قالیباف: حل مشکل جهانی گرد و غبار نیازمند ائتلاف بین المللی است
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: چنانچه برای مساله مشترک جهانی گرد و غبار راهکاری مشترک جهانی اندیشیده نشود، آینده طوفان‌های گرد و غبار نامشخص و نگران کننده است.

به گزارش ایرنا، محمد باقر قالیباف دیروز به شکل برخط در نشست پایش گرد و غبار در منطقه منا (خاورمیانه و شمال آفریقا)، گفت: تغییرات اقلیمی، طوفان‌های گردو غبار غرب آسیا و شمال آفریقا را باعث شده است. این پدیده علاوه بر تهدیدات جدی برای سلامت و زندگی اجتماعی، اقتصاد کشورها را هم به شدت با تهدید مواجه ساخته و کشورهای منطقه مبالغ نجومی را در زمینه اقتصادی از دست می‌دهند. در این میان سیاست برخی کشورها که حوزه بالادست آبی را در اختیار دارند باعث کاهش جریان آب رودخانه‌های اصلی منطقه و در پی آن خشکی زمین‌ها در پایین دست شده است.

قالیباف تاکید کرد: قطعا مقابله با این پدیده نیازمند برخی اقدامات در سطح بین المللی در کنار اقدامات داخلی کشورها است. باید یک ائتلاف بین المللی برای هماهنگی اقدامات به منظور مقابله با تاثیرات ریزگردها ایجاد شود. ما از راهکارهایی که نمایندگان محترم به آن برسند و به ویژه بر پیگیری اجرای برنامه مشترک کنوانسیون UNFCCC حمایت می‌کنیم. ما بر تبادل دانش بومی برای سازگاری با تغییرات اقلیمی تاکید ویژه داریم. حرکت جمعی باید با محوریت سازگاری و

تاب آوری در موضوعات تغییر اقلیم باشد و به منظور تقویت و حمایت از این قبیل اقدامات چندجانبه ایران و مجلس شورای اسلامی از هرگونه همکاری مشترک استقبال خواهند کرد.

نشست پایش گرد و غبار در منطقه منا (خاورمیانه و شمال آفریقا) با موضوع مقابله با بیابان‌زایی و طوفان‌های گردوغبار در منطقه منا به منظور جستجوی راه های افزایش همکاری بین دولت‌ها با میزبانی مشترک فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی و مجلس فنلاند روز دوشنبه به صورت برخط برگزار شد.

نسخه مناسب چاپ