روسیه به نشست ناتو در «ولز» دعوت نشد
سرویس خارجی: مسکو در نشست سپتامبر سال جاری میلادی ناتو که قرار است در ولز انگلیس برگزار‌شود، حضورندارد چرا که به این نشست دعوت نشده است.به گفته برخی منابع دیپلماتیک روس، با توجه به شرایط کنونی مقام‌های شرکت کننده در نشست آتی ناتو در ولز، مسکو را به حساب نیاوردند این در حالی است که نمایندگان روسیه پیش از این در نشست‌های مشابه دعوتنامه دعوت کرده بودند.
در نشست آتی ناتو قرار است رهبران بیش از ۶۰ کشور جهان گردهم بیایند و درباره مسائل اصلی نظیر روابط روسیه و ناتو، تقویت روابط با اوکراین و گسترش دفاع جمعی ائتلاف به گفتگو بنشینند.
خبر دیگر اینکه،کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که دیدار احتمالی ولادیمیر پوتین و پترو پروشنکو رهبران روسیه و اوکراین که قرار است امروز در حاشیه نشست سران کشورهای عضو اتحادیه گمرکی در«مینسک»، پایتخت بلاروس انجام شود، فرصت مناسبی برای حل و فصل بحران اوکراین است که نباید آن را ازدست داد.
سخنگوی کاخ کرملین نیز اعلام کرد که در دیدار احتمالی روسای‌جمهوری روسیه و اوکراین، طرفین در مورد بحران داخلی اوکراین، کمک‌های انسان دوستانه، مشکلات آوارگان اوکراینی و برخی ابعاد روابط دوجانبه گفتگو خواهند کرد.در همین حال، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی« ARD» گفت: بعید است مذاکرات امروزمیان ولادیمیر پوتین و پترو پوروشنکو به موفقیتی دست یابد که منجر به حل بحران این دو کشور شود، با این حال این دیدار بسیار مهم است.مرکل افزود: به شدت معتقدم که برای بحران اوکراین فقط یک راه‌حل وجود دارد.
به گفته وی برای این درگیری هیچ راه‌حل نظامی وجود ندارد، به همین دلیل مذاکرات سیاسی کاملا ضروری است.
درچنین شرایطی،رئیس پارلمان اوکراین گفت: بدون تردید لازم است تا مذاکرات دیپلماتیک و رایزنی‌ها در سطوح مختلف برای حل و فصل اوضاع در شرق کشور انجام شود، ولی باید صادقانه بگویم که راه حل مشکلات کنونی فقط از طریق سیاسی و دیپلماتیک امکانپذیر نیست.درهمین حال، وزیر خارجه روسیه با انتقاد از اقدامات اوکراین در شرق این کشورگفت که قصد داریم کاروان کمک های بشردوستانه جدیدی به این کشور اعزام کنیم.
سرگئی لاوروف افزود: کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه کنترل شده‌ هستند و اعزام کاروان جدیدی از این
کمک ها به مقصد شرق اوکراین در چند روز آینده در دستور کار قرار دارد؛ این موضوع به اطلاع صلیب‌سرخ جهانی هم
رسیده است.
وی همچنین گفت که صلیب‌سرخ جهانی به مواردی از اقدام اوکراین در هدف قرار دادن اهداف انسانی دست یافته است که اقدامی تصادفی نیست .زیرا خرابی‌های مربوط به زیر ساخت‌های انسانی در شرق اوکراین را نمی‌توان به صورت کلی تصادفی و یا در نتیجه آتش سوزی دانست.
خبر دیگر اینکه، ستاد شبه نظامیان جمهوری خودخوانده «دونتسک» در بیانیه ای ادعا کرد که واحدهای آنها ۱۰ بخش و روستا را در نبرد با نیروهای اوکراینی تصرف کردند.
اینستاد همچنین مدعی شد در شبانه روز اخیر ۱۲ سرباز اوکراینی در نبرد با شبه نظامیان کشته و هفت تن دیگر مجروح شده اند.
ارتش اوکراین نیز اعلام کرد که نیروهای ارتش با یک کاروان زرهی در نزدیکی مرز روسیه درگیر
شده است.
«لئونید ماتیوخین» بدون اشاره به جزئیات بیشتر افزود: حرکت این کاروان شامل ده ها تانک و زره پوش توسط نیروهای مرزبان متوقف شد ولی نبرد هم اکنون درجریان است. درهمین حال، شورای امنیت و دفاع اوکراین اعلام کرد تا کنون ۷۷۲تن از نیروهای نظامی این کشور در جریان عملیات نظامی و درگیری‌ها با نیروهای استقلال‌طلب در شرق اوکراین کشته و ۲۶۲۵تن نیز زخمی شده‌اند.
در تحولی دیگر، جدایی‌طلبان هوادار روسیه در شرق اوکراین گروهی از نظامیان اوکراینی بازداشت شده را در خیابان‌های شهر دونتسک گرداندند .گروه زیادی از ساکنان این شهر در حین تماشای سربازان به سوی آنها بطری و دیگر اشیا پرتاب کردند.
خبر دیگر اینکه، وزارت دفاع روسیه اتهام فنلاند مبنی بر ورود هواپیمای روسی به این کشور
را رد کرد.

نسخه مناسب چاپ