‎نوسازی واحد‌های تخریب شده تا قبل از زمستان ۱۴۰۲‏
‎سرویس حوادث: رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر به خوی از مناطق زلزله‌زده این شهرستان دیدن کرد و در جریان اقدامات انجام شده و مسائل و مشکلات زلزله زدگان قرار گرفت‎.

‎به گزارش ایرنا، ‎محمدباقر قالیباف، پس از حضور در خوی، در محل استقرار اردوگاه‌های اسکان اضطراری در جمع مردم حاضر شد و درد دل‌های آنان را شنید‎. ‎دیدار از منازل مسکونی زلزله زده و کمپ‌های اسکان اضطراری زلزله زدگان و دریافت گزارش از مسئولان درباره اقدامات اجرایی از جمله برنامه‌های قالیباف در سفر به خوی بود‏‎.

‎قالیباف، با حضور در جمع مردم زلزله زده در کمپ شهید سلیمانی فیرورق گفت: دولت و مجلس با همه توان در کنار زلزله‌زدگان خوی هستند و تمامی تلاش‌های خود را برای کمک به مردم منطقه به کار می‌گیرند‎.

‎وی افزود: اعتبارات و تسهیلات خوبی برای کمک به ساخت و ساز مناطق زلزله زده در خوی از سوی دولت در نظر گرفته شده که طبق اخباری که دارم، تخصیص نیز داده شده است‎.

‎وی اضافه کرد: هم‌دولت، هم‌مجلس و هم مسئولان اجرایی و استانی به صورت مستمر پیگیر وضعیت زلزله زدگان هستند و امیدواریم بتوانیم گام‌های بلندی برای بهبود وضعیت زلزله‌زدگان برداریم‎.

‎قالیباف با بیان اینکه اسکان در این اردوگاه‌ها در شرایط آب و هوایی سخت است، ادامه داد: امیدواریم این سختی‌ها که در این هوای سرد بیشتر احساس می‌شود، به زودی رفع شود‏‎.

‎رئیس مجلس تاکید کرد: همه ما تلاش داریم که به زودی سختی‌ها را در مناطق زلزله زده برای مردم به حداقل برسانیم. همه تلاش ما این است که بتوانیم در ۶ یا ۷ ماه آینده خانه‌هایی را که تخریب شده است، از نو ساخته و ضمن تعمیر سریع منازل کمتر آسیب‌دیده، به آنانی همه که مستاجر بوده‌اند، کمک شود که در جای دیگری ساکن‌شوند‏‎. ‎وی با اشاره به برخی گلایه‌ها از نحوه توزیع اقلام و نیازمندی‌های زلزله زدگان افزود: این اشکالات را می‌پذیریم و تلاش می‌کنیم با مدیریت مناسب، این موارد رفع شود‎.

‎رئیس مجلس در پایان سفر به خوی در گفتگو با خبرنگاران گفت: براساس هماهنگی‌های انجام شده و تلاش مسئولان اجرایی بنا شده است تا قبل از شروع فصل سرد سال آینده، نوسازی منازل تخریب شده از زلزله در خوی به اتمام برسد و با توجه به وضعیت زمین باید توجه بیشتری در ساخت مسکن در منطقه خوی صورت گیرد‎.

‎وی اضافه کرد: اسکان موقت با تمهیدات ویژه در منطقه به خوبی صورت‌گرفته و مراحل آواربرداری نیز توسط بنیاد مسکن در مناطق روستایی و شهری شروع شده است‏‎.

‎قالیباف با اشاره به اختصاص وام به صاحبان منازل، روستاییان، شهرنشینان و همچنین مستأجران گفت: تخصیص لازم در این زمینه از سوی دولت انجام و تامین اعتبار شده است. همچنین میلگرد، ماسه و سیمان با مساعدت دولت و نهادهایی همچون بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام‌(ره) تامین شده است و به صورت رایگان در اختیار زلزله‌زدگان و مالکان واحدهای مسکونی آسیب دیده، قرار می‌گیرد. وی تاکید کرد: اگر نیاز باشد در بودجه سال آینده هم توسط مجلس، اعتباری در این زمینه برای کمک به روند بازسازی این منطقه دیده خواهد شد‎.

نسخه مناسب چاپ