رایزنی امیرعبداللهیان با مقامات ونزوئلا درباره توسعه همکاری های دوجانبه
وزیر امورخارجه دیروزبا نیکلاس مادورورئیس جمهوری ونزوئلا در کاخ ریاست جمهوری دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش ایرنا، حسین امیر عبداللهیان و نیکلاس مادورو در این دیدار درباره روابط و توسعه همکاری های دوجانبه و مسائل بین المللی رایزنی کردند. وزیر امور خارجه با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهوری ونزوئلا به تهران و امضای سند همکاری جامع به عنوان نقطه عطف در روابط دوجانبه ، اجرای سریع تفاهمات فی مابین در مسیر تقویت همکاری ها را امری مهم دانست.

مادورو هم در این دیدار با اشاره به اینکه به ایران عشق می ورزیم و روابط صادقانه ای با یکدیگر داریم، سفر وزیر امور خارجه ایران را فرصت مغتنمی برای توسعه روابط دوجانبه دانست.

رئیس جمهوری ونزوئلا همچنین با اشاره به تجربیات دو کشور در مواجهه با چالش های مشترک، اظهار داشت: در سال جدید باید برنامه های همکاری دوجانبه با سرعت بیشتری دنبال شود و خواستار پیگیری روابط دوجانبه در مسیر اتحاد کامل میان دو کشور هستیم.

در این دیدار طرفین با مرور روند همکاری ها، تقویت و نظارت بر پروژه ها و شتاب بخشیدن به اجرای آنها و هوشیاری در دفاع از منافع ملی خود در مقابل فشارهای خارجی را مورد تاکید قرار دادند.

امیرعبداللهیان و مادورو همچنین از افزایش

تماس ها و تبادل نظر میان مقامات دو کشور استقبال کردند. امیرعبداللهیان با ایوان جیل پینتو همتای ونزوئلایی خود هم دیدار و درباره موضوعات مورد اهتمام دو کشور به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

وزیر امور خارجه بر عزم کشورمان برای تقویت روابط با ونزوئلا در تمامی زمینه ها و بدون هرگونه محدودیتی تاکید کرد.

امیر عبداللهیان با اشاره به معطوف بودن اراده مقامات عالی دو کشور به تلاش هماهنگ و هم افزا برای بی اثر کردن تحریم های غیر عادلانه علیه ملل‌ دو کشور، افزود: اجرا و عملیاتی شدن توافقات فی‌مابین ضروری است.

وی از تلاش‌های دو کشور برای عملیاتی شدن برخی طرح های و پروژه های مورد نظر ابراز خرسندی کرد.

امیر عبداللهیان همچنین با اشاره به جنگ اوکراین، تحولات مرتبط با آن را نشانه ای از بهره برداری صرف برخی قدرت ها از حقوق بشر و استفاده ابزاری از آن علیه برخی از دیگر کشورها دانست.

وزیر امور خارجه ونزوئلا هم در این دیدار، ایران و ونزوئلا را دو شریک مهم در عرصه دو جانبه و

بین المللی دانست و همکاری دو کشور در چارچوب مجمع دوستان منشور را مهم ارزیابی کرد و تقویت آن را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه با طارق العیسامی معاون اقتصادی رئیس جمهوری و وزیر نفت ونزوئلا هم دیدار و درباره موضوعات مورد علاقه گفتگو کرد .

امیر عبداللهیان در این دیدار بر توسعه و تقویت همکاری ها با ونزوئلا، به ویژه اجرای تفاهمات تاکید کرد و خواستار رفع موانع و چالش ها و سرعت بخشیدن به روند همکاری ها شد.

وزیر نفت ونزوئلا هم با اشاره به تجربیات فراوان ایران در حوزه انرژی و فنی، برای انتقال این تجربیات به ونزوئلا و همکاری نزدیکتر در حوزه نفت ابراز تمایل کرد و همکاری در این زمینه را موجب ارتقای جایگاه دوکشوردرسطح جهان برشمرد.

طرفین همچنین سند راهبردی امضا شده در سفر مادورو به تهران را به عنوان نقشه راه روابط ایران و ونزوئلا معرفی کردند و به سرعت بخشیدن اجرای تفاهمات گذشته و استفاده از فرصت ها تاکید کردند.

وزیر خارجه با رئیس مجلس ملی ، معاون رئیس‌جمهوری و چند تن از وزرای ونزوئلا یی هم دیدار و گفتگو کرد.

نسخه مناسب چاپ