سخنگوی وزارت خارجه:
اعطای نشان شهریار، مشوقی برای معرفی زبان و ادب فارسی است
 

سرویس شهرستان ها: سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به غنای فرهنگ و ادب ایران زمین، گفت: اعطای جایزه ارزشمند «نشان شهریار» برای پژوهشگران خارجی مشوقی برای شناخت و معرفی زبان و ادب فارسی برای تمام جهانیان است.

به گزارش ایرنا، ناصر کنعانی در مراسم هفتمین دوره اعطای جایزه «نشان شهریار» به برگزیدگان در دانشگاه تبریز، افزود: پاسداشت مفاخر و شخصیت های ادبی و علمی در کشور نشان برجسته ای از اقبال و توجه به داشته های فرهنگی است.

وی با اشاره به مقام علمی و ادبی و شعری استاد شهریار تاکید کرد: استاد شهریار بدون تردید یکی از نام آواران عرصه فرهنگ، زبان و ادب فارسی است و به همین علت در تقویم رسمی جمهوری اسلامی به منظور ارج نهادن به جایگاه این شاعر بزرگ روز ۲۷شهریور سالروز درگذشت او را به نام روز ملی شعر و ادب فارسی نامگذاری کرده اند.

زبان و ادب فارسی عامل وحدت بخش ایرانیان است

کنعانی زبان و ادب فارسی را یکی از مهمترین عناصر هویت و عامل وحدت بخش ایرانیان دانست و گفت: زبان فارسی نه فقط از مرزهای جغرافیایی کشور عبور کرده است، بلکه در ورای مرزهای سیاسی در آسیای مرکزی، شبه قاره هند، شمال افریقا و بالکان جایگاه تاریخی ویژه ای دارد.

سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان این که بی تردید زبان فارسی عامل دوستی و وحدت این مرز و بوم است، افزود: حتی مهاجمان به این کشور در دوره مغولان هم همین که با زبان و ادب فارسی آشنا شدند شیفته این زبان و مغلوب فرهنگ و ادب غنی ایران شدند.

کنعانی آثار فارسی باستانی به جا مانده را گواهی بر عظمت و غنای تاریخی زبان و ادب فارسی دانست و گفت: جایزه جهانی «نشان شهریار» نشانه ای گویا از تجلیل خالقان آثار ارزشمند بدیع فارسی بوده و این اقدام برای رشد و شکوفایی ادبیات فارسی و حمایت از پژوهشگران عرصه ادب و فرهنگ فارسی در سراسر جهان است.

وی تاکید کرد: وزارت امور خارجه ایران هم با توجه به رسالت و وظیفه خویش در حمایت از گسترش زبان فارسی اهتمام خود را بر پشتیبانی از تمام ایران شناسان و فعالان فرهنگ ایرانی در خارج از کشور قرار داده است.

شهریار شاعری فراملی است

رئیس دانشگاه تبریز هم در این مراسم با بیان این که صحبت درباره شهریار سخت است، اظهار داشت: سرزمین ایران مهد علم و دانش و خردورزی با پیشینه طولانی است و ادبا و شاعران زیادی بر تارک این سرزمین می درخشند.

صفر نصراله زاده با بیان این که ترکیب معجونی از اقوام و فرهنگ ها در ایران وجود دارد، ادامه داد: سالیان درازی این اقوام و فرهنگ ها با آرامش و نیکی در کنار هم زندگی می کنند.

رییس دانشگاه تبریز شهریار را حلقه وصل تمام فرهنگ های ایران دانست و افزود: شهریار شاعری فراملی است و دایره نفوذ شعر شهریار در کشورهای همسایه و خاور دور هم چشمگیر است. به آذربایجان و تبریز افتخار می کنیم زیرا که شعرا و ادبای بزرگی از این خطه برخاسته و خاک این سرزمین شاعران بزرگی در دل خود دارد.

فرهنگ و ادبیات ایران و ترکیه اشتراکات بسیاری دارند

عضو هیات علمی گروه ادبیات فارسی دانشگاه آتاتورک هم گفت: فرهنگ و ادبیات ایران و ترکیه نقاط مشترک زیادی از جنبه های مختلف به وِیژه ادبی دارند و به یکدیگر بسیار نزدیک هستند.

پروفسور دکتر آسومان گوک هان افزود: سال های زیادی که در حوزه زبان و ادبیات فارسی و ادبیات کلاسیک و مدرن این زبان کار می کنم و به تازگی روی کتاب “ترلان و ماه کامل می شود” فریبا وفی تحلیلی انجام داده ام که به طور کتاب در ترکیه منتشر شده است.

وی تاکید کرد: زبان فارسی ادبیات بسیار غنی دارد و نویسندگان و شاعران بزرگی در این کشور بوده و هستند و همین موضوع من را به تحصیل و تحقیق در مورد این زبان، سوق داد و اکنون به عنوان هیات علمی در گروه زبان و ادبیات دانشگاه آتاتورک فعالیت می کنم.

گوک هان همچنین با اشاره به نوشته اش در مورد آثار شهریار و کتاب سهندیه وی و فضای معنوی و روحی که در دیدار شهریار با سهند ایجاد شده است، گفت: ادبیات ترکی آذربایجانی هم بسیار غنی است و شاعران بزرگی دارد و اگر بتوانم مطلبم در مورد شهریار را آغاز کنم کار بزرگی پیش رو دارم.

بنا به این گزارش در این مراسم، هفتمین «نشان شهریار» به ۴ پژوهشگر از کشور ترکیه، ۲پژوهشگر از ارمنستان و یک پژوهشگر ایرانی

اعطا شد.

دکتر اوزکان دایی ، دکتر آسمان گوکهان ، دکتر برنا کارگوزاوغلو، دکتر بولنت چاکماک از ترکیه، گارنیک گوری کیان و دکتر آسا طوریان از ارمنستان و دکتر مسعود صدر محمدی از ایران موفق به اخذ نشان شهریار شدند.

این نشان علمی و ادبی با رویکرد محوری دیپلماسی فرهنگی به پژوهشگران زبان، ادب و تمدن ایرانی اعطا می شود.

همسایه‌محوری اولویت دولت در سیاست خارجی است

سخنگوی وزارت امور خارجه در جمع خبرنگاران در تبریز با تاکید بر اهتمام این مجموعه برای توسعه روابط با کشورهای همسایه گفت: همسایه محوری اولویت و شعار اصلی دولت سیزدهم در سیاست خارجی است.

به گزارش ایرنا، ناصر کنعانی در جمع خبرنگاران در تبریز ، توسعه روابط با کشورهای همسایه زیر چتر امنیت مشترک را رویکرد محوری وزارت امور خارجه دانست و افزود: باید توجه داشت که در پرتو امنیت مشترک روابط اقتصادی و فرهنگی با کشورهای همسایه توسعه می یابد.

وی با اشاره به سیاست اصولی جمهوری اسلامی در توسعه مناسبات با همسایگان اظهار داشت: بدون تردید موضوع امنیت اجاره ای نیست و برای تامین آن باید همه کشورهای همسایه با یکدیگر همگرایی مناسب و مطلوب بر مبنای منافع مشترک را در اولویت قرار دهند.

کنعانی ادامه داد: شعار محوری دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی، همسایه محوری و توسعه مناسبات در فضای مشترک فرهنگی، اقتصادی و امنیتی با کشورهای حوزه شرق آسیا و همسایگان مرزی که حوزه بلافصل امنیتی جمهوری اسلامی محسوب می شوند، است.

وی گفت: سیاست جمهوری اسلامی در خصوص کشورهای بحران دار، حل بحران ، رفع تنش و همچنین رفع سوء تفاهمات است که در این میان توسعه روابط با کشورهای حاشیه خلیج فارس ادامه دارد.

نسخه مناسب چاپ