خط ارتباطی مردم با اطلاعات
برای کاهش مهاجرت پزشکان و پرستاران چاره‌اندیشی کنند

رسیدگی به مشکلات و خواست‌‌های پزشکان و دانشجویان پزشکی، تا حدی می‌تواند مانع مهاجرت آنان ‌شود، هنوز حضور پزشکان هندی و پاکستانی را در ایران از یاد نبرده‌ایم و اینکه برای یک عمل ساده مجبور بودیم به انگلستان یا آلمان برویم را نیز نسل‌های گذشته فراموش نمی‌کنند که در چنین شرایطی وزارت بهداشت و درمان برای عدم مهاجرت پزشکان و پرستاران به خارج از کشور باید چاره‌اندیشی کند و به جای آن‌که فقط حقوق و مزایای آنان را افزایش دهند، بهتر است برای دانشجویان پزشکی امکانات رفاهی و حقوق مناسب مثل سایر کشورها در نظر بگیرند و قدر پزشکان کشور را بیشتر بدانند. به نظر من دکتر فاضل در گفتگو با روزنامه اطلاعات نکات بسیار مهمی را در رابطه با ارج‌نهادن به خدمات پزشکان بیان کرده بودند که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

خواننده روزنامه اطلاعات

افزایش نرخ سود سپرده‌گذاری‌های بانکی ضروری است

یکی از راهکارهای کاهش نرخ ارز و سکه به باور کارشناسان، افزایش نرخ سود سپرده‌گذاری‌های بانکی است که رئیس کل بانک مرکزی هم از امکان اجرای آن در صورت تصویب در شورای پول و اعتبار خبر داده است که امیدواریم با تصویب این طرح و اجرای آن، نرخ سود سپرده‌‌های بانکی در کشور متناسب با نرخ تورم افزایش یابد و موجب کاهش نقدینگی و تامین سرمایه‌های مورد نیاز برای اجرای طرح‌های عمرانی در کشور شود.

سپرده‌گذار بانک

پلمب مراکز تجاری و تفریحی به بیکاری کارکنان آن‌ها می‌انجامد

پلمب شماری از مراکز تجاری و تفریحی به دلیل عدم رعایت حجاب توسط برخی از خانم‌ها موجب بیکارشدن تعداد قابل توجهی از کارکنان آن‌ها می‌شود که به نظر من بسیار تعجب‌آور است و انتظار می‌رود که در این رابطه تصمیمات قانونمندتری گرفته شود. در شرایط نابسامان اقتصادی این‌گونه راه‌حل‌ها برروح و روان افراد جامعه و بخصوص نسل جوان جویای کار، آثار مخربی می‌گذارد که در این شرایط راهکارهای کارشناسان می‌تواند راهگشا باشد.

شهروندی از تهران

دفع بهداشتی زباله معضل بزرگ استان مازندران است

یک معادله ۲ مجهولی در مازندران از حدود ۳۰ سال قبل حل نشده است، اول مشکل دفن زباله به شیوه سنتی و غیربهداشتی در منطقه عمارت آمل و جمع‌آوری آن و دوم، مشکل جلوگیری از ساخت‌و‌سازهای غیرمجاز و بیرویه در اراضی جنگلی و ساحلی است. همچنین مسئولان استان مازندران هربار وعده راه‌اندازی کارخانه کمپوست و دستگاه زباله‌سوز را می‌دهند، ولی در آمل هنوز خبری از این دستگاه نیست و وضع زمین آن‌ها هم مشخص نشده است. از طرفی در کنار افزایش روزافزون زباله در مازندران و بخصوص آمل، هر روز شاهد رشد قارچ‌گونه مشاوران املاک و خودرو هستیم. سوال این است که آیا در مازندران مدیران اقتصادی حضور ندارند که متوجه این همه سرمایه‌گذاری در بخش ویلاسازی و خرید و فروش خودرو و همچنین ضرورت راه‌اندازی کارخانه کمپوست نیستند، یا متوجه هستند، اما به آن اهمیت نمی‌دهند؟!

ذبیح‌الله بناگر ـ آمل

می‌خواستم از شهرداری تشکر کنم، اما به انتقاد بدل شد!

صبح برای عزیمت به محل کار با خوشحالی متوجه شدم که پس از مدت‌‌های طولانی، پله برقی پل عابر پیاده بزرگراه شهید حقانی، روبه‌روی ایستگاه مترو مرمت و راه‌اندازی شده است که تصمیم گرفتم شب در بازگشت به خانه، به وسیله خط ارتباطی روزنامه اطلاعات از این اقدام شهرداری تهران تشکر کنم، اما ساعتی بعد که قصد برگشت به خانه را داشتم، با تعجب دوباره با درهای بسته پله‌برقی مواجه شدم و در نتیجه جای تشکر و قدردانی تصمیم گرفتم که از شهرداری منطقه ۳ به همین دلیل گلایه و انتقاد کنم!

شهروند سالمند و بیمار

لزوم حل مشکل پرداخت نقدی مستمری بازنشستگان

به گفته رئیس شورای هماهنگی تامین نقدینگی بانک‌ها، هیچ شعبه‌ای مشکل پول نقد ندارد و در غیر این‌صورت برای حل این مشکل باید اطلاع‌رسانی شود. به عنوان بازنشسته‌ای که هر ماه برای دریافت کامل مستمری‌ام از بانک مشکل دارم، یاد‌آور می‌شوم که شعبه بانک صادرات خیابان ۱۷ شهریور تبریز مدتی است که به بهانه عدم تامین پول نقد از سوی بانک مرکزی، فقط نیمی از حقوق بازنشستگان را می‌پردازد و این مساله باعث می‌شود بازنشستگان برای دریافت نقدی حقوق خود چندین بار به بانک مراجعه کنند. انتظار می‌رود که بانک مرکزی حداقل برای پرداخت‌های مستمری بازنشستگان در ابتدای ماه یک روز را مشخص کند، تا تمامی بانک‌ها برای پرداخت مستمری آنان مشکل نقدینگی نداشته باشند.

محمدی، بازنشسته کشوری ـ تبریز

حضور مربیان خارجی در فوتبال ایران ضروری نیست

چندین سال است که هزینه قرارداد با مربیان خارجی در وزارت ورزش و جوانان بخصوص فدراسیون فوتبال که به نظر من نوعی هدررفت بیت‌المال است؛ مورد انتقاد مردم و بسیاری از کارشناسان اقتصادی قرار می‌گیرد، اما مدیران ورزشی بی‌اعتنا به این موضوع همچنان درصدد بستن قرارداد با مربیان خارجی و پرداخت دستمزد‌های گزاف به آنان و همچنین افزایش مبلغ قرارداد برخی از بازیکنان فوتبال کشور هستند که به نوعی تبعیض در دیگر ورزش‌ها نیز محسوب می‌شود. از اینرو انتظار می‌رود که برای فصل آینده قراردادهای فوتبالیست‌ها با توجه به توانایی‌ها و حرفه‌ای‌بودن بازیکنان در نظر بگیرند و برای ارتقای مهارت‌‌های مربیان داخلی هم همت کنند.

از علاقه‌مندان به ورزش

محدودیت استفاده از کتابخانه ملی را بردارند

در ستون «قاب امروز» روزنامه اطلاعات عکس زیبایی از امکانات رفاهی کتابخانه ملی قطر چاپ شده بود که به نظر من در حین سادگی، بسیار خوب و آرامش‌بخش بود. به نظر من هر چه مکان‌های مطالعه ساده‌تر و امکان دسترسی به کتاب‌ها آسانتر باشد، در جذب مخاطبان موفق‌تر است. با این حال کتابخانه ملی کشورمان علیرغم زیبایی‌های منحصر به فردی که در طراحی آن وجود دارد، به غیر از افرادی خاص و پژوهشگر، بازدید، مطالعه و امانت‌گرفتن کتاب از آنجا برای اغلب مردم بسیار سخت است. چرا باید استفاده از مجموعه‌ای که با هزینه دولت و در واقع بیت‌المال ساخته شده است، فقط برای افرادی خاص باشد؟

شهروند علاقه‌مند به مطالعه

از دست‌اندرکاران انتشار ضمیمه جامعه اطلاعات سپاسگزارم

در ضمیمه جامعه روزنامه اطلاعات ۲۸ آذرماه که درباره همدلی، مطالب و گفتگوهای بسیار خواندنی که به حواشی‌ها و اتفاقات اخیر هم بسیار مربوط بود، چاپ شده بود که جا دارد از تمامی دست‌اندرکاران انتشار آن، تشکر و قدردانی کنم، اما به نظر من این قبیل موارد باید در سال‌های گذشته صورت می‌گرفت، تا میان همدلی‌ها تا این اندازه فاصله نمی‌افتاد! در ضمن پیشنهاد می‌کنم که از چاپ گفتگوها و مقاله‌های طولانی در این ضمیمه کاسته و تعداد سوتیترها و میان‌تیترهای آن‌ها بیشتر از نکات کلیدی گفتگوها و مقاله‌ها انتخاب شود، تا مورد توجه بیشتر مخاطبان قرار گیرد.

خواننده ضمیمه جامعه روزنامه اطلاعات

نصب پل‌‌های عابر پیاده در بلوارهای عبدل‌آباد ضروری است

با توجه به اینکه رفت‌و‌آمد در ۲ بلوار شهید مطهری و شکوفه در خیابان عبدل‌آباد به دلیل کثرت خودروها و تعداد مراجعان به بازار عبدل‌آباد برای رهگذران خطرآفرین است، از شهرداری منطقه تقاضای نصب پل های عابر پیاده در این بلوارها را داریم و بازار بزرگ عبدل‌آباد هم در زمینه خدمات شهری نیازمند امکان بیشتر است.

از ساکنان عبدل‌آباد (تهران)

شهرهای جنوب ایران به امکانات بیشتری نیاز دارند

کم‌آبی، فقر، نبود امکانات رفاهی برای ساکنان شهرهای جنوب کشور و درگیری‌های سازمان‌یافته توسط دشمنان داخلی و خارجی در برخی از شهرها و روستاهای مرزی، از عمده مشکلات مردم این مناطق است که زندگی آنان را تحت تاثیر قرار داده است. از مسئولان انتظار می‌رود که برای پیشگیری از تفرقه‌افکنی در میان قبایل استان خوزستان و تلاش بیشتر برای حل مشکلات آنان، نهایت درایت و همت را داشته باشند.

هموطنی از اهواز

نسخه مناسب چاپ