وال استریت ژورنال:آمریکا سلاح‌های ایرانی توقف شده در مسیر یمن را به اوکراین می‌دهد
سرویس خارجی: روزنامه وال ‌استریت‌ ژورنال گزارش داد که ارتش آمریکا در حال بررسی طرحی است که به موجب آن تسلیحات ادعایی ایرانی که در راه ارسال به یمن توقیف‌ شده‌اند، به اوکراین ارسال شود.

این رسانه آمریکایی به نقل از مقامات ایالات متحده ادعا کرد: ارتش آمریکا در حال بررسی ارسال هزاران سلاح توقیف شده و بیش از یک میلیون گلوله مهمات به اوکراین است که قرار بود به دست نیروهای مورد حمایت ایران در یمن برسد. وال استریت ژورنال نوشت: این اقدامی بی‌سابقه است که می تواند به کی‌یف در جنگ با نیروهای روسیه کمک می‌کند. مقامات آمریکایی و اروپایی گفتند که این کشور به دنبال ارسال بیش از ۵۰۰۰سلاح، بیش از یکمیلیون گلوله سلاح کوچک، تعداد کمی موشک ضد تانک و بیش از ۷۰۰۰فیوز انفجاری هستند که در ماه های اخیر در سواحل یمن ضبط شده است.

روزنامه واشنگتن پست هم در تداوم اتهام زنی غرب علیه ایران مبنی بر کشف قاچاق دهها هزار سلاح ایرانی به یمن در پی ناکامی در جنگ یمن و نیز هراس از تعمیق روابط تهران- مسکو، برای ایجاد شکاف میان دو کشور، پیشنهاد داد که غرب باید دهها هزار سلاح ضبط شده ایرانی را در اختیار اوکراین قرار دهد. واشنگتن پست در تحلیلی بر پایه ادعای کشف سلاح ها مدعی شد: ماه گذشته، نیروهای دریایی آمریکا و فرانسه کشتی های باری حامل هزاران سلاح قاچاق از ایران به مقصد یمن را رهگیری کردند؛ تهران این محموله ها را در نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل مبنی بر ممنوعیت ارائه تسلیحات به حوثی ها(انصارالله)، شریک یمنی و نیروی نیابتی ایران در جنگ داخلی یمن، ارسال کرده است. این رسانه آمریکای ادعا کرد: این دو کشتی به تنهایی هزاران سلاح تهاجمی و مسلسل، دهها موشک ضد تانک و بیش از نیم میلیون گلوله را به همراه داشتند و به همین ترتیب، تابستان گذشته نیز نیروی دریایی انگلیس یک کشتی ایرانی حامل موشک های زمین به هوا و موتورهای موشک های کروز را توقیف کرد. واشنگتن پست سپس نوشت: به جای اینکه این تسلیحات خاک بخورند، واشنگتن باید آنها را به اوکراین بفرستد. این رسانه آمریکایی در ادامه ادعاهایش افزود: این تسلیحات پس از بازرسی و ثبت توسط سازمان ملل به عنوان مدرکی دال بر نقض قطعنامه ۲۶۲۴شورای امنیت توسط ایران، در تاسیسات نظامی آمریکا در سراسر منطقه نگهداری می شوند و زمان آن فرا رسیده که این سلاح ها را در خدمت یک هدف خوب یعنی حمایت از اوکراین قرار دهیم.

در چنین شرایطی روزنامه واشنگتن پست به نقل از مقام‌های رده بالای آمریکایی نوشت، واشنگتن درباره محدود بودن ظرفیت برای ادامه کمک‌های نظامی از جانب متحدان غربی، به اوکراین هشدار داده است. مقام‌های ارشد آمریکایی به روزنامه واشنگتن پست گفتند، آمریکا به اوکراین هشدار داده که پنجره فرصت‌هایش برای کسب فتوحات ارضی مقابل روسیه پیش از آنکه کمک‌های نظامی متحدان غربی کاملاً افول پیدا کند، محدود است.به نوشته این روزنامه آمریکایی، یک عضو ارشد دولت «جو بایدن» رئیس جمهوری آمریکا درباره سران اوکراین گفت: ما به فشارها به آنها ادامه خواهیم داد و به آنها خواهیم گفت نمی‌توانیم تا ابد همه کار کرده و همه چیز را فراهم کنیم.رئیس جمهوری آمریکا به صورت علنی متعهد به حمایت از کی‌یف تا هر زمان که طول بکشد با هدف شکست روسیه شده بود.

با این حال، به نوشته واشنگتن پست، این وعده شامل ابعاد منابع و کمک‌هایی که واشنگتن حاضر به ارسال آنها به اوکراین باشد، نمی‌شود. همزمان آمریکا به دلیل نگرانی از کمبود موشک‌های دوربرد خود این سلاح‌ها را به اوکراین نخواهد داد. مقام‌های آمریکایی به پایگاه پولیتیکو گفتند واشنگتن موشک‌های « ATACMS» (سامانه موشکی تاکتیکی ارتش) را به دلیل نگرانی از کمبود این تسلیحات برای خودش در اختیار اوکراین قرار نخواهد داد. با وجود آنکه دولت آمریکا تا کنون ۳۰میلیارد دلار به اوکراین کمک کرده اما کی‌یف بارها خواستار دریافت موشک‌های دوربرد از واشنگتن شده است. پولیتیکو گزارش داد که مقام‌های آمریکا در جریان دیدار با مقام‌های اوکراین در واشنگتن به کی‌یف اطلاع داده‌اند که هیچ موشک ATACMSبرای عرضه به اوکراین ندارند. در این راستا نمایندگان پارلمان فرانسه می‌گویند تداوم کمک‌های نظامی پاریس به ارتش اوکراین، انبارهای مهمات نیروهای مسلح این کشور را خالی کرده است.روزنامه «فیگارو» به نقل از دو نماینده پارلمان فرانسه اعلام کرد در پی کمک‌های نظامی پاریس به ارتش اوکراین، انبارهای نیروهای مسلح فرانسه از مهمات ۱۵۵میلی‌متری (مورد استفاده در تانک‌های هویتزر و توپخانه‌ها) خالی شده است. فیگارو این خبر را به نقل از «ژولین رانکوله» و «وینسنت برو» نمایندگان پارلمان فرانسه منتشر کرد. این دو نماینده اخیراً گزارشی مشترک درباره ذخایر مهمات فرانسه منتشر تنظیم کرده‌اند. این روزنامه در ادامه بر ارزیابی مجدد انبارهای مهمات تأکید کرد و نوشت که اگر این روند ادامه داشته باشد، نیروهای مسلح فرانسه با یک بن‌بست روبرو خواهند شد.

خبر دیگر اینکه سازمان اطلاعات نروژ اعلام کرد روسیه برای نخستین بار طی ۳۰ سال گذشته اقدام به استقرار کشتی‌های مجهز به تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی در دریای بالتیک کرده است. در این گزارش آمده است که بخش کلیدی در قابلیت هسته‌ای روسیه، زیردریایی‌ها و کشتی‌های سطحی ناوگان شمال است. سازمان اطلاعات نروژ اضافه کرد: کشتی‌های جنگی ناوگان شمال که مجهز به تسلیحات هسته‌ای بوده، در دوران جنگ سرد به طور منظم در دریای بالتیک حضور داشته اما این برای نخستین بار در دوران فدراسیون روسیه مدرن است که این کشتی‌ها در دریای بالتیک حضور می‌یابند. در این گزارش اشاره شده در حالی که روسیه تسلیحات ضد ماهواره، قابلیت‌های سایبری و زیردریایی داشته که می‌تواند نروژ و ائتلاف نظامی ناتو را تهدید کند، اما تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی آن تهدید جدی ویژه‌ای در سناریوهای عملیاتی متعددی که کشورهای ناتو ممکن است درگیر آن شوند، به شمار می‌آید.

نسخه مناسب چاپ