ساترا حامی صنعت نمایش خانگی است
در پاسخ به یادداشت «تذکر رهبری و ماجرای حذف رقبای تلویزیون!» منتشر شده در تاریخ ۱۳ر۱۱ر۱۴۰۱ در روزنامه اطلاعات، به اطلاع می‌رساند مکاتبات ساترا با فیلیمو به عنوان یکی از ۳۳۷ سکوی دارای مجوز نشان می‌دهد، این سازمان قبل از انجام مکاتبه ریاست محترم سازمان صدا و سیما با رئیس جمهور محترم، با تعاملی‌ترین شکل ممکن با سامانه نمایشی فیلیمو مکاتبه کرده است. نامه‌های ارسالی ساترا به فیلیمو که توسط خبرگزاری تسنیم و روزنامه‌های جام‌جم و کیهان منتشر شده است، بیانگر لحن تعاملی سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر است. با اینحال فیلیمو به صورت مستمر و متوالی تاکنون چندین سریال را بدون دریافت مجوزهای قانونی منتشر کرده است که این امر منجر به رقابت غیرقانونی با ۳۳۶ سکوی دیگر دارای مجوز از ساترا شده است و اعتراض بسیاری از سکوهای دیگر را در پی داشته است.

لازم به ذکر است صدور مجوز تولید برای ۴۰ سریال مشروط به انجام مراحل استعلام برای عوامل و همچنین انتشار مجموعه سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی که هم‌اکنون از سکوهای متنوع نظیر نماوا، روبیکا، فیلم‌نت، فیلم‌ناب، اپیزود، دیجیاتو، هاشور، گپ‌ فیلم، کاناپه و… در حال پخش است، بیانگر رویکرد مثبت ساترا و سازمان صداوسیما نسبت به صنعت نمایش خانگی است.

علاوه بر این در سال جاری مجموعه امکانات سازمان صداوسیما و ساترا برای حمایت از صنعت نمایش خانگی بسیج شده است که در ذیل به برخی از این موارد اشاره می‌شود:

۱٫ تهیه و عرضه بسته‌های حمایتی محتوایی: امکان استفاده از محتواها، سریال‌ها و آثار سینمایی صداوسیما که مورد اقبال عموم واقع شده است یا محتواهایی که حق پخش آن‌ها توسط سازمان صداوسیما خریداری شده است برای سکوهای دارای مجوز فراهم شده است.

۲٫ فراهم نمودن امکان استفاده از قاب اختصاصی (آی‌فریم) شبکه‌های سیما: ساترا این امکان را برای رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر فراهم نموده است که به اقتضای مناسبت یا درخواستشان و مبتنی بر نظام رتبه‌بندی، آی‌فریم شبکه‌های تلویزیونی را به صورت زنده پخش کنند تا سبد محصولاتشان کامل شود.

۳٫ برنامه‌سازی برای معرفی ظرفیت‌های رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در کشور: تولید و انتشار برنامه «صمیمانه» با هدف هم‌افزایی پلتفرم‌‌ها با یکدیگر، فراهم کردن فضای گفت‌وگو میان پلتفرم‌ها، متخصصان و سازمان‌های تخصصی مرتبط با مأموریت هر پلتفرم و مسئولان ساترا و استفاده از ظرفیت‌ فضای مجازی و شبکه‌های تلویزیونی برای معرفی رسانه‌های دارای مجوز از ساترا، همچنین تولید و پخش نخستین برنامه تخصصی نقد و بررسی سریال‌های نمایش خانگی از روز پنجشنبه ۱۳ بهمن‌ماه امسال هر هفته پنج‌شنبه‌ها، ساعت۱۹:۳۰ از شبکه رادیو نمایش، بررسی مسائل صوت و تصویر فراگیر و نمایش خانگی در روزهای چهارشنبه ساعت ۲۰ از رادیو گفت‌و‌‌گو، ایجاد یک آیتم ثابت برای موضوعات حوزه صوت و تصویر فراگیر در شبکه‌های ۳ و ۵ سیما، از جمله اقداماتی است که در سال جاری مورد توجه سازمان صدا و سیما واقع شده است.

۴٫ برگزاری نمایشگاه رصتا: انشاء‌الله ساترا در راستای رسالت حمایت‌گری و به منظور معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در کشور و هم‌افزایی هر چه بیشتر سازمان صداوسیما و رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر و سایر اجزای زیست‌‌بوم، نمایشگاهی را با عنوان رصتا در هفته دوم اسفندماه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران با حضور سکوها و رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر سراسر کشور برگزار خواهد کرد.

۵٫ ارائه خدمات مشاوره رایگان: برای اصلاح سناریوی آثار متقاضی مجوز تولید با هدف تولید آثاری جذاب و سالم و حمایت تنظیم‌گرانه از آثار تولیدی سکوها.

۶٫ حفاظت از حقوق مالکیت فکری رسانه‌ها: رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر، می‌توانند برنامه‌های اختصاصی خود را به ساترا اعلام کنند و خواهان حفاظت از حقوق مالکیت فکری شوند.

۷٫ انجام توافق با معاونت علمی ریاست جمهوری: برای تسهیل شرایط تبدیل رسانه‌‌های صوت و تصویر فراگیر به شرکت‌های دانش‌بنیان صورت گرفته است.

۸٫ آموزش و توانمندسازی رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر. طراحی و اجرای دوره‌های آموزشی برای دارندگان مجوز موقت از جمله مواردی است که به صورت مستمر مورد توجه ساترا است.

۹٫ ایجاد مرکز نوآوری رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر: ساترا، از سال ۱۳۹۹ مرکز نوآوری رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر (آومیک) را تاسیس نموده است.

۱۰٫ تعامل مستمر با رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر: معاونت‌های مختلف ساترا روزانه تعاملات مستمری با رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر از جمله رسانه‌های نمایش خانگی دارند که برخی از این تعاملات در فضای رسانه‌ای منعکس شده است. به عنوان نمونه علی سرتیپی مدیر فیلم‌نت در مردادماه سال جاری گفت: «فضای تعاملی بین ساترا و پلتفرم‌ها برقرار است. در مورد بازبینی و پخش، تحول و تعامل بسیار خوبی در جریان است و شرایط مطلوبی در روابط فعلی ساترا با رسانه‌های نمایش خانگی، وجود دارد.»

بنابراین با تبیین رویکرد تعاملی ساترا به نظر می‌رسد شایسته است به این سوال پاسخ داده شود که حال اگر در این میان تنها یکی از ۳۳۷ سکوی دارای مجوز ساترا که از قضا مدیر آن‌هم به ملاحظات محتوایی مورد تأکید اسناد بالادستی، علم دارد، تعمداً قوانین را نقض کرده و نسبت به تولید و انتشار محتوای آسیب‌ر‌سان فاقد مجوز اقدام می‌کند، چه باید کرد؟ آیا نهاد تنظیم‌گر نباید نسبت به نقض آشکار قوانین واکنشی نشان دهد؟

نسخه مناسب چاپ