر منبت روی مبل انجام می‌شود که کاربردی بودن این اثر هنری را نشان می‌دهد.بنا به این گزارش معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان درباره شهر زیرزمینی سامن گفت: تاکنون رقمی افزون بر ۲۵ میلیارد ریال برای کاوش، مرمت، حفاظت، آماده‌سازی، خرید ساختمان، تجهیز و آماده‌سازی فاز نخست گردشگری و نورپردازی این مجموعه هزینه شده است.علی خاکسار با بیان این که شهر زیرزمینی سامن با توجه به وجود اسکلت‌های انسانی و ساختار سنگی گرانیتی، مجموعه‌ای منحصر به فرد است، ادامه داد: با توجه به گردشگرپذیر شدن این مجموعه، ۲کارگاه با ۳۰اتاق برای بازدید گردشگران آماده

شده است.

نسخه مناسب چاپ