«پرویز مشرف» رئیس جمهوری سابق پاکستان درگذشت
 

سرویس خارجی: ژنرال پرویز مشرف، رئیس جمهوری سابق پاکستان در بیمارستانی در دوبی درگذشت.

مشرف ۷۹ساله به دلیل بیماری در بیمارستان آمریکایی دوبی بستری بود.وی در سال ۲۰۱۸در امارات به بیماری نادر و غیرقابل درمان «آمیلوئیدوز» مبتلا شد. آمیلوئیدوز یک بیماری نادر است که زمانی رخ می‌دهد که پروتئین غیرطبیعی در اندام ها انباشته شده و در عملکرد طبیعی اختلال ایجاد کند. ژنرال مشرف در مارس ۲۰۱۶به بهانه مداوا به دوبی رفته بود.مشرف ۱۱اوت ۱۹۴۳در دهلی‌نو پایتخت هند به دنیا آمد. او که در سال ۱۹۹۹با یک کودتا قدرت را در پاکستان به دست گرفت، از سال ۲۰۰۱تا ۲۰۰۸به عنوان رئیس‌جمهوری پاکستان فعالیت کرد.مشرف در سال ۱۹۴۷، زمانی که پاکستان از هند جدا شد، با خانواده‌اش از دهلی‌نو به کراچی نقل مکان کرد. او پسر یک دیپلمات حرفه‌ای بود و طی سال‌های ۱۹۴۹–۱۹۵۶در ترکیه زندگی می‌کرد.او سال ۱۹۶۴به ارتش پیوست، از دانشکده فرماندهی و ستاد ارتش در کویته فارغ التحصیل شد و در کالج سلطنتی مطالعات دفاعی لندن شرکت کرد. او تعدادی انتصاب در واحدهای توپخانه، پیاده نظام و کماندویی داشت و همچنین در دانشکده ستاد در کویته و در جناح جنگ دانشکده دفاع ملی تدریس کرد.ارتشبد مشرف در جنگ‌های ۱۹۶۵و ۱۹۷۱پاکستان با هند شرکت کرد. نخست‌ وزیر نواز شریف در اکتبر ۱۹۹۸او را به ریاست نیروهای مسلح منصوب کرد.

حمله به کشمیر هند

گفته می شود مشرف نقشی کلیدی در تهاجم به بخش تحت کنترل هند در منطقه مورد مناقشه کشمیر در تابستان ۱۹۹۹ایفا کرد. تحت فشار بین‌المللی، شریف بعدا به سربازان دستور داد تا به قلمرو تحت کنترل پاکستان عقب نشینی کنند که این اقدام، ارتش را عصبانی کرد. در ۱۲اکتبر ۱۹۹۹، زمانی که مشرف در خارج از کشور بود، شریف او را برکنار کرد و سعی کرد از فرود هواپیمای حامل مشرف در فرودگاه کراچی جلوگیری کند. با این حال، نیروهای مسلح کنترل فرودگاه و دیگر تأسیسات دولتی را به دست گرفتند و شریف را خلع و راه را برای ریاست یک دولت نظامی برای مشرف هموار کردند. اگرچه مشرف عموماً دارای نظرات معتدلی بود و وعده بازگشت نهایی به حکومت غیرنظامی را داد، قانون اساسی را به حالت تعلیق درآورد و پارلمان را منحل کرد. او شورای امنیت ملی را تشکیل داد که متشکل از افراد غیرنظامی و نظامی بود تا پاکستان را در دوره موقت اداره کند. او در اوایل سال ۲۰۰۱ریاست جمهوری را بر عهده گرفت و بعداً تلاش کرد با هند بر سر منطقه کشمیر توافق کند.

تلاش‌های اصلاح‌طلبانه

ریاست‌جمهوری او به دلیل رشد سریع اقتصادی و تلاش‌های اصلاح‌طلبانه‌اش، در سراسر جهان مورد تحسین قرار گرفت. او قوانینی را برای حمایت از حقوق زنان به اجرا گذاشت و برای اولین بار به کانال‌های خبری خصوصی اجازه فعالیت داد.پس از حملات ۱۱سپتامبر در سال ۲۰۰۱در ایالات متحده و متعاقب آن حمله ایالات متحده به افغانستان در اواخر همان سال، دولت ایالات متحده روابط نزدیکی با مشرف در تلاش برای ریشه کن کردن افراط‌گرایان در منطقه مرزی افغانستان و پاکستان ایجاد کرد. مشرف پس از این حملات به نیروهای آمریکایی اجازه داد تا هواپیماهای بدون سرنشین مسلح را از پایگاه‌های مخفی در خاک پاکستان به پرواز درآورند که این عملیات‌ها هزاران کشته برجای گذاشتند؛ برای اولین بار در تاریخ پاکستان او به نیروهای داخلی دستور داد به مناطق قبیله‌ای بی‌قانون این کشور در امتداد مرز افغانستان بروند.

سرکوب مخالفان

اما استفاده سنگین او از ارتش برای سرکوب مخالفان و همچنین حمایت مستمر او از ایالات متحده در مبارزه با القاعده و طالبان افغانستان بود که در نهایت به سقوط او منجر شد. او تا سال ۲۰۰۸رئیس جمهوری بود و تا زمان بازنشستگی در سال ۲۰۰۷در سمت فرماندهی ارتش باقی ماند. مشرف در تمامی دوران ریاست جمهوری خود برای لیبرالیسم اجتماعی و همچنین آزادسازی اقتصادی فشار آورد و اتحادیه های کارگری را نیز ممنوع کرد.

دست داشتن در ترور بوتو

مشرف در پرونده ترور بی نظیر بوتو، نخست وزیر سابق پاکستان و پرونده قتل روحانی مسجد سرخ، فراری اعلام شد. مشرف که از سال ۱۹۹۹تا ۲۰۰۸بر پاکستان حکومت می کرد، در سال ۲۰۱۹به دلیل تعلیق قانون اساسی به خیانت بزرگ متهم و به اعدام محکوم شد. حکم اعدام او بعداً به حال تعلیق درآمد.

نسخه مناسب چاپ