پیشگیری از سرطان روده بزرگ سبب جلوگیری از مرگ ۲ هزار نفر در سال می‌شود
اصفهان – خبرنگار اطلاعات: رئیس مرکز تحقیقات مدیریت و اقتصاد سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان این که بر اساس شاخص آماری‎(DALY) ‎، سالانه ۱۶۰هزار سال عمر مردم ایران به دلیل مرگ‌های زود رس ناشی از ابتلا به سرطان روده بزرگ کاهش می‌یابد گفت: با پیشگیری از ابتلا به این سرطان می‌توان از مرگ ۲ هزار نفر در کشور با متوسط عمر ۸۰ سال پیشگیری کرد‎.

‎بر اساس شاخص‎ (DALY) ‎یک سال سالم از دست ‌رفته زندگی انسان به دلیل ناتوانی یا مرگ ‌و میر زودرس او مشخص می‌شود‎.

‎دکتر محمد رضا رضایتمند به مقایسه آماری سرطان روده بزرگ در اصفهان با میانگین کشوری پرداخت و افزود: شیوع ابتلا به سرطان روده بزرگ در اصفهان از متوسط کشوری بالاتر است، به نحوی که سالانه ۱۲ مورد جدید ابتلا به سرطان روده بزرگ در هر ۱۰۰ هزار نفر در کشور گزارش می‌شود که این آمار در اصفهان حدود ۱۴ نفر است. همچنین سالانه از هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۷ نفر مبتلا به سرطان روده بزرگ در کشور فوت می‌کنند که این آمار در اصفهان ۸ نفر است‎.

‎وی با بیان این که در کشور از هر ۱۰۰ هزار نفر حدود ۵۷ نفر مبتلا به سرطان روده بزرگ هستند که این آمار در اصفهان ۶۶ نفر است گفت: با غربالگری به موقع که با هزینه بسیار اندکی نیز انجام می‌شود، می‌توان از ابتلا به سرطان روده بزرگ پیشگیری کرد و هزینه غربالگری هر فرد در مراکز دولتی حدود ۱۱۰ هزار تومان است‏‎.

نسخه مناسب چاپ