۱۵۱ محیط‌بان در حراست از محیط زیست کشور شهید شده‌اند ‏
سرویس خبر:فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور گفت: تاکنون ۱۵۱ محیط بان در حراست از محیط زیست به درجه رفیع شهادت نائل آمده‌اند و همچنین ۲۷۳ نفر جانباز شده‌اند‎.

‎سرهنگ جمشید محبت خانی در گفتگو با خبرگزاری ایرنا در همدان، تاکیدکرد: ۵۰ نفر از محیط بانان شهید زیر پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار گرفتند اما پرونده مابقی همچنان باز و در دست بررسی است و طبق گفته مسئولان بنیاد شهید، نحوه شهادت این محیط بانان با قوانین و مولفه‌های پیش بینی شده برای زیر پوشش قرار گرفتن آنان سنخیتی ندارد‎.

‎وی با بیان این که همچنین ۲۷۳ محیط بان جانباز شده‌اند، اظهار داشت: این افراد حین انجام ماموریت به علت تیر اندازی از سوی شکارچیان دارای مجوز یا متخلف (شکار کُش) مجروح و جانباز شده‌‌اند. ‏

محبت خانی اظهارداشت: به دنبال بروز اتفاقاتی برای محیط بانان حین اجرای ماموریت و بروز جراحت یا شهادت در این مسیر، محیط زیست پیگیر زیر پوشش بیمه عمر و مسئولیت قرار گرفتن این افراد شد، چرا که پیش از این سازمان حمایت‌های مالی از محیط بانان و خانواده‌هایشان نداشت‎.

‎وی تاکیدکرد: به دنبال پیگیری مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست در نهایت قانون حمایت‌های قضایی و بیمه‌ای از «محیط‌بانان» در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید تا در صورت بروز حادثه‌ای حین ماموریت و شهادت یا جانبازی محیط بان، طبق قانون بتوان از آن‌ها یا خانواده‌هایشان حمایت مالی کرد‎.

نسخه مناسب چاپ