وزیرجهادکشاورزی:۴۰ میلیون نهال اسفند غرس می‌شود
 

وزیر جهاد کشاورزی از مثبت شدن رشد بخش کشاورزی و رسیدن به رشد ۱ر۱ درصدی در نیمه نخست امسال در مقایسه با رشد منفی ۴ر۲ درصدی نیمه نخست سال گذشته خبرداد و گفت: در اسفند امسال ۴۰ میلیون اصله درخت در کشور خواهیم کاشت و با برنامه‌ریزی که در نهالستان‌های کشور انجام می‌شود، ما ظرفیت تولید ۴۰۰ میلیون نهال در کشور را داریم.

به گزارش ایرنا، سیدجواد ساداتی‌نژاد در یک برنامه تلویزیونی شبکه خبر با اشاره به رشد ۲۲ درصدی تولید غلات بخصوص گندم و رشد ۶۰ درصدی خرید تضمینی گندم در دولت سیزدهم، اظهار داشت: ما در سال انتهایی دولت قبل با شرایط خشکسالی مشابه، ۵ر۴ میلیون تن خرید گندم داشتیم که این عدد به ۵ر۷میلیون تن رسید و میزان تولید گندم هم به ۵ر۱۱ میلیون تن افزایش یافت.

وی با اشاره به توسعه ۱۶۰ درصدی مساحت طرح جهش دیم در کشور گفت: این طرح در سال پایانی دولت قبل در حدود یک میلیون هکتار بود که در سال زراعی گذشته به ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار رسید و امسال طرح جهش دیم در سطح ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اجرا می شود.

وزیر جهاد کشاورزی درادامه به رشد ۷ درصدی محصولات باغبانی کشور اشاره و تصریح کرد: در تولیدات باغی از ۲۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ۲۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تن رسیده‌ایم و حتی امسال در بعضی محصولات باغی همچون زیتون بالای ۱۰۰ درصد رشد تولید داشتیم. در گیاهان دارویی هم با رشد ۱۷ درصدی تولید در سال اول دولت فعلی از ۳۳۹ هزار و ۸۳۵ تن به ۴۱۸ هزار و ۳۵۰ تن دست یافته‌ایم.

وی ادامه داد: در احداث گلخانه با رشد ۵ر۱۲درصدی از ۲۰ هزار و ۶۶۹ هکتار در انتهای دولت قبل به ۲۳ هزار و ۲۳۸ هکتار، در محصولات آبزی با رشد ۲۳ درصدی تولید از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن و در پرورش ماهی در قفس با رشد ۲۵ درصدی، از ۱۲ هزار تن به ۱۵ هزار تن در دولت سیزدهم رسیده‌ایم و در شیر خام هم ۷ درصد افزایش تولید داشتیم.

ساداتی‌نژاد کشاورزی قراردادی را یکی از برنامه‌های دولت در حمایت از تولید و رسیدن به خودکفایی دانست و گفت: کشاورزی قراردادی که بخش خصوصی میدان‌دار آن است، در سال اول دولت یعنی مهر ۱۴۰۰ در سطح ۲۵۰ هزار هکتار گندمزارهای کشور با ارائه کود و انجام بیمه کشاورزان آغاز شد و مورد استقبال قرار گرفت و امسال به یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار کشت قراردادی در گندم رسیدیم.

وی افزود: کشاورزی قراردادی مدرن‌ترین ابزار در دنیای امروز برای رشد تولید، افزایش عملکرد و ارتقای معیشت کشاورز است. این کشت به صورت آزمایشی در محصول برنج هم انجام شده و توسعه خواهد یافت.

وزیر جهاد کشاورزی پایداری امنیت غذایی را از برنامه‌های اصلی دولت سیزدهم در بخش کشاورزی برشمرد و گفت: در حال حاضر حدود ۸۰ درصد مواد غذایی مورد نیاز در داخل کشورتامین می‌شود، بنابراین برای دستیابی به هدف ۹۵ درصدی در تولید محصولات اساسی در برنامه هفتم توسعه و اینکه دچار ناپایداری در فراوانی و میزان غذای تولیدی کشور نشویم، نیاز به سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی کشور داریم.

وی افزود: هم‌اکنون سهم بخش کشاورزی از تولید ناخالص داخلی ۷ر۱۱ درصد است و برای اینکه بخش کشاورزی بتواند رشد کند، باید به اندازه سهمش در تولید ناخالص داخلی سرمایه‌گذاری سالانه اتفاق بیفتد، در حالی که حداکثر سرمایه‌گذاری ما در طول سال‌های گذشته درکشاورزی ۴ درصد بوده، لذا تلاش ما در دولت سیزدهم آن است که سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی را توسعه داده و از سایر بخش‌ها سرمایه جذب کنیم.

این مقام مسئول همچنین از رشد ۸۰ درصدی تسهیلات بخش کشاورزی در ابتدای دولت سیزدهم خبر داد و گفت: در طول ۵ سال قبل از دولت سیزدهم ۵ هزار میلیارد تومان از محل تبصره ۱۸ و تسهیلات ارزان‌قیمت در بخش کشاورزی تسهیلات داده شده، اما در سال اول دولت سیزدهم ۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات ارائه شد.

وی به ابلاغ الگوی کشت در ابتدای سال زراعی جاری به استان‌ها اشاره و تصریح کرد: مهمترین بحث الگوی کشت، الزامات آن است. امسال برای اجرای الگوی کشت، ابزارهایی همچون کود را در اختیار کشاورزان قرار دادیم. یکی دیگر از تمهیدات ما در بودجه ۱۴۰۲ تخصیص ردیف اعتباری برای الگوی کشت است و امیدکه مجلس هم همراه باشد تا بتوانیم یارانه الگوی کشت را اختصاص دهیم.

ساداتی نژاد از روند نزولی تورم محصولات غذایی نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: در زمان آغاز به کار دولت سیزدهم و در شهریور ۱۴۰۰، تورم محصولات غذایی ۱ر۵ بود که این رقم در آذر امسال در خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها به صفر رسید اما در دی به دلیل نوسانات ارزی مجددا به ۴ درصد رسید که ما با بازاررسانی در تلاشیم تا تورم را کاهش دهیم.

وی در خصوص تنظیم بازار محصولات کشاورزی اظهار داشت: سیاست کلی ما در تنظیم بازار محصولات کشاورزی، واگذاری بازار به بخش خصوصی و اتحادیه‌ها است و این امر را در بحث تخم‌مرغ آغاز کرده‌ایم تا اتحادیه مربوطه متولی تنظیم و تولید محصول در بازار شود. در بحث مرغ گوشتی هم مذاکراتی را با اتحادیه مربوطه داریم تا بحث تولید تا بازار گوشت مرغ را هم واگذار کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: همچنین تنظیم بازار محصولاتی همچون شکر،‌ روغن و گوشت قرمز را به انجمن‌های مربوطه واگذار کرده‌ایم تا بازاررسانی بهتر و دقیق‌تر انجام شود و در سایر محصولات هم این کار انجام خواهد شد؛ بنابراین وزارت جهاد کشاورزی از سیاست خرید تضمینی به سیاست قیمت تضمینی کوچ می‌کند.

وی در ادامه ایجاد رصدخانه کشاورزی را از محورهای کاری دولت سیزدهم در بخش کشاورزی برشمرد و گفت: بخش کشاورزی از داده و اطلاعات دقیق برخوردار نیست بلکه داده های موجود حاصل برآورد کارشناسان پهنه‌های کشاورزی و مراکز خدمات است و این ضعف بخش کشاورزی است. اطلاعات برای هر بخش ضروری است زیرا وقتی داده و اطلاعات درست باشد، پیش‌بینی و برنامه‌ریزی دقیقی انجام می‌شود.

به گفته ساداتی نژاد، ایجاد رصدخانه کشاورزی بزرگترین حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده بخش کشاورزی است و در این راستا فاز اول رصد اطلاعات بخش کشاورزی را در پنج استان اصلی کشور آغاز کرده‌ایم و تا پایان کار دولت کامل می‌شود. با رصد اطلاعات‌، پیش‌بینی دقیق و برنامه‌ریزی درستی برای واردات و صادرات محصولات کشاورزی انجام خواهد شد و قبل از کمبود یا بیش‌بود تولید می‌توانیم برای واردات یا صادرات برنامه‌ریزی کنیم.

وی در خصوص کنترل بازار گوشت قرمز تصریح کرد: با بازاررسانی داخلی از استان‌های تولیدکننده گوشت، توزیع گوشت منجمد داخلی (دام ایرانی و عشایری با کیفیت) با قیمت ۱۵۵ هزار تومان و واردات گوشت از مبادی مختلف، آرامش را در بازار گوشت ایجاد می‌کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که ۱۳۵ میلیون هکتار حوزه‌های آبخیز کشور است و تاکنون در حدود ۳۵ میلیون هکتار از آن آبخیزداری انجام شده و در ۹۰ میلیون هکتارهم باید کار آبخیزداری انجام شود، گفت: ما باید سالی ۹ میلیون هکتار آبخیزداری در کشور انجام دهیم و اولین بحث این طرح تامین اعتبار است که تلاش می‌کنیم امسال بتوانیم از طریق صندوق توسعه ملی یا مولدسازی دارایی ها کار را پیش ببریم.

وی با بیان این که ایران طرح مردمی کاشت یک میلیارد اصله درخت را در دستور کار دارد و در این راستا سالانه ۲۵۰ میلیون اصله درخت در کشور کاشته می‌شود، از اجرای “طرح فجر تا فطر” برای ایجاد آرامش در بازار کالاهای اساسی بخش کشاورزی خبر داد و گفت: امسال به دلیل تقارن ایام نوروز و ماه مبارک رمضان و اوج مصرف، فروشگاه‌های زنجیره‌ای به مدت حدود سه ماه از ۱۲ بهمن تا عید فطر سود ۱۰ قلم کالای اساسی را صفر می‌کنند که این اقدام همراهی خوبی از سوی فروشگاه‌های زنجیره‌ای است که در دنیا هم رواج دارد. این طرح سپس برای ۳۳ قلم کالا توسعه خواهد یافت.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه امسال در حوزه باغبانی ۷ درصد رشد تولید داشتیم، بنابراین با افزایش عرضه، قیمت این محصولات کاهش می‌یابد، افزود: یکی از موضوعات مهمی که در دولت سیزدهم مورد پیگیری قرار گرفت، رفع مشکل صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای همسایه و بازارهای هدف بود. ما امسال بعد از ۱۶ سال توانستیم سیب به پاکستان صادر کنیم.

در صادرات مرغ به عراق، صادرات فلفل دلمه‌ای به روسیه و صادرات کیوی به هند هم مشکلات و ممنوعیت‌ها را رفع کردیم و در حال حاضر لبنیات، مرکبات و عسل به چین صادر می‌کنیم.

نسخه مناسب چاپ