عرضه خودروهای وارداتی خارج از بورس کالا آزاد شد
سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: خودروهای وارداتی فقط در بورس کالا به‌ فروش نمی‌رسد.

به گزارش ایرنا، امید قالیباف افزود: براساس ابلاغیه جدید، علاوه‌بر مسیر فروش خودروهای وارداتی در بورس کالا، زمینه‌های دیگری هم برای فروش این خودروها باز شده است و وزارت صنعت درحال طراحی روش یا روش‌های دیگری است که بتواند خودروهای وارداتی را به فروش برساند.وی همچنین به مهرگفت: تاکنون ۸۰ هزار دستگاه خودرو خارجی ثبت سفارش شده و این عدد تا پایان سال به ۱۰۰ هزار دستگاه می رسد.

سخنگوی وزارت صنعت با بیان اینکه ۲۹ شرکت مجوز واردات خودرو گرفتند، افزود: خودروهای ثبت سفارش شده در حال ورود به کشور هستند و در این روند توقفی نداریم.

در همین زمینه معاون اول رئیس‌جمهوری مصوبه نشست نوزدهم بهمن هیأت وزیران را برای «اصلاح ضوابط واردات خودرو» ابلاغ کرد.

به گزارش ایرنا، به موجب این اصلاحیه که به پیشنهاد وزارتخانه‌های صنعت و اقتصاد انجام شده، عبارت «خودروهای وارداتی صرفاً در بورس کالا عرضه می‌شوند» از بند دوم آیین‌نامه حذف شد.

همچنین در بند (۲) آیین‌نامه تصریح شده بود «کارگروهی با مسئولیت وزارت صنعت و عضویت وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه موظف است نرخ سود بازرگانی خودروهای وارداتی بر حسب ارزش (فوب) را به‌گونه‌ای تأمین کند که مابه‌التفاوت قیمت پایه با قیمت پایانی در بورس کالا معادل سود عادلانه باشد» که عبارت «بورس کالا» از آن حذف شده است.

براساس این گزارش، بند (۵) این آیین‌نامه هم این گونه اصلاح شده که خودروهای دارای مجوز تردد در مناطق آزاد مشروط به پرداخت تمامی عوارض و بدهی‌های مربوطه و حقوق ورودی (گمرکی و سود بازرگانی) مجاز به پلاک‌گذاری ملی و تردد در سرزمین اصلی خواهند بود که البته خودروهای مستثنی از حکم بند (۱) تفاهمنامه مشترک شورای عالی مناطق آزاد و ویژه و گمرک مشمول این بند نمی‌شوند.

در تبصره این بند آمده است: قیمت خودرو برای محاسبه حقوق و عوارض گمرکی با رعایت ماده (۱۴) قانون امور گمرکی مصوب سال ۹۰ از طریق سامانه مرتبط با سازمان امور مالیاتی (سامانه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو) تعیین می‌شود و سازمان مذکور موظف است اطلاعات قیمتی این سامانه را به‌طور مستمر به‌روزرسانی کند.

نسخه مناسب چاپ