آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: درخت علم در باغ آزادی به برگ و بار می‌نشیند
 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با عنوان این مطلب که باید دانش آموزان را برای انتخاب آزاد بگذاریم و اجازه دهیم خودشان گوش دهند و انتخاب کنند، گفت: در حال حاضر باید برای تحصیل در کشور آزادی داشته باشیم، در این صورت است که می توانیم بنیانگذار یک تمدن اسلامی جدید در قرن حاضر باشیم که این امر به شرطی محقق می‌شود که افراطی ها بگذارند.

به گزارش مهر، آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی در دومین روز از اجلاس روسای آموزش و پرورش سراسر کشور که در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران در حال برگزاری است، گفت: از ابتدای انقلاب تاکنون بودجه بندی برای آموزش و پرورش یکی از مشکلات این وزارتخانه بوده و همیشه شاهد بودیم وزارت آموزش و پرورش هر سال دچار کسری بودجه بوده است.

وی افزود: یکی دیگر از مشکلات آموزش و پرورش پایین بودن حقوق معلمان و مزایای آنها بوده و این موضوع باعث شده بسیاری از استعدادهای درخشان کمتر رغبت می‌کنند به دستگاه تعلیم و تربیت ورود کنند. بعضی ها هم فکر می‌کنند از آنجایی که کار یاددهی آسان است معلمان می توانند آموزش دهند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: البته ما هم در دوران ریاست جمهوری نتوانستیم به بودجه ای که دوست داشتیم دست پیدا کنیم اما راهکارهایی هم در دوران آقای نجفی طراحی شد تا بتواند مشکل کسری بودجه را حل کند.

هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: یکی از افتخارات انقلاب این است که مدارس امروز ترکیب معلمان زن و مرد را با هم دارد البته در بعضی نقاط تعداد معلمان خانم بیشتر است و در بعضی شهرستان ها کمتر است و این موضوع خودش یک اشکال است چرا که باید به تناسب دانش آموزان، معلمان زن و مرد در سطح تعلیم و تربیت داشته باشیم. البته معتقد نیستم که زن نمی تواند دانش آموز پسر را تربیت کند و بالعکس.

وی ادامه داد: مسئله بعدی در آموزش و پرورش این است که ما باید از لحاظ تامین معاش برای معلمان و مدیران شرایطی را به وجود آوریم که دغدغه اصلی آنها خدمت به آموزش و پرورش باشد نه تامین معاش. البته در حال حاضر شاهد هستیم وضعیت مالی فرهنگیان ما کمتر از حد متوسط جامعه است چرا که این قشر حریص و دنیاطلب نیستند.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به اینکه تعداد دانش آموزان در سال‌های گذشته از ۲۰‌میلیون نفر به ۱۲ میلیون نفر کاهش پیدا کرده است، اظهار داشت: نباید در حال حاضر برای حل این مسئله به معلمان فشار بیاوریم و باید از وقت و ابزاری که در دست داریم به بهترین شکل استفاده کنیم. نمی گوییم که فضای آموزشی لزوما تجملاتی باشد و به حدی که این فضا وسیع و قابل تدریس باشد کفایت می‌کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به مشارکت مردم در اداره آموزش و پرورش گفت: این طور نیست که دولت باید تمام هزینه های آموزش و پرورش را تقبل کند و در این راستا باید مشارکت مردم و اولیا افزایش یابد و انجمن‌های اولیا و مربیان در مدارس فعال شوند.

وی با اعلام این که در گذشته قرار بود ۱۰ درصد آموزش به بخش خصوصی واگذار شود و در حال حاضر به ۷٫۵ درصد رسیده است، اظهار داشت: تمامی نهادها و خانواده ها باید در آموزش و پرورش مشارکت حداکثری داشته باشند تا این نونهالان که سر تا پا استعداد هستند در شرایط بهتری آموزش ببینند.

هاشمی رفسنجانی در ادامه پیشنهاد کرد: در حال حاضر در مدارس غیر انتفاعی که دارای نیروی مازاد هستند می توان به آنها کمک کرد تا این افراد مدارس غیرانتفاعی تاسیس و اداره امور مدارس به خود آنها واگذار شود.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به اینکه تبادل علم را قبول دارم اما باید با برنامه باشد، اظهار داشت: اگر این تعداد نیروی تحصیلکرده را با برنامه به خارج از کشور بفرستیم و آنها در مقابل برای رفت و آمد خود امنیت داشته باشند مطمئنا این افراد به سرمایه‌های عظیم کشور تبدیل می‌شوند و می توانند افکار ایرانی را به دنیا نشان دهند .

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه ما باید دانش آموزان را برای انتخاب آزاد بگذاریم و اجازه دهیم که آنها خودشان گوش دهند و انتخاب کنند، گفت: در حال حاضر باید برای تحصیل در کشور آزادی داشته باشیم، در این صورت است که می توانیم بنیانگذار یک تمدن اسلامی جدید در قرن حاضر باشیم که این امر به شرطی محقق می‌شود که افراطی ها بگذارند.

وی در ادامه در خصوص استیضاح وزیر علوم گفت: وزیری که به تازگی بر مدیریتش مسلط شده بود را عزل می‌کنند و این موضوع باعث می‌شود انگیزه خدمت از انسان ها گرفته شود. هاشمی رفسنجانی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص دولت اعتدال گفت: رهبر معظم انقلاب چند هفته گذشته در جمع مسئولان اعلام کردند عمیقا به اعتدال اعتقاد دارند. وی ادامه داد: اگر نهادهای ما پایبند باشند انتخابات، رای مردم را تبلور می‌دهد و مطمئنا مردم انتخاب بد نمی‌کنند چرا که افکار عمومی کمتر از افکار شخصی اشتباه می‌کند و این یک ابزار درست است‌.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: حال که روش کار با اعتدال است دیگر اختلافات سیاسی چه معنایی دارد؟ تهمت ها، فحاشی ها و زندانی ها چه معنایی دارد؟

*رویکرد وزارت اطلاعات در معضلات فرهنگی

وزیر اطلاعات هم با بیان این که امروز با عرفان‌های کاذب مانند شیطان‌پرستی در جامعه روبرو هستیم، گفت: این امور تنها با راهکار فرهنگی درمان می‌شوند و نمی‌توان این پدیده‌ها را با برخورد امنیتی حل کرد، در مسئله حجاب نیز باید راهکار فرهنگی ارائه دهیم

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات در این اجلاس ،ضمن گرامیداشت هفته دولت و یاد شهیدان رجایی و باهنر با بیان این که خداوند به دانشمندان مقام والایی را اعطا کرده است ، خاطر نشان کرد: باید در تاریخ اسلام بنگریم، شاهدیم که هر جا اسلام به سرزمینی که پا گذاشته تحول اساسی در آن منطقه ایجاد کرده است که امثال آن را در اسپانیا، آندولس کشورهای شمال آفریقا و مغرب شاهد هستیم. وی با بیان این که آموزش و پرورش بستری مکتبی و انسان‌ساز است تصریح کرد: باید رویکرد تربیت محور را در کشور ادامه دهیم چرا که این امری بوده است که پیامبران نیز بر آن تاکید دارند. وزیراطلاعات با بیان این که آموزش و پرورش در تربیت نسل جوان نقش عمده‌ای را ایفا می‌کند تصریح کرد: ‌اگر با نسلمان از کودکی با احترام و کرامت برخورد شود تاثیر عمده‌ای را در این امر خواهد داشت چرا که شخصیت افراد از دوران کودکی شکل می‌گیرد.

علوی با بیان این که آموزش و پرورش بار سنگینی بر دوش دارد تصریح کرد: ‌آموزش و پرورش باید در این حوزه قوی گام بردارد چراکه اگر در این زمینه به درستی قدم برداریم جامعه‌ای آرمانی با رشد علمی و سودمند خواهیم داشت.

*۵هزار میلیارد تومان کسری بودجه

وزیر آموزش و پرورش هم در جمع مدیران آموزش و پروش سراسر کشور، از کسری ۵هزار میلیارد تومانی این وزارتخانه خبر داد.

علی اصغر فانی با اشاره به این که راهبرد و استراتژی امروز آموزش و پرورش ارتقای کیفیت است اظهار داشت: زمانی در آموزش و پرورش حدود ۱۹ میلیون دانش‌آموز داشتیم و حتی در اطراف تهران مدارس ۶ شیفته وجود داشت و آنجا بحث کیفیت مطرح نبود.

وی افزود:‌ امروز آن ۱۹ میلیون دانش‌آموز به ۱۲ میلیون رسیده و حدود دو سوم آن زمان شده است اما تجهیزات و امکان آموزشی ۱٫۵ برابر رشد داشته است.

فانی با بیان اینکه امروز استراتژی آموزش و پرورش ارتقای کیفیت است‌، خاطر‌نشان کرد: اگر این فرصت را از دست بدهیم یقینا ظلم بزرگی به آموزش و پرورش کشور کرده‌ایم و بنابر این این استراتژی را قبول می‌کنیم.

وزیر آموزش و پرورش اداره یک سازمان را منوط به داشتن زمان و منابع محدود دانست و اظهار داشت: امسال قریب به ۲۱ هزار میلیارد تومان اعتبار در اختیار آموزش و پرورش است و اعلام می‌کنیم که ۵ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم.

نسخه مناسب چاپ