خاندوزی: جرایم بدهکاران بانکی در صورت تسویه تا اسفند بخشیده می شود
 

با هماهنگی انجام شده با مدیران بانک های دولتی، در صورتی که فردی به بانک بدهی و معوقه داشته باشد، اگر تا ابتدای اسفند اصل بدهی خود را بپردازد، جرائم وی بخشیده می شود.

این مطلب را سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی دیروز پس از خاتمه نشست هیأت دولت در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد و گفت: در صورتی که بدهکار کل مبلغ بدهی خود را به صورت نقدی تسویه کند، بانک مکلف است با اعطای اختیار به شعب و بدون نیاز به اخذ مجدد مصوبه در سطوح بالاتر، جرایم تاخیر تادیه را به صورت کامل ببخشد. این بخشودگی در تعهدات و تسهیلات غیر قرض‌الحسنه ۶ درصد و درتسهیلات قرض‌الحسنه ۸ درصد از وجه التزام را به صورت کامل از کل بدهی کسر می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در تسهیلات دارای اقساط متعدد ممکن است فقط بخشی از اقساط معوق شده باشد، تاکید کرد: در این صورت با بانک‌ها توافق شد که صرفاً با وصول مبلغ بدهی معوق شده (نه لزوماً کل بدهی قرارداد)، جرایم به صورت کامل بخشوده شده و مابقی اقساط در مواعد مقرر از پیش تعیین شده وصول خواهد شد.

وزیر اقتصاد همچنین با فرض عدم تمکن بدهکاران برای بازپرداخت کل بدهی تسهیلاتی گفت: اگر فردی صرفاً امکان پرداخت بخشی از بدهی خود را داشته و تقاضای امهال مابقی طلب بانک را داشته باشد، مشروط به پرداخت حداقل ۵۰ درصد مانده کل بدهی به عنوان پیش دریافت، به نسبت مبلغ پرداختی، جرایم تاخیر تادیه مشمول بخشودگی قرار گرفته و متعاقب آن در پایان دوره امهال، در صورت پرداخت کل بدهی، جرایم اقساط امهالی باقی مانده هم مورد بخشودگی قرار می‌گیرد.

وی همچنین یادآور شد: در راستای کاهش پرونده‌های ارجاع شده به محاکم قضایی و تسریع در تسویه قراردادهای مطالباتی در صورت مراجعه مشتری و تسویه نقدی بدهی، مفاد نامه شماره پیشین وزارت امور اقتصادی و دارایی در مورد استرداد سود دریافتی مازاد بر مصوبات شورای پول و اعتبار این بسته باید کاملاً رعایت شود و سود مازاد افراد مشمول بخشیده خواهد شد.

خاندوزی با اشاره به اینکه استفاده از مزایای این بسته مشمول بدهکارانی می‌شود که بدهی آنها تا تاریخ ۳۰ دی‌ ۱۴۰۱ غیرجاری بوده و بدهی خود را تا تاریخ ۳۱ خرداد ۱۴۰۲ در قالب این بسته پرداخت کنند، گفت: بانک‌ها برای تسهیل در اجرای این بسته می‌بایست اختیار ارکان ذی‌صلاح در خصوص بخشودگی‌های یاد شده را به صورت کامل به رؤسای شعب تفویض کنند.

گفتنی است بانک‌های ملی، سپه، مسکن، کشاورزی، صادرات، ملت، تجارت، رفاه، صنعت و معدن، توسعه صادرات، توسعه تعاون، پست بانک و قرض‌الحسنه مهر ایران مشمول این توافقنامه هستند.

امکان دسترسی به سایت‌های اطلاع رسانی که ایران را تحریم کرده اند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم به خبرنگاران گفت: امکان دسترسی به سایت‌هایی که ایران را تحریم کرده اند، فراهم شد.

عیسی زارع پور افزود: با هدف رفع نیاز برنامه نویسان و محققان به سایت ها و سرویس هایی که مردم ایران را تحریم کرده اند و آی‌.پی های ایران را پوشش نمی دهند، سرویسی راه اندازی شده است تا ۲۰۰سرویس پرکاربرد را در دسترس کاربران قرار دهد.وی درباره بهبود استفاده از اینترنت در فضای فیلتر شده توسط کشورهای خارجی افزود: بیش از هزار سایت و سرویس اطلاع رسانی برای مردم کشور تحریم شده است که بسیاری از این ابزارها و سرویس‌ها مورد نیاز مشترکان است و در شرایط فعلی دسترسی به آنها توسط فیلتر شکن انجام می‌شود که سرعت استفاده را کند می کند. اما از امروز با کمک بخش خصوصی و نخبگان، سرویسی راه اندازی شده است که امکان دسترسی به تمام سایت‌های تحریمی را فراهم خواهد کرد.

وزیر ارتباطات با اظهار اینکه این امکانات در سایتی به آدرس ۴۰۳٫ onlineدر دسترس قرار گرفته است و برای دوستان حرفه‌ای ۲۰۰سرویس پرکاربرد امکان دسترسی فراهم شده است، گفت: مسائل مربوط به سخت افرازهای لازم و پهنای باند را برای پیام‌رسان های داخلی فراهم کردیم که حتی با شماره‌های خارجی هم امکان استفاده از آنها فراهم شده است و امیدواریم برای اینکه مردم از قابلیت‌های این پیام رسان‌ها مطلع شوند، رسانه‌ها اطلاع رسانی لازم را انجام دهند.

استقبال مردم از جشنواره فیلم فجر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم پس از خاتمه جلسه هیأت دولت در گفتگو با خبرنگاران استقبال مردم از جشنواره فیلم فجر را خوب توصیف کرد و افزود: در برخی شهرهای بزرگ، بلیت فیلم ها به دلیل تقاضای بالای مردم نایاب شده است و تقاضای زیادی هم برای نمایش فیلم در شهرهای خارج از مراکز استان‌ها داریم.

محمدمهدی اسماعیلی با اشاره به اینکه جشنواره فجر با رونقی بیشتر از سال های پیش در حال پیگیری است و در این جشنواره ۷۵فیلم ثبت نام کردند،گفت: برای سال آینده، سال پررونقی برای سینما پیش‌بینی می‌کنیم و با قضاوتی که داوران دارند، کیفیت فیلم‌ها در مجموع از همه دوره ها بالاتر است؛ هرچند ممکن است به لحاظ مسائل زیبایی شناختی اختلافاتی باشد اما همه آنهایی که سال هاست در این عرصه هستند، معتقدند که معدل بسیار خوب است.

وی افزود: بیش از ۱۰کارگردان کار اولی و دو خانم کارگردان کار اولی داریم که رویش های این جشنواره هستند، در حالی که سالها بود کارگردان خانم در بخش داوری آثار نداشتیم و این از مزایای کار است.

انتظار رفتار حرفه ای از آژانس بین المللی انرژی اتمی

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هم به خبرنگاران گفت: از مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این انتظار را داریم که رفتار حرفه‌ای خود را همچنان حفظ کند و بخشی از جریان فشار علیه کشور ما نباشد.

محمد اسلامی درباره پیشرفت های کشورمان در فناوری صلح آمیز هسته ای گفت: طرح های مربوط به کاربرد پرتوها، توسعه ظرفیت‌های فناوری هسته‌ای و گسترش آن در زمینه‌های سلامت، کشاورزی، محیط زیست و صنعت در حال اجراست.

وی افزود: تامین ۲۰درصدی برق کشور از طریق انرژی هسته‌ای هم در افق ۲۰ساله تحقق می‌یابد که اکنون سایت‌های مورد نیاز آن شناسایی و ظرفیت‌های ساختاری تشکیل شده و مذاکرات و بررسی‌ها در حال پیشرفت است.

تکذیب دریافت عوارض نگهداری قبور

از سوی دیگر، شهردار تهران ادعای مطرح شده در رسانه ها مبنی بر اخذ عوارض از قبور را خلاف واقع دانست و گفت: موضوع درباره دریافت هزینه نگهداری از آرامگاه های خانوادگی است و شامل بقیه قبور نمی شود.

علیرضا زاکانی گفت: از سابق رسم بر این بوده که شهرداری به خاطر ارائه خدمات به آرامگاه های خانوادگی سالانه هزینه‌ای دریافت می کرد که اکنون در سرفصل و چارچوب برنامه وزارت کشور نیست که بخواهد آن را اجرا کند.

وی ادامه داد: مسئولان بهشت زهرا به اشتباه در پیش نویس لوایح خود این را مطرح کردند و من هیچ اطلاعی در این خصوص نداشتم و لذا گفتم که آن را حذف کنند زیرا این خلاف قانون و قاعده است.

صرفه‌جویی ارزی ۲ میلیارد دلاری در تحقیقات نفتی

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری هم پس از خاتمه جلسه هیأت دولت از انعقاد قرارداد کلان این معاونت با وزارت نفت خبر داد که صرفه‌جویی ارزی ۲ میلیارد دلاری به همراه دارد.

روح الله دهقانی فیروزآبادی گفت: تخصیص ۷۰۰ میلیارد تومان تامین مالی بانک ملی در قالب تبصره ۱۶ قانون بودجه برای ۲۸ صندوق پژوهش و فناوری که در جلسه اخیر دولت به تصویب رسید،اتفاق مبارکی بود.

وی همچنین با اشاره به اینکه صنعت نفت برای ورود به حوزه‌های فناورانه عزم خود را جزم کرده است، امضاء این توافق‌نامه را در راستای همکاری برای بومی سازی و تولید داخل و دستیابی به ۱۵ قلم از تجهیزات گلوگاهی دانست و افزود: وزارت نفت با همه توان برای اجرای این توافقنامه پای کار است و پس از آن باید دو بخش دیگر یعنی شبکه شرکت‌های دانش‌بنیان و دیگری شبکه سیستم تأمین مالی تکمیل شود تا محصولات مورد نظر بومی‌سازی شوند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: در سال‌های گذشته به کمیت خوب و تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان رسیده‌ایم که این کمی‌سازی برای توسعه زیست‌بوم شکل گرفته است، اما در مراحل بعد به ابرشرکت‌هایی نیاز داریم که از تعداد بسیار زیادی شرکت‌های بهره‌بردار تشکیل شده‌اند.

وی اظهار داشت: در هر کشور حداکثر ۱۰ شرکت بزرگ که نماد فناوری هستند، وجود دارد که امیدواریم در کشور خودمان هم شاهد حضور این شرکت‌های بزرگ باشیم.

شایان ذکر است: بر اساس این توافق‌نامه که به امضای معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و وزیر نفت رسید، بخشی از نیازهای فناورانه صنعت نفت از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بومی‌سازی می‌شود.

در همین حال، وزیر نفت هم با تأکید بر اینکه صنعت نفت به هر عهدی که با سازندگان داخلی بسته، پایبند است و تمام و کمال از آنها حمایت می‌کند، گفت: در صورت رعایت استانداردهای این صنعت در ساخت تجهیزات این توان را داریم که خرید کالاهای ساخت داخل را دو تا چهار سال تضمین کنیم.

جواد اوجی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از نظر مجموع ذخایر نفتی و گازی در دنیا رتبه نخست را دارد، اظهار داشت: از ابتدای آغاز به‌کار دولت سیزدهم تلاش کردیم از دانش روزآمد دنیا و تجهیزات جدید در صنعت نفت استفاده کنیم، از آن زمان تاکنون زمینه ساخت داخل ۲۵۰ قلم کالا مهیا شده و تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان از ۱۵۰ به ۵۵۰ شرکت رسیده است.

وزیر نفت با اشاره به امکان تحقق ظرفیت تولید روزانه ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت با توجه به ذخایر موجود گفت: حداقل روزانه ۹۰۰ هزار بشکه از ظرفیت افزایش تولید نفت را می‌توان از طریق ازدیاد برداشت نفت با روش‌های دانش‌بنیان محقق کرد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون حدود ۷۰ درصد نیازهای صنعت نفت در داخل تأمین می‌شود و ان‌شاءالله ۳۰ درصد باقی‌مانده هم بومی‌سازی خواهد شد، اظهار داشت: در هفته‌های آینده هم توافق‌نامه‌ای با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای احیای چاه‌های کم بازده امضا می‌شود. بر اساس این توافق، بخشی از پروژه احیای چاه‌های کم‌بازده به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری واگذار می‌شود که تحقق این پروژه کاهش هزینه خوبی برای وزارت نفت خواهد داشت.

افزایش ۱۰۰درصدی حق اولاد و ۵۰درصدی حق عائله مندی

رئیس سازمان اموراداری و استخدامی هم پس از نشست دیروز هیأت وزیران گفت: مکلف هستیم حق اولاد را ۱۰۰درصد و حق عائله‌مندی را ۵۰درصد برای سال ۱۴۰۲افزایش دهیم.

میثم لطیفی افزود: در آذر گذشته اولین افزایش اتفاق افتاد و بر اساس آن حق عائله‌مندی ۶۰۰هزار تومان و حق اولاد ۲۰۰هزار تومان اضافه شد. در عین حال پیشنهاد در لایحه بودجه سال آینده، ۹۰۰هزار تومان حق عائله‌مندی و ۴۰۰هزار تومان حق اولاد است.

وی ادامه داد: با همکاری مجلس، تحت عنوان یک ردیف جدید در احکام کارگزینی با نام ترمیم حقوق که قبلاً افزایش پیدا کرد؛ پیشنهاد برای امسال هم به همین صورت بود که انجام شود. در نتیجه به جای تغییر ضریب حقوق، ترمیم حقوق را تقویت کنیم و رقم را برای همه یکسان افزایش دهیم که مورد بحث قرار گرفت.

رئیس سازمان اموراداری و استخدامی خاطر نشان ساخت: سازمان برنامه معتقد بود همان ۲۰درصد را روی احکام افزایش دهیم. برداشت ما این بود که اگر بخواهیم نظام عادلانه را داشته باشیم به مرور زمان باید از این الگوی ردیف جدید ترمیم حقوق استفاده کنیم تا بتوانیم فضا را مدیریت کنیم تا فاصله حداقل و حداکثر را در بخش دولتی نسبت به آنچه که الان است، کمتر کنیم.

وی تأکید کرد: پیشنهاد ما افزایش ۲ میلیون تومان معادل ۶۰۰۰امتیاز بود و برای همه کارکنان دولتی این مقدار اضافه می‌شد که البته از نظر میزان بودجه معادل همان ۲۰درصد افزایش حقوق است ولی در نهایت پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه تصویب شد.

نسخه مناسب چاپ