برگزاری سومین دوسالانه خوشنویسی ایران در سرای سعدالسلطنه قزوین
 

سرویس فرهنگی ـ هنری: سومین دوسالانه خوشنویسی ایران در دو بخش رقابتی و غیر رقابتی و در چهار رشته نستعلیق، شکسته نستعلیق، نسخ و ثلث از ۶ تا ۲۶ شهریور در سرای سعدالسلطنه قزوین برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار ما، در نشست خبری این دو سالانه که دیروز در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد، مهدی احمدی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین و دبیر دو سالانه گفت: سومین دو سالانه خوشنویسی در پایتخت خوشنویسی کشور یعنی قزوین برگزار می‌شود و دلیل اینکه در شهریور برگزار می‌شود این است که ۹ شهریور روز قزوین نامیده شده است و ما می‌خواستیم وقوع این رویداد هنری مصادف با این روز باشد.

احمدی ادامه داد: این دو سالانه ۶ شهریور افتتاح می‌شود و ۱۳ شهریور مراسم اختتامیه آن با حضور هنرمندان خوشنویس، مدعوین و پیشکسوتان خوشنویسی از ۳۰ استان با اهدای جوایز برگزیدگان برگزار خواهد شد اما نمایشگاه دو سالانه تا ۲۶ شهریور همچنان ادامه خواهد داشت.

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین با بیان اینکه سومین دو سالانه خوشنویسی به دنبال یک خروجی است و با دو دوره پیشین آن متفاوت است و منتج به چند نتیجه درخشان خواهد شد، گفت: در مراسم افتتاحیه این دو سالانه از وزیر آموزش و پرورش برای حضور دعوت کرده‌ایم و قرار است خوشنویسان، شورای سیاستگذاری دو سالانه خوشنویسی و اعضاء انجمن خوشنویسان خواستة خود را به وزیر اعلام کنند مبنی بر اینکه حداقل دو واحد درسی رشته خوشنویسی در مقاطع ابتدایی مدارس لحاظ شود. همچنین در این مراسم بیانیه خوشنویسان و استادان پیشکسوت خوشنویسی با عنوان «جهان عاری از خشونت» رونمایی خواهد شد که با زبان خود در این بیانیه به دنیا اعلام خواهند کرد که جهان زیباست و هنر آن را زیباتر می‌کند اما چه شده است که اطراف ما را خشونت و تاریکی فرا گرفته است. از طرفی در این مراسم خواهیم خواست که آغاز این رویداد هنری در تقویم کشور به عنوان «روز خوشنویسی» نام‌گذاری و تصویب شود هر چند که هفته اول مهر با نام «هفته خوشنویسی» است اما تصویب نشده.

احمدی درباره آثار رسیده به این دو سالانه هم خبر داد: با توجه به فراخوان، از ۳۰ استان کشور حدود ۸۵۴ اثر به دبیرخانه دو سالانه رسید که با احتساب آثار نفیس استادان خوشنویسی در این رویداد تعداد آثار رسیده به ۹۰۰ می‌رسد.

مجتبی ملک‌زاده عضو شورای سیاستگذاری سومین دو سالانه و همچنین عضو هیات داوران آن در ادامه نشست خبری گفت: شورای سیاستگذاری این دو سالانه در بخش رقابتی، عناوین یک تا سه را حذف کرد و قرار بر این است که در اختتامیه این دو سالانه تعدادی برگزیده در هر بخش اعلام شوند چون پیش از این فاصله کیفیت آثار میان نفرات برگزیده اول تا سوم خیلی کم بود و هیات داوران مجبور به معرفی تعدادی به صورت مشترک در بعضی از این رتبه‌ها می‌شدند.

ملک‌زاده نفرات برگزیده در رشته نستعلیق را ۱۰ نفر، در بخش شکسته نستعلیق ۷ نفر و در هر یک از بخش‌های نسخ و ثلث ۵ نفر اعلام کرد.

ملک ‌زاده همچنین خبر داد که آثار خط ـ نقاشی در این دو سالانه حذف شده‌اند و افزود: در شورای سیاستگذاری دو سالانه خوشنویسی که مجید ملانوروزی ریاست این شورا را به عهده دارد، به پیشنهاد وی حضور آثار خط ـ نقاشی به دلیل اینکه مقبولیت مستقل یافته است ـ در دو سالانه خوشنویسی منتفی شد و قرار است برنامه منسجم‌تری که جزئیات آن اعلام خواهد شد، برای نقاشی ـ خط در نظر گرفته شود.

استاد پیله‌چی هم در این نشست اظهار کرد: از دوره اول این دو سالانه شورای سیاستگذاری قرار را بر این گذاشت که در هر دوره از دو سالانه به بزرگداشت یکی از استادان و بزرگان خوشنویسی کشور بپردازیم و امسال مقام هنری احمد سهروردی معروف به یاقوت ثانی، کاتب بزرگ قرآن کریم در قرن ۸ هجری قمری پاس داشته می‌شود و این بزرگداشت با نمایش آثار وی و سخنرانی و بحث درباره شیوه زندگی و آثار این استاد خوشنویسی طی برپایی دو سالانه برگزار می‌شود.

در پایان این نشست از پوستر این دو سالانه که توسط علیرضا محبی طراحی شده بود، رونمایی شد.

نسخه مناسب چاپ